gratowanie w polerce bębnowej problem ze wsadem - wymiana doświadczeń

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
therion
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 10 sty 2018, 11:32

gratowanie w polerce bębnowej problem ze wsadem - wymiana doświadczeń

#1

Post napisał: therion » 15 sie 2021, 11:59

Witam
Potrzebuję pomocy, w dobraniu wsadu do usuwania ostrych krawędzi z przedmiotów w polerce bębnowej. Jakie macie doświadczenia z "nietypowymi" wsadami?

Nietypowymi, ponieważ przedmioty to odlewy z żywic czy nawet pianki poliuretanowej ( w dziale obróbka metali ponieważ ten sposób obróbki jednak dotyczy najczęściej metali więc tu mam nadzieję na więcej różnych doświadczeń).
Problem polega na tym, żeby usunąć materiał na krawędziach jaki pozostaje w miejscu zamknięcia form. Usunięcie szwu który ma grubość 0,3 - 0,5 mm i wysokość 1-2 mm lub jego wygładzenie.

Niestety występują kąty ujemne, więc kulki, wałki itp kształtki się nie sprawdzą, a i kupowanie "dla eksperymentu" kilku rodzajów wypełnienia to nie mój budżet na ten projekt:(

Jakie macie doświadczenia z różnymi wsadami? Mam miękki materiał więc może po prostu skrócę czas i będzie ok.
Myślałem nawet nad pociętym w kawałki papierem ściernym, tak aby wchodził w kąty ujemne (30-45 stopni)...




MateuszMM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 137
Rejestracja: 04 cze 2018, 11:53

Re: gratowanie w polerce bębnowej problem ze wsadem - wymiana doświadczeń

#2

Post napisał: MateuszMM » 17 sie 2021, 13:46

Wydaje mi się nierealne aby dobrać czas obróbki tak aby usunąć ten liść (szew) i jednocześnie nie pokiereszować reszty detalu. Żeby kształtka była "agresywna" powinna być dość duża bo uderza przecież własnym ciężarem. Do polerowania są mniejsze i lżejsze. Trowalizowałem (a raczej próbowałem) detale niemetalowe i nigdy nie byłem zadowolony z efektu.


Autor tematu
therion
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 10 sty 2018, 11:32

Re: gratowanie w polerce bębnowej problem ze wsadem - wymiana doświadczeń

#3

Post napisał: therion » 17 sie 2021, 17:03

Nigdy się z tą technologią nie zetknąłem dlatego poszukuje doświadczeń.
Szlifowanie w takich maszynach odbywa się bardziej na zasadzie uderzania i odbijania niepożądanej części detalu, czy bardziej na zasadzie ocierania się przez co szlifowania kształtek o detal?
Nawet nie wiedziałem że chcę trowalizować :) a jaki materiał i czym próbowałeś obrabiać?


MateuszMM
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 137
Rejestracja: 04 cze 2018, 11:53

Re: gratowanie w polerce bębnowej problem ze wsadem - wymiana doświadczeń

#4

Post napisał: MateuszMM » 18 sie 2021, 12:02

Sama nazwa mówi obróbka wibrościerna, więc głównie chodzi o ocieranie się materiału o kształtki. To nie obijanie jak przy śrutowaniu.
"Bębnowałem" głównie kwasówkę, stal czarną, aluminium, brąz. Mieliśmy dwa bębny. Jeden z agresywnymi (ceramicznymi?) kształtkami dobrymi właśnie do gratowania. Drugi z gładkimi (żywicznymi?) drobniejszymi do polerowania.
Na ogratowanie czarnej stali wystarczało 20 minut, nierdzewki trochę więcej. Polerowanie trzeba liczyć w godzinach nawet jak to tylko aluminium.
Dodatkowo jest jeszcze temat chemii. Do bębna powinien być podłączony dozownik, który miesza chemię z wodą i podaje do bębna.
Jak wspomniałem wcześniej z tworzywami sztucznymi daliśmy sobie spokój. Detale wychodziły pokiereszowane, albo z powierzchnią gorszą niż prosto z maszyny.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: gratowanie w polerce bębnowej problem ze wsadem - wymiana doświadczeń

#5

Post napisał: WZÓR » 18 sie 2021, 13:14

therion pisze:
15 sie 2021, 11:59
Witam
Potrzebuję pomocy, w dobraniu wsadu do usuwania ostrych krawędzi z przedmiotów w polerce bębnowej. Jakie macie doświadczenia z "nietypowymi" wsadami?

Nietypowymi, ponieważ przedmioty to odlewy z żywic czy nawet pianki poliuretanowej ( w dziale obróbka metali ponieważ ten sposób obróbki jednak dotyczy najczęściej metali więc tu mam nadzieję na więcej różnych doświadczeń).
Problem polega na tym, żeby usunąć materiał na krawędziach jaki pozostaje w miejscu zamknięcia form. Usunięcie szwu który ma grubość 0,3 - 0,5 mm i wysokość 1-2 mm lub jego wygładzenie.

Niestety występują kąty ujemne, więc kulki, wałki itp kształtki się nie sprawdzą, a i kupowanie "dla eksperymentu" kilku rodzajów wypełnienia to nie mój budżet na ten projekt:(

Jakie macie doświadczenia z różnymi wsadami? Mam miękki materiał więc może po prostu skrócę czas i będzie ok.
Myślałem nawet nad pociętym w kawałki papierem ściernym, tak aby wchodził w kąty ujemne (30-45 stopni)...
Temat poruszany nie raz w tej dziedzinie.

Najprościej tu : https://www. avalon-machines.pl/produkty/wygladzarki-odsrodkowe/

....., dobiorą wsad i ustalą technologię do Twoich potrzeb.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Paweł M.
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2022, 13:16

Re: gratowanie w polerce bębnowej problem ze wsadem - wymiana doświadczeń

#6

Post napisał: Paweł M. » 23 maja 2022, 13:29

Witam
Mam pytanie posiadam na sprzedaż dwie maszyny firmy AVALON W100 na sprzedaż z pełnym wyposażeniem + granulat
Moje pytanie brzmi gdzie mogę to wystawić??
Z góry bardzo dziękuję.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: gratowanie w polerce bębnowej problem ze wsadem - wymiana doświadczeń

#7

Post napisał: kolec7 » 24 maja 2022, 06:33

"W życiu piękne są tylko chwile...."

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”