Chłodzenie aluminium przy obróbce na ploterze frezującym

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
sekunda116
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2021, 17:27

Chłodzenie aluminium przy obróbce na ploterze frezującym

#1

Post napisał: sekunda116 » 16 mar 2022, 13:43

Cześć,

Używam plotera frezującego CNC do frezowania półfabrykatów aluminiowych. Półfabrykaty te muszą być bardzo dobrze chłodzone, bo inaczej narzędzia (głównie wiertła) się zatykają, zalepiają i ostatecznie łamią się. Do chłodzenia obecnie używam denaturatu, ponieważ ploter posiada stół podsysowy, zwykłe chłodziwo po jakimś czasie przedostanie się do pompy i ją zatka... Więc chłodziwo musi być odparowujące. Niestety dedykowane chłodziwa odparowujące są bardzo drogie. Denaturat dobrze się sprawdza, ale niemiłosiernie śmierdzi i po kilku godzinach działania maszyny (a niestety ten ploter nie ma funkcji sterowania mgiełką... Mgiełka leci tak długo jak długo włączone są obroty wrzeciona...) człowiek ledwo żyje.

Czy znacie i używacie jakiś innych chłodziw niż denaturat? Słyszałem też o denaturacie bezzapachowym, ale nie wiem jak sprawdza się w roli chłodziwa i czy też "nie zatruwa" człowieka :D



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Chłodzenie aluminium przy obróbce na ploterze frezującym

#2

Post napisał: TOP67 » 16 mar 2022, 14:07

używam IPA. Zapach znośny.


Autor tematu
sekunda116
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 19 maja 2021, 17:27

Re: Chłodzenie aluminium przy obróbce na ploterze frezującym

#3

Post napisał: sekunda116 » 18 mar 2022, 23:01

TOP67 pisze:
16 mar 2022, 14:07
używam IPA. Zapach znośny.
Pisząc IPA ma Pan na myśli alkohol izopropylowy? Jeśli tak to trochę mnie to dziwi, używam IPA ale do czyszczenia elektroniki i ma ono bardzo ostry wręcz drażniący zapach nawet w małych ilościach. Używa Pan tego "na strzykawkę" czy jako stałe chłodziwo półfabrykatu podczas obróbki?

Rzecz w tym, że w ww. maszynie nie ma funkcji sterowania chłodzeniem, załącza się ono automatycznie gdy tylko wrzeciono złapie obroty. Jest jedynie możliwość ustalenia intensywności mgiełki poprzez zakrętkę.

Dzisiaj próbowałem z denaturatem bezzapachowym. Jest odrobinę lepiej, bo nie capi tak jak denaturat, ale jest to typowy roztwór o dużej zawartości alkoholu (w zapachu prawie jak IPA) w związku z czym po pewnym czasie staje się drażniący dla gardła i skóry.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Chłodzenie aluminium przy obróbce na ploterze frezującym

#4

Post napisał: TOP67 » 18 mar 2022, 23:13

Tak, IPA czyli alkohol izopropylowy. Na pewno ma on przyjemniejszy zapach niż denaturat. Przynajmniej ten, którego używam (99,9% czystości). Ale dozuję ręcznie i głównie na PA38. PA4, 6, 9, 11 obrabiam na sucho z nadmuchem powietrza. Tylko do wiercenia zakrapiam.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Chłodzenie aluminium przy obróbce na ploterze frezującym

#5

Post napisał: grg12 » 19 mar 2022, 10:04

Z łatwo dostępnych - rozpałka do grilla (bez środków żelujących) - tylko że często zawera spro wody więc może być problem z rdzewieniem. Słyszałem że wd40 też działa ale imho alkohol mniej smierdzi...

Awatar użytkownika

MarLip
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 238
Rejestracja: 07 lis 2016, 10:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Chłodzenie aluminium przy obróbce na ploterze frezującym

#6

Post napisał: MarLip » 19 mar 2022, 10:49

Ja swojego czasu dostałem od teścia na testy ACELUB firmy BASF Chemetall. Używają go w firmie przy obróbce plastycznej aluminiowych ramek. Na frezarce mega mi się sprawdził - zostawia praktycznie odtłuszczony detal. Problemem jest cena - 48zł netto za 1l (cena na 14.06.2021) ale można kupić 1l opakowanie. Dystrybutorem jest Mcdiam https://mcdiam.com.pl/
K.I.S.S - Keep it simple stupid!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”