Siemens 1FT5102-0AA01-2-Z

Dyskusje dotyczące serwonapędów i napędów serwokrokowych.

Autor tematu
krypto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2022, 07:53

Siemens 1FT5102-0AA01-2-Z

#1

Post napisał: krypto » 10 lut 2022, 08:11

Witam Serdecznie
Ogólnie mam problem z jedną obrabiarką i mój wzrok skierował się w kierunku serwonapędu
Zdemontowałem cały silnik i zaniosłem na warsztat, jest to silnik Siemens 1FT5102-0AA01-2-Z jak w tytule, podłączyłem zasilanie do hamulca by go zwolnic, i działa, łożyska są ok wał kręci się bez problemu. Pomiar rezystancji megerem też nic nie wykazuje. silnik jest z wewnętrzną gwiazdą. Przy próbie podłączenia napięcia silnik podejmuje gwałtowny start po czym wywala zabezpieczenia C25A, nie jest to zbyt duży bezpiecznik ale bez jakiegokolwiek obciążenia powinien chyba wytrzymać a nie w ułamku sekundy wywalić. Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu czy ten silnik jest sprawny. Załączam również zdjęcie tabliczki znamionowej oraz schemat podłączenia z puszki łączeniowej.
Być może źle sie do tego zabieram i nie da sie tego przetestować jak zwykły silnik. Bardzo proszę o porady

Obrazek

Obrazek




Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Siemens 1FT5102-0AA01-2-Z

#2

Post napisał: Robert_K » 10 lut 2022, 19:29

krypto pisze:Przy próbie podłączenia napięcia silnik podejmuje gwałtowny start po czym wywala zabezpieczenia C25A, nie jest to zbyt duży bezpiecznik ale bez jakiegokolwiek obciążenia powinien chyba wytrzymać a nie w ułamku sekundy wywalić

Ciesz się że tylko wywaliło bezpiecznik. To nie jest silnik asynchroniczny, czyli taki zwykły trójfazowy. Ten silnik ma na wirniku magnesy trwałe (neodymowe) i działa zupełnie inaczej niz wspomniany wyżej silnik.
krypto pisze:Być może źle sie do tego zabieram i nie da sie tego przetestować jak zwykły silnik.

Na pewno źle się do tego zabierasz. Podłączając silnik do sieci możesz go spalić (o ile już nie poszedł z dymem), bo jak z resztą możesz przeczytać na tabliczce, którą sam załączyłeś napięcie pracy tego silnika to 150V (dla 1500 obr) czyli dużo mniej niż oferuje sieć zasilająca.

Pozdrawiam.


Autor tematu
krypto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2022, 07:53

Re: Siemens 1FT5102-0AA01-2-Z

#3

Post napisał: krypto » 11 lut 2022, 07:48

Według dokumentacji którą posiadam zakres pracy tego silnika jest zupełnie inny niż na tablice jest to trochę dziwne , i może on być na ponad 400AC lub 600 DC, Sam sterownik serwo podaje napięcie stałem do ok 580VDC jak mierzyłem.

Pomijając fakt że zdaje sobie spraw że coś mogę źle robić, to twoja wypowiedz tylko to potwierdza a ja prosiłem o pomoc. Więc jeżeli posiadasz wiedze jak mogę to sprawdzić to proszę podziel się nią. co zrobić by zweryfikować ten silnik czy jest sprawny.
Z góry dzięki


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Siemens 1FT5102-0AA01-2-Z

#4

Post napisał: Robert_K » 11 lut 2022, 08:15

krypto pisze:Sam sterownik serwo podaje napięcie stałem do ok 580VDC jak mierzyłem.

Zapewne mierzyłeś napięcie na szynie DC. To nie jest napięcie, które jest podawane na silnik. A nawet jeśli to nie jest ono podawane w sposób ciągły lecz impulsowy.

Żeby sprawdzić taki silnik w sposób kompleksowy trzeba mieć stanowisko testowe. W domowych warunkach sprawdzenie może się ograniczyć jedynie do pomiaru rezystancji pomiędzy poszczególnymi zaciskami oraz pomiarem testerem izolacji (induktorem) rezystancji izolacji - czy nie ma przebicia do obudowy.

Możesz taki silnik wysłać do sprawdzenia, wiem że w Omedze w Radomiu mają stanowisko testowe dla silników tego typu.

Pozdrawiam.


Autor tematu
krypto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 10 lut 2022, 07:53

Re: Siemens 1FT5102-0AA01-2-Z

#5

Post napisał: krypto » 11 lut 2022, 10:39

Dziękuje za odpowiedź, w takim razie poszukam serwisu który się tym zajmuje i oddam na testy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe”