Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

#11

Post napisał: tristar0 » 02 paź 2022, 20:22

tuxcnc pisze:Pomysł głupi i nie zadziała
dawno temu były prasy mimośrodowe które miały silniki których moc osiągała ponad 50 kw do rozruchu były stosowane silniki prądu stałego do rozruchu z regulacją prądu na wirniku , fakt było to dość prymitywne rozwiązanie ale działało. Silnik prądu stałego rozpędzał silnik wysokiej mocy do jakiś 100obr na min po czym mechaniczne sprzęgło było rozłączane a włączane było napięcie na duży silnik .dziś można zastosować falownik .


Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

#12

Post napisał: tuxcnc » 02 paź 2022, 20:35

tristar0 pisze:
02 paź 2022, 20:22
dawno temu były prasy mimośrodowe które miały silniki których moc osiągała ponad 50 kw do rozruchu były stosowane silniki prądu stałego do rozruchu z regulacją prądu na wirniku , fakt było to dość prymitywne rozwiązanie ale działało. Silnik prądu stałego rozpędzał silnik wysokiej mocy do jakiś 100obr na min po czym mechaniczne sprzęgło było rozłączane a włączane było napięcie na duży silnik .dziś można zastosować falownik .
Ale to zupełnie inne rozwiązanie niż przyśniło się autorowi wątku.
W ogóle, to w prasach mimośrodowych było jeszcze drugie sprzęgło, pomiędzy kołem zamachowym a resztą mechanizmu.
Rozruch takiej prasy polegał na rozkręceniu wyłącznie koła zamachowego, a problem polegał bardziej na małym przyspieszeniu niż na małym momencie rozruchowym. Po prostu dużego prądu rozruchowego w długim okresie czasu coś mogło nie wytrzymać, albo silnik, albo instalacja, o spadku napięcia w sieci nie wspominając.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

#13

Post napisał: Steryd » 02 paź 2022, 20:44

Skoro problemem jest zatrzymanie maszyny pod obcia, to może prościej będzie zwolnić obciążenia przez np. odwrocenie obrotów, i tu drugi silnik z motoreduktorem mógłby coś dać, ale na razie tylko zgaduje bo nie do końca wiadomo o co chodzi.
Można?
Morzna!!!


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

#14

Post napisał: tristar0 » 02 paź 2022, 20:44

tuxcnc pisze: Po prostu dużego prądu rozruchowego w długim okresie czasu coś mogło nie wytrzymać, albo silnik, albo instalacja, o spadku napięcia w sieci nie wspominając.
toteż dla tego dziś stosuje się przy dużych mocach falownik który nie dość że rozwiązuje łagodny start to jeszcze nie pozwala przekroczyć max prądu dla danego odbiorcy i nie gotowanie przyłącza prądu i spadku napięcia w okolicy .Powiem na własnym przykładzie zaczynam montować w maszynach falowniki żeby obniżyć Imax a co za tym idzie rachunek za prąd .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

#15

Post napisał: tuxcnc » 02 paź 2022, 20:52

tristar0 pisze:
02 paź 2022, 20:44
toteż dla tego dziś stosuje się przy dużych mocach falownik który nie dość że rozwiązuje łagodny start to jeszcze nie pozwala przekroczyć max prądu dla danego odbiorcy i nie gotowanie przyłącza prądu i spadku napięcia w okolicy .Powiem na własnym przykładzie zaczynam montować w maszynach falowniki żeby obniżyć Imax a co za tym idzie rachunek za prąd .
Znowu prawda i znowu nie na temat.
Autor wątku pisze o tym, że silnik ma za mały moment rozruchowy by uruchomić maszynę załadowaną materiałem. Tutaj żaden falownik nie pomoże, bo momentu rozruchowego nie zwiększy.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2847
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

#16

Post napisał: tristar0 » 02 paź 2022, 20:55

tuxcnc pisze:Tutaj żaden falownik nie pomoże, bo momentu rozruchowego nie zwiększy.
ale na falowniku wektorowym możesz mieć go od startu silnika a nie na prędkości znamionowej silnika .
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki


Autor tematu
orzelgorskiego
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 31
Rejestracja: 19 lip 2017, 21:43
Lokalizacja: polska

Re: Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

#17

Post napisał: orzelgorskiego » 02 paź 2022, 22:40

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, ale nadal nie otrzymałem odpowiedzi na pytanie czy mogę taki silnik zamontować. Proszę ich moce pominąć. Pytanie brzmiało również czy lepiej zamontować do koła napędzającego czy napędzanego.

Falownik swoją drogę też będzie zainstalowany, ale będzie on służył do regulacji obrotów maszyny. Oprócz niego chcemy jeszcze dodatkowy moment rozruchowy.


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

#18

Post napisał: ARGUS » 02 paź 2022, 23:45

Podłącz drugi silnik poprzez sprzęgło cierne
Coś jak w samochodzie :-)
załączysz sprzęgło jak silnik wejdzie na obroty , po rozruchu maszyny po prostu go wyłączysz.
Sprzęgło będzie dostawać ostro w dupę.
albo jak samochodowy rozrusznik , zazębianie na czas rozruchu a później zębatka się rozłącza i silnik "rozrusznik" nie pracuje
Ale będziesz miał duży prąd rozruchowy.
Może zaadoptuj rozrusznik na 24v od ciężarówki ?
połączenie na pasach klinowych może nie zdać egzaminu, przy obciążonym bębnie :-) pasy będą się ślizgać.

Dodane 2 minuty 32 sekundy:
orzelgorskiego pisze:Pytanie brzmiało również czy lepiej zamontować do koła napędzającego czy napędzanego.

Do koła napędzającego.


Autor tematu
orzelgorskiego
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 31
Rejestracja: 19 lip 2017, 21:43
Lokalizacja: polska

Re: Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

#19

Post napisał: orzelgorskiego » 03 paź 2022, 11:03

Dzięki ARGUS za konkretne info :)

Pomogłeś mi z tym rozrusznikiem. Tylko zamiast niego znalazłem coś takiego jak sprzęgło elektromagnetyczne, które można włączać i wyłączać poprzez prąd.

żeby się paski nie ślizgały dobiorę odpowiednio duże koła pasowe, aby była większa powierzchnia cierna.
Przeliczę sobie to jeszcze, żeby być pewnym, że dobieram odpowiednie koła pasowe, ich ilość etc.


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2826
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

Re: Dodatkowy silnik do rozruchu obciążonej maszyny

#20

Post napisał: koala.g » 03 paź 2022, 11:45

Najlepiej by było zastosować układ ze sprzęgłem i masą którą rozpędzi silnik.
Obrazek

Dodane 1 minuta 37 sekundy:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”