Mufka

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D
Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Mufka

#1

Post napisał: tuxcnc » 30 maja 2022, 20:45

Wyznaję pogląd, że amatorski druk 3d to poroniona technologia, a ludzi którzy próbują drukować dowolnie wszystko uważam za wyjątkowo groźnych debili...
Natomiast drukarkę sobie kupiłem, czasem używam i znajduję dla tej technologii zastosowania.
Przykładem jest przedmiotowa mufka.
Problem był taki, że zintegrowane serwokrokowce których używam mają niezależne wejścia i wyjścia optoizolowane. Mówiąc inaczej, każdy sygnał ma osobny pin "+" i "-". Sygnałów jest pięć, więc można użyć przewodu LiYCY dziesięciożyłowego, ale jest grubszy, droższy i w szafce jest piętnaście żył z trzech silników, które trzeba połączyć do kupy i robi się miotła, albo wszystkie piny "-" połączyć razem przy silniku i użyć przewodu sześciożyłowego, cieńszego i tańszego.
Tylko te lepsze z pozoru rozwiązanie z przewodem sześciożyłowym ma swoją wadę - trzeba kabelki ze sobą zlutować, co paskudnie wygląda...
Obrazek
Trochę to nieestetyczne, a termokurcz niewiele w tym względzie zmieni...
Dlatego wpadłem na pomysł, żeby sobie wydrukować miniaturową puszkę, którą nazwałem "mufka".
Obrazek
Wygląda dużo lepiej, nieprawdaż?
Niestety, okazało się że zakupiony przewód jest minimalnie grubszy niż producent deklaruje, ale i tak od razu planowałem zalać mufkę klejem na gorąco, co też zrobiłem.
Tu się pojawił drugi problem, który wcale mnie nie zaskoczył, tworzywo PLA ma niską temperaturę mięknięcia i jedna połówka mi się trochę zdeformowała przy montażu...
Projekt wykonałem w LibreCAD i OpenSCAD, co jest dowodem na to, że istnieje życie poza Fusion360...
Mało prawdopodobne żeby komuś była potrzebna mufka w takim akurat rozmiarze, ale publikuję w nadziei że będzie to dla kogoś inspiracją...
mufka.tar
(170 KiB) Pobrany 34 razy




Jarewa
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 29 mar 2020, 22:37

Re: Mufka

#2

Post napisał: Jarewa » 30 maja 2022, 20:55

PLA ma najniższą temperaturę topnienia, trzeba było wybrać PETg który się drukuje podobnie, lub ABS ale on wymaga już w miarę dobrej drukarki. Choć lepsze by było TPU

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mufka

#3

Post napisał: tuxcnc » 30 maja 2022, 21:07

Jarewa pisze:
30 maja 2022, 20:55
PLA ma najniższą temperaturę topnienia, trzeba było wybrać PETg który się drukuje podobnie, lub ABS ale on wymaga już w miarę dobrej drukarki.
No niestety, kupiłem nawet dwie rolki ABS i kicha na całym froncie.
Problem klejenia do stołu doskonale rozwiązuje Hegron, ale wydruk jest jakościowy do jakiegoś milimetra grubości, a potem dzieją się cuda. Podobno trzeba mieć zabudowaną drukarkę, ale jeszcze do tego nie dojrzałem...

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11571
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Mufka

#4

Post napisał: RomanJ4 » 31 maja 2022, 01:00

tuxcnc pisze:Dlatego wpadłem na pomysł, żeby sobie wydrukować miniaturową puszkę, którą nazwałem "mufka".
Obrazek

Jak kto lubi, to czemu nie... :D

Ale można i tak:
do grubszych...
Obrazek Obrazek
i do cieńszych..

ObrazekObrazek
https://www.napiecie.salama.pl/jak-lacz ... kozlaczka/
pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

Autor tematu
tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Mufka

#5

Post napisał: tuxcnc » 31 maja 2022, 05:25

RomanJ4 pisze:
31 maja 2022, 01:00
Ale można i tak
Nie można.
LiYCY to linka a nie drut, a ta zielona kostka to wtyk dziesięciopinowy a nie złączka rozgałęźna.

Awatar użytkownika

pbugdol
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 118
Rejestracja: 09 mar 2022, 11:25
Lokalizacja: Śląskie

Re: Mufka

#6

Post napisał: pbugdol » 31 maja 2022, 09:16

Bardzo estetyczne zastosowanie domowego druku 3D, którego ja jestem akurat fanem, ale właśnie w takiej rozsądnej praktycznej postaci. W dzisiejszych czasach należy przemyśleć każdy wydruk, czy czas poświęcony na projekt i wydruk oraz cena materiału są adekwatne do efektu końcowego. Tutaj myślę że jak najbardziej się opłacało.
Nieco zbaczając z tematu, linki także można stosować razem z niektórymi szybkozłączkami, a w ostateczności zawsze można założyć tulejkę na koniec lub ocynować samą końcówkę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”