Ile wytrzymują tnące tarcze ścierne?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#31

Post napisał: Tomciowoj » 16 lis 2013, 16:15

W szafie mam około 400 sztuk pił z HM, i odkąd wyrzuciłem ostzałkę mam jednego człowieka więcej na produkcji i święty spokój. Po prostu co pół roku część wysyłam do ostrzalni gdzie piły mam umyte, naostrzone, naprężone i ewentualne braki zębów uzupełnione.
Oczywiście nie mówię, że kol. ma zakupić kilkanaście pił, ale drugą napewno i na zmianę dawać do ostrzenia. Z tego co widzę kol. piła ma ograniczniki posuwu i ostrząc z przyłożenia po jakimś czasie tarcza przestanie ciąć. Jak sam kol. Tuxcnc zauważył z piłami to nie żarty i ja radziłbym zlecać ostrzenie.
Stępienie piły napewno się zauważy po wolniejszym przecinaniu i głośniejszej pracy. Jest też metoda"na paznokieć", przesuwając paznokciem po ostrzu powinno zostawiać na nim rysy, jak jest tępa to się ślizga.



Tagi:


Autor tematu
251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#32

Post napisał: 251mz » 18 lis 2013, 21:50

Ciekawe jaki profil max da się takim czymś "uciąć"


Podejrzewam ,że 50x50x3 mogło by dać jeszcze radę... ale np 100x100x3?


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#33

Post napisał: trzasu » 18 lis 2013, 22:47

Mam wątpliwości czy to co jest cięte na filmie to stal ... raczej aluminium.

Na innym filmie ( ) tną stal, jednak jest to kątownik, podejrzewam iż profilu stalowego ta metoda się nie przetnie bez jego deformacji, można by kombinować wkładając rdzeń w środek by nie pozagniatać profilu, choć to raczej kłopotliwe ze względu na spore tolerancje wykonania profilu i wewnętrzny szew.

Przykład cięcia rury bez rdzenia ....



A może wykonać jakiś obrotnik i ciąć profil palnikiem np plazmowym ?

coś na zasadzie ...

1:58 sekunda ...


Awatar użytkownika

MrWaski
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 427
Rejestracja: 26 sty 2020, 10:16
Lokalizacja: Słocina

Re:

#34

Post napisał: MrWaski » 06 sty 2022, 07:45

tuxcnc pisze:
16 lis 2013, 13:52
Zaproponowanie ostrzałki za kilka tysięcy euro jest w tym wątku kompletnym nieporozumieniem, a opisywanie jak się powinno ostrzyć na takiej ostrzałce kompletnie bez sensu.
Piszę o ostrzeniu z ręki, bo tylko takie wchodzi w rachubę.
A z ręki nie ostrzy się powierzchni natarcia, bo po kilku ostrzeniach będzie miała kąt zupełnie przypadkowy, a to grozi nawet wypadkiem.
Cięcie stali ręczną przecinarką to nie są żarty, można sobie przy okazji wybić oko albo obciąć palce.
Są tańsze ostrzałki. Takie w cenie trzech nowych japońskich tarcz TCT do metalu. Faktem jest, że te chińskie wymagają gruntownego remontu i dopieszczenia zaraz po zakupie, ale dla przeciętnie rozgarniętego ślusarza garażowego to bułka z masłem. Po dopracowaniu zapewniają dużą precyzję i sztywność zamocowania.
Skoro węgliki w pile tarczowej można naostrzyć do 30 razy, więc się w taką ostrzałkę właśnie zaopatrzyłem. Działa wyśmienicie. Po naostrzeniu tarcza tnie stal jak nowa. Trochę już się tego naciąłem, więc mam jako takie wyczucie.

Co do utraty oka, to życzę powodzenia w obróbce bez okularów lub przyłbicy. A na palce trzeba uważać. Nie należy się spieszyć podczas pracy i zachować minimum rozwagi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”