Zębnik rysunek/wymiary

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Paeu33
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 29 sty 2022, 15:41

Zębnik rysunek/wymiary

#1

Post napisał: Paeu33 » 29 sty 2022, 15:51

Cześć.
Na początku proszę o wyrozumiałość bo jestem z tego totalnie zielony...
Dostałem do wykonania rysunek zębnika z odpowiednimi wymiarami (u mnie wersja 2). Jak z rysunkiem dam sobie radę to z wymiarami nie bardzo jestem w stanie sobie poradzić. Zwyczajnie nie wiem jak się za to zabrać. Nie wiem gdzie powinny znajdować się dane wymiary. Staram się szukać czegoś ale jest to dla mnie po prostu trudne do zrozumienia, ponieważ nikt wcześniej tego nie tłumaczył... Jedyne co wiem to, że mam przerysować wszystko co jest pogrubionymi liniami... Proszę o pomoc.
Obrazek




Damian7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2022, 17:35

Re: Zębnik rysunek/wymiary

#2

Post napisał: Damian7 » 29 sty 2022, 18:38

trzeba poszukać te normy podane na rysunku, ktoś powinien je dostarczyć / wyszukać.


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Zębnik rysunek/wymiary

#3

Post napisał: Adi123 » 29 sty 2022, 18:52

Coś niedokładnie chyba słuchałeś prowadzącego. Ja bym to zinterpretował tak, że masz tak przerysować po prostu cały wałek- a zębnik ma mieć wymiary zgodne z tabelką.

Jeśli nie masz podanych żadnych innych wymiarów, to po prostu musisz zobaczyć co się kryje pod poszczególnymi normami- dla przykładu PN 85005 to jest norma dotycząca wpustów pryzmatycznych- więc jak już sobie dobierzesz średnicę dużego (zakreskowanego) koła zębatego- a dokładniej średnicę wałka w miejscu jego osadzenia, to rowek na rys. wykonawczym musisz narysować tak aby był zgodny z tą normą dla danej (dobranej przez Ciebie) średnicy wałka. I tak postępujesz ze wszystkimi powierzchniami które współpracują z czymś określonym na Twoim rysunku normą


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Zębnik rysunek/wymiary

#4

Post napisał: adadur » 10 lut 2022, 08:26

Nie bardzo rozumiem z czym masz problem ... maszt wykonać rysunek detaliczny zębnika ... to rysujesz go analogicznie jak wałek (zapewne był już na zajęciach), w miejscu gdzie jest "koło" zębate oznaczasz je tak samo jak na załączonym rysunku (przecież nie będziesz rysował zębów czy ewolwenty), parametry "koła" zębatego opisujesz w tabeli na rysunku - w google wyszukaj rys. koła zębatego jako przykład.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”