Planowanie przy pomocy zapętlania i zmiennych

Dyskusje dotyczące programowania G-Code
Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7974
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Planowanie przy pomocy zapętlania i zmiennych

#11

Post napisał: WZÓR » 31 sie 2022, 15:15

Cris992 pisze:
31 sie 2022, 14:07
tuxcnc pisze:W ogóle rozpatrywanie tego zagadnienia na poziomie ogólnym jest głupotą, bo ogólnie to można tylko tyle powiedzieć, że na jednej maszynie się da, a na innej nie.


No to teraz błysnąłeś. Prosiłem o konkretny przykład programu lub chociaż naprowadzenie jak to napisać. O ile programu, który zarzucił 1q1q1q w ogóle nie rozumiem to program, który podał WZÓR jest tylko na zagłębianie się - jeśli się nie mylę, więc nie spełnia moich oczekiwań.
.....
Cris992 pisze:
30 sie 2022, 15:16
U mnie te programy ISO wyglądają nieco inaczej. Pierwszy raz np spotykam się z parametrem L - zakładam, że jest to liczba powtórzeń podprogramu? No i co do samego programu, jeśli dobrze go odczytuję jest to tylko podprogram na zejścia po Z. Ja Z zapisałbym tak:

#101=75(naddatek)
...
N1...
...
#101=[#101-1]
IF[#101 GE 0]GOTO1

Tak więc zejście po Z nie jest problemem, chodzi mi o to aby z każdym zejściem niżej brało więcej po X lub Y, zależy jaką strategię wybiorę. Na to właśnie nie mogę wpaść, jak to zrobić.
Jak w tytule :
Planowanie przy pomocy zapętlania i zmiennych

P. s.
Planowanie , to zwykle obróbka w osi Z.
I w tym miejscu z mojej strony temat się wyczerpał.

Ale jak widzę w trakcie jedzenia apetyt rośnie .... , dokładasz do tego jeszcze ruch w osi X i Y.
Jak na moją wiedzę nikt do tych celów nie używa makra ..... , z CAM jedzie i nie utrudnia sobie życia.

Mariusz.


Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
Cris992
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 143
Rejestracja: 25 lut 2019, 21:54

Re: Planowanie przy pomocy zapętlania i zmiennych

#12

Post napisał: Cris992 » 31 sie 2022, 16:45

WZÓR pisze:Ale jak widzę w trakcie jedzenia apetyt rośnie .... , dokładasz do tego jeszcze ruch w osi X i Y.


Od początku pisałem, że pętla dla Z nie jest problemem i szukam makra/pętli dla przyrostu w X lub Y przy jednoczesnym użyciu makra dla Z.

Z chęcią użyłbym do tego posta, nawet mamy w robocie Hypermill(rzadko używany, głownie do obróbki symultanicznej ale jednak) ale osoba, która się tym zajmuje, ma na głowie inne ważniejsze tematy i muszę radzić sobie sam - wiem, chora sytuacja...

Poradziłem już sobie bez tego przyrostu, po prostu co jakieś 10mm po Z(w zależności jaka długość cięciwy wychodziła) dodałem dwa przejścia więcej głowicą.


VirginiaBriggs
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 31 sie 2022, 11:25
Lokalizacja: mexico
Kontakt:

Re: Planowanie przy pomocy zapętlania i zmiennych

#13

Post napisał: VirginiaBriggs » 01 wrz 2022, 06:08

Oczywiście nie ma uogólnień, a może nie wszystko tu rozumie

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „G-CODE - programowanie”