Jaki siłownik jako zastępstwo siłownika centralnego zamka?

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Jaki siłownik jako zastępstwo siłownika centralnego zamka?

#11

Post napisał: rdarek » 20 lis 2021, 21:58

pitsa pisze:
20 lis 2021, 21:21
i jeszcze takie są:
w jednej z maszyn mam otwieranie rygla klapy na krzywce. Nawet fajnie to działa tylko zastosowana jest spora przekładnia.
Niestety nie znalazłem w sieci fotki tego podzespołu.



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Jaki siłownik jako zastępstwo siłownika centralnego zamka?

#12

Post napisał: pitsa » 20 lis 2021, 22:35

zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Jaki siłownik jako zastępstwo siłownika centralnego zamka?

#13

Post napisał: nanab » 21 lis 2021, 15:21

rdarek pisze:pisałeś aby było mniejsze niż walizka

To akceptowalne granice, ale pod warunkiem że nadrobi innymi parametrami :) A tu wychodzi pod każdym innym względem co najwyżej tak samo albo i gorzej niż siłownik cz.
rdarek pisze:tylko odpada cofanie sprężyną chyba, że namierzysz ze śrubą o baaaardzo dużym skoku

To jest kluczowe wymaganie, siłownik przy jakichkolwiek problemach z zasilaniem ma się wycofać, inaczej może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji kiedy np. maszyna straci zasilanie a siłownik zostanie wysunięty(porównywalnych do broni która mimo puszczenia spustu nie przestaje strzelać).
rdarek pisze:P.S. Czasami warto zrobić własną konstrukcję niż opierać się na czymś co nie do końca spełni oczekiwania.

Tak pewnie to się skończy, ale wolę popytać i przekopać internet zanim zacznę. Albo przeróbka siłownika cz przez wstawienie dużo mocniejszego silniczka na wyższe napięcie i zasilanie go z niższego żeby pracował dużo poniżej swojej mocy, albo jakiś elektromagnes z kilkoma cewkami włączanymi po kolei.
pitsa pisze:i jeszcze takie są:

Krzywki i korby odpadają, bo mogą blokować i wtedy sprężyna nie cofnie ramienia, no chyba żeby dać sprężynę skrętną na wałku.
pitsa pisze:Może wystarczyłaby ci odpowiednia krzywka o kształcie spirali archimedesa zamocowana na silniku DC z przekładnią?

Silnik z przekądnią=duże opory żeby nim przekręcić i cofnąć, no chyba że bardzo małe przełożenie i znowu wracamy konstrukcyjnie do gotowego rozwiązania-silniczek z małą przekładnią i listwą zębatą, czyli siłownik CZ za 7zł :D


Autor tematu
nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Jaki siłownik jako zastępstwo siłownika centralnego zamka?

#14

Post napisał: nanab » 05 gru 2021, 20:44

Widzę, że na rynku nie istnieje taki siłownik więc zostało mi zrobić go samemu.
Obrazek
Obrazek
Wziąłem bebechy z najtańszego siłownika cz i dodałem silniczek 540, kawałek mocowania wydrukowany z plastiku. Dodrukuję resztę obudowy i można testować. Narazie mam silnik na 12V ale docelowo bym chciał taki sam tylko na 24v żebym nie musiał mu ograniczać mocy rezystorami albo przez pwm tylko bezpośrednio dać 12V.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”