piec do pizzy i chleba

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

piec do pizzy i chleba

#1

Post napisał: andrejch2 » 01 gru 2021, 08:43

Witam,
przedstawiam projekt nad którym pracuje od kilku dni, a mianowicie piec opalany drewnem. Czy ktoś z użytkowników taki budował ewentualnie ma?
Piec w przybliżeniu ma wymiary podstawy 600x400. Górę wykonam z przeciętej beczki, którą zaizoluję po zewnątrz watą szklaną, a następnie oblepię całość cementem.
Wszystko na ruchomym wózku, aby na czas nieużywania można było całość schować pod wiatką.
kilka zdjęć:

Ramka zrobiona z blachy gr. 2mm zagięta w kwadrat 400x600, nóżki z rórek 1/2 cala. na spód paleniska położyłem dwa pustaki pianowe.

Obrazek

Całość zasypana stłuczonym szkłem i solą z piaskiem, widziałem na yt, że tak się robi co prawa mam tam 5 cm szkła i soli nie wiem czy to wystarczy, zobaczymy :0

Obrazek

Na warstwie soli poukładałem cegły szamotowe połączone gliną z cementem. cementu dodałem w stosunku 1:10 z gliną, a nawet mniej.

Obrazek

czekam na jakieś opinie :)



Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: piec do pizzy i chleba

#2

Post napisał: pitsa » 01 gru 2021, 10:12

Więcej gliny lub nawet sama glina. Łatwiej będzie rozmontować i przebudować. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11575
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: piec do pizzy i chleba

#3

Post napisał: RomanJ4 » 01 gru 2021, 11:37

andrejch2 pisze:Czy ktoś z użytkowników taki budował ewentualnie ma?

Mam, ale stacjonarny.

podstawa
Obrazek

stan surowy
Obrazek Obrazek
Wykładzina wewnątrz dno, tył, przód, i sklepienie - cegła szamotowa (tył, przód, sklepienie łączone zaprawą szamotową z domieszką włókna szklanego, dno - cegły ułożone bez zaprawy by mogły pracować, odpływ spalin w części przedniej sklepienia - rura spalinowa ⌀100, całość obrapowana betonem pod warstwę wierzchnią.

Rura spalinowa pieca jest obudowana(kanał w kanale współosiowo) kominem grilla widocznego obok, ale aż do wylotu nie stanowi z nim wspólnego kanału.
Obrazek

zakończenie komina nad daszkiem.. :wink:
Obrazek

Całość na gotowo, rozpalanie pieca(drewno brzozowe), termometr nad drzwiczkami został do rozpalania wyjęty gdyż ma on max wskazania 520°C, jego sonda wystaje wewnątrz pod wlotem do komina, a spaliny mają ok 700°C, Po usunięciu ognia wystarczy go wetknąć z powrotem.
Obrazek Obrazek Obrazek

dostawiane stalowe drzwiczki zamykające gardziel pieca (widoczne gniazdo termometru bimetalowego)
Obrazek

Temperaturę ok 400-450°C (piec robi się ciepły na zewnątrz) osiąga po ok 40-60min w zależności od wilgotności drewna.

Chleb w piecu, widoczna konstrukcja sklepienia,
Obrazek

upieczony w nim chleb
Obrazek

Poza tym w takim piecu doskonale udaje się ciasto drożdżowe czy np kleftiko...
andrejch2 pisze:Górę wykonam z przeciętej beczki, którą zaizoluję po zewnątrz watą szklaną, a następnie oblepię całość cementem.

W dużych okrągłych piecach do pizzy ogień palli się z boku komory podczas pieczenia,
Obrazek
Twój piec jest niewielki, więc do pieczenia czegokolwiek trzeba wygarnąć ogień,
Jak mniemam ciepło od dołu w Twoim projekcie ma zapewnić szkło (dobrze myślę?), a co będzie trzymać ciepło od góry, bo wełna na pewno nie, a do pieczenia chleba równomierne(konieczna forma łukowa sklepienia w takich piecach) grzanie od góry jest niezbędne?

Dodane 16 minuty 53 sekundy:
andrejch2 pisze:połączone gliną z cementem. cementu dodałem w stosunku 1:10 z gliną, a nawet mniej.

Sądzę, że powinna być zaprawa szamotowa albo szamot zamiast zwykłego cementu.
A do gliny dodatek soli by nie pękała i się zeszkliła (podglądałem kiedyś pracę starego zduna).
pozdrawiam,
Roman


walcu23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 243
Rejestracja: 07 mar 2020, 20:54

Re: piec do pizzy i chleba

#4

Post napisał: walcu23 » 01 gru 2021, 11:53

Dokładnie jak pisze Roman. Musisz mieć wiecej materiału który będzie utrzymywał temperaturę wewnątrz. Sklepienie musi być z cegły. Inaczej wnętrze szybko ostygnie na skutek zbyt małej ilości ciepła oddawanej przez dno. Zwłaszcza, że masz bardzo małe rozmiary, i gdzie tam coś włożyć oprócz żaru...


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: piec do pizzy i chleba

#5

Post napisał: rynio_di » 01 gru 2021, 14:14

W ,, trzon pieca ,, daj kamienie , takie otoczaki nie większe jak pięść. A spoiwo glina . Tak zdun robił u nas na wsi.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: piec do pizzy i chleba

#6

Post napisał: pitsa » 01 gru 2021, 19:02

RomanJ4 pisze:A do gliny dodatek soli

Dwie porcje gliny, porcja drobnego czystego piasku i ten dodatek soli. Dobrze wymieszać, ugniatać, bić, tłuc, rzucać jak ciastem, przekładać itp. Glina ma być plastyczna, a nie jak porcelanowa masa lejna czy przelany wodą mokry beton robiony przez amatorów. Cegły przed układaniem namoczyć (parę godzin) żeby glina dobrze się ich trzymała i mogła powoli dobrze związać. Za sucho to po prostu cegła wchłonie wodę z gliny i gliniana spoina odpadnie. Cienka spoina.
Gliną pierwsza warstwa mająca kontakt z ogniem. Nie spiesz się. Będziesz musiał poczekać zanim upieczesz bułeczki. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: piec do pizzy i chleba

#7

Post napisał: oprawcafotografii » 01 gru 2021, 19:49

I chyba za mały obszar roboczy ;)
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Autor tematu
andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: piec do pizzy i chleba

#8

Post napisał: andrejch2 » 02 gru 2021, 08:35

obszar roboczy mały bo mam mało miejsca myślę, że mi wystarczy, a co do pomysłu z gliną i solą muszę go przetestować:) dziękuję bardzo za porady, no wstępnie owinąłem całość watą szklaną oraz watą ceramiczną. Część żaru na pewno będę musiał wymiatać zobaczymy jak to wyjdzie.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: piec do pizzy i chleba

#9

Post napisał: pitsa » 02 gru 2021, 09:41

Pokazuj fotki. :-)
Wełna ceramiczna jest dobra do piecyka hartowniczego. Lekka mniejsza pojemność cieplna, szybko piecyk nagrzewa się, ciepło przez ścianki tak szybko nie ucieka.
W piecu chlebowym potrzebujesz masy, która ciepło zgromadzi, a potem długo będzie oddawać. Zbyt mała masa i piec szybko się nagrzeje ale i szybko schłodzi i może ledwie starczyć na bułeczki i placuszki. Sprawdzisz, przemyślisz, przebudujesz ze dwa razy aż ci podpasuje. ;-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: piec do pizzy i chleba

#10

Post napisał: andrejch2 » 02 gru 2021, 09:46

no tez tak myslę, że potem zbuduję coś większego

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”