Powłoka

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
tom90
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2022, 07:03

Powłoka

#1

Post napisał: tom90 » 31 mar 2022, 07:11

Czy ktoś mógłby mnie rozjaśnić w kwestii powłoki na tym rysunku?

Obrazek

Rozumiem ,że jest wymagana powłoka niklowo - chromowa?




jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Powłoka

#2

Post napisał: jasiu... » 31 mar 2022, 16:57

Poczekaj, bo o ile znam trochę angielski, to wyraz blasting oznacza "obróbka strumieniowo-ścierna". A po niemiecku sand to piasek, a więc Oberflächenbehandlung oznacza dosłownie "potraktowanie powierzchni zewnętrznej". I jeśli oni chcą gesandet, to potrzebują piaskowania.

gal, to skrót od galvanisiert, czyli pokrycie galwaniczne (po piaskowaniu) i ja bym kojarzył, że najpierw 12 mikronów niklu (chrom może się na tym materiale nie trzymać), a na nikiel chrom. skrót mt jest dla mnie nie do końca jasny, stawiał bym matt, czyli jak w polskim, matowy.

Nie jestem galwanizerem, po prostu staram się tłumaczyć.


Autor tematu
tom90
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2022, 07:03

Re: Powłoka

#3

Post napisał: tom90 » 05 kwie 2022, 13:36

Bardzo dziękuję za pomoc! Twoja dedukcja wydaje się być prawidłowa. Skonsultuje to jeszcze w innym źródle ale dziękuję za poświęcony czas!


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Powłoka

#4

Post napisał: adadur » 06 kwie 2022, 11:02

też bym to czytał jak jasiu... z tym że oznaczenie galwanizowania jest "zgrubne" - do tego trzeba pamiętać że niklowanie/chromowanie itp. "dodają" materiału - czy aby wówczas te rowki mają sens? (czasami na rysunkach elementów galwanizowanych oznacza się powierzchnie chronione przed galwanizowaniem)


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Powłoka

#5

Post napisał: jasiu... » 06 kwie 2022, 16:16

Tu bym spojrzał na tolerancje i bym się nie bał. Te rowki mają być może za zadanie utrzymywać smar, albo coś podobnego. Masz jedynie tolerowane średnice, jedna w 5 setkach, druga w dyszce. Obie są tolerowane w plus, dlatego jeśli zrobisz w górnej tolerancji, to powinno po galwanizowaniu pasować. Wiem, czasem daje się warstwę chromu nawet 1 mm, ale z reguły wystarczą pojedyncze mikrony, a więc nie trzeba się bać, że spuchnie, jak po azotowaniu.

Oczywiście, że całość trzeba obgadać z galwanizernią. Niektóre galwanizują w bardzo wysokich temperaturach, a wtedy mogą puścić naprężenia i się całość, jeśli nie była z wyżarzanego materiału, wygnie. O to warto spytać.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”