Falownik YL620 podłączenie do płyty głównej, konfiguracja Mach 3

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 401
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Falownik YL620 podłączenie do płyty głównej, konfiguracja Mach 3

#11

Post napisał: cawboy » 18 sie 2022, 17:58

atom1477 pisze:Bo jakoś nie wierzę że rozłączyłeś masy zasilań 5 i 12V.


A co mnie obchodzi Twoja wiara?, napisałem z własnego doświadczenia, co mam iść do garażu i specjalnie Tobie udowadniać? :lol: :lol: :lol:


Krak.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Falownik YL620 podłączenie do płyty głównej, konfiguracja Mach 3

#12

Post napisał: tuxcnc » 18 sie 2022, 18:29

cawboy pisze:
18 sie 2022, 17:58
co mam iść do garażu i specjalnie Tobie udowadniać?
Na pewno nie ma sensu.
Obaj "specjaliści" nie szukają prawdy, tylko próbują udowodnić że mają rację.
Na tej płytce masy są rozdzielone i z nieznanego bliżej powodu układ jest wyjątkowo podatny na zakłócenia.
Powód raczej pozostanie nieznany, bo nie można znaleźć schematu i go przeanalizować.
Ostatnie jaja jakie miałem naprawdę wyglądają magicznie...
Mam dwie takie płytki, jedną miałem podłączoną na pająka, cuda się działy, ale falownik pracował bez zarzutu.
Przy likwidacji pająka i przeniesieniu sterownika do skrzynki założyłem drugą płytkę, bo z pewnych względów było mi tak wygodnie.
Falownik (ten sam) zaczął świrować. konkretnie obroty zaczęły pływać, było to słychać a na wyświetlaczu skakały cyferki.
Najpierw dołożyłem jeszcze jeden kabelek masy, bezpośrednio od zasilacza 12V do falownika.
Trochę pomogło, ale efekt nie ustąpił.
Pomyślałem że skoro 0-10V to sterowanie analogowe, to równoległy kondensator prędzej pomoże niż zaszkodzi...
No i tu jest naprawdę cyrk.
Kondensator 100 nF wpięty w styki płytki problem usuwa, a wpięty w styki falownika nic nie daje.
Pomiędzy płytką i falownikiem jest kilkanaście centymetrów przewodu...
No i bądź mądry...
A tu przychodzi jakiś idiota i proponuje Ci użycie omomierza...
No po prostu trzeba towarzystwo olać, bo dyskutować nie ma sensu...


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2711
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Falownik YL620 podłączenie do płyty głównej, konfiguracja Mach 3

#13

Post napisał: atom1477 » 18 sie 2022, 18:42

Jeżeli występuje wersja tej płytki z rozdzielonymi masami to tym lepiej. Będzie można masę sygnału 0...10V (z prawej strony) połączyć z masą transoptorów wyjściowych (po lewej) nie tracąc izolacji galwanicznej od zasilania 5V i portu LPT.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Falownik YL620 podłączenie do płyty głównej, konfiguracja Mach 3

#14

Post napisał: tuxcnc » 18 sie 2022, 19:09

atom1477 pisze:
18 sie 2022, 18:42
Będzie można masę sygnału 0...10V (z prawej strony) połączyć z masą transoptorów wyjściowych (po lewej) nie tracąc izolacji galwanicznej od zasilania 5V i portu LPT.
To akurat już jest połączone.
Ogólnie, ta płytka jest zaprojektowana przez księgowych, brakuje zwielokrotnienia złączy do masy, co skutkuje robieniem miotły z przewodów. To już jest spory problem, przy założeniu że reszta działa, co czasem się zdarza, ale niestety nie zawsze.
Natomiast kiedy nie działa jak powinno, to znalezienie i wyeliminowanie przyczyny jest drogą przez mękę.
Pierwszy problem jaki miałem, to falownik wyłączał mi monitor.
Nie komputer, tylko właśnie monitor gasł przy włączeniu wrzeciona, a po jego wyłączeniu znowu działał normalnie.
Przyczyną okazało się złe połączenie mas i ekranów, ale też nie był to jakiś poważny błąd, tylko złe umiejscowienie centrum gwiazdy.
Potem miałem problem z wyłączającą się jedną osią, to był wynik wspomnianej miotły na masie, niby wszystko było spięte, a jeden kabelek nie kontaktował.
Ostatnie problemy już opisałem powyżej.
Ogólnie ta płytka to wyjątkowy szmelc, ale niestety nie ma alternatywy...

Na koniec trzeba wspomnieć, że Chiny to inna cywilizacja, inna kultura i inna filozofia.
Najlepiej to widać na przykładzie płytki CNC-shield V4 (ta do Arduino Nano) w której piny jumperów połączono do masy zamiast do plusa, co skutkuje tym że nie dają żadnego efektu. Europejczykowi byłoby wstyd że takiego bawoła palnął, Europejczyk wycofałby trefną partię za sprzedaży i wyprodukował poprawioną. Chińczyk twierdzi że jeżeli klienci kupują, to towar jest dobry, więc natłukli tego miliony sztuk i nie widzą problemu...


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Falownik YL620 podłączenie do płyty głównej, konfiguracja Mach 3

#15

Post napisał: qqaz » 18 sie 2022, 23:11

Niesamowite. Falownik nie działa, monitor się wyłącza a zakłócenia takie że iskry lecą.
Takie bzdety sadzisz że tylko współczuć. I to z płytką w której jest drajwer sygnału i nic więcej co by mogło cokolwiek przeszkadzać.
Przecież nie przekaźnik. Stopień skomplikowania nieco większy od listwy zaciskowej.
Ty jakiś konfabulator jesteś albo taki sam partacz w elektronice jak wczesny Bartus w spawaniu.
Zostań przy czytaniu o systemach, przynajmniej coś wygrzebiesz i opiszesz.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”