Ploter laserowy LED- kalibracja

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
migcool
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 04 lis 2021, 12:03

Ploter laserowy LED- kalibracja

#1

Post napisał: migcool » 04 lis 2021, 12:47

Witajcie Panowie, posiadam od pewnego niedługiego czasu ploter jak na załączonych zdjęciach, udało mi się go na tyle skalibrować, aby wykonywał idealny kwadrat ale problem pojawia się przy wykonywaniu okręgu, do ideału niestety trochę brakuje i tak jak widać na załączonym zdjęciu jest on troszkę przekoszony. Program z którym współpracuje owe urządzenie to LightBurn, przejrzałem wszystkie znajome mi miejsca w których mogłem coś ustawić z poziomu programu (jakość łuku ustawiłem na najwyższy-najwolniejszy).

To jeden problem, drugi to sposób pracy samej diody, mam włączoną opcję laser i kontroler wie co ma zainstalowane, nie ma kresek przy wykonywaniu programu. Problem pojawia się kiedy laser dojeżdża do miejsca obróbki oraz z niego powraca do punktu zero, robi to na włączonej wiązce lasera i pozostawia po sobie kreskę na materiale obrabianym.

Laser steruje GRBL na Arduino, a dioda to 6,5w

Czy jestem w stanie uzyskać lepszy okrąg na tym urządzeniu oraz w jakiś sposób wyłączyć laser aż nie dotrze do początku miejsca obrabiania?
Załączniki
IMG_20211104_123704.jpg
IMG_20210626_182633.jpg




wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ploter laserowy LED- kalibracja

#2

Post napisał: wt » 06 lis 2021, 23:42

Idealny okrąg może nie wyjść nawet na "poważnych" urządzeniach. Ale to da się "obejść" dodając stolik obrotowy, który daje okrąg teoretycznie idealny. Warto oswoić wyłączanie lasera, które będzie przydatne przy sporządzaniu napisów lub obrazków na stoliku obrotowym lub metodą "skanowania". Pozdrawiam


skmskm
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 319
Rejestracja: 15 lis 2014, 20:21
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ploter laserowy LED- kalibracja

#3

Post napisał: skmskm » 07 lis 2021, 09:28

Na moje oko masz luz w osi pionowej letko luźny pasek.


Autor tematu
migcool
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 04 lis 2021, 12:03

Re: Ploter laserowy LED- kalibracja

#4

Post napisał: migcool » 08 lis 2021, 18:31

wt pisze:
06 lis 2021, 23:42
Idealny okrąg może nie wyjść nawet na "poważnych" urządzeniach. Ale to da się "obejść" dodając stolik obrotowy, który daje okrąg teoretycznie idealny. Warto oswoić wyłączanie lasera, które będzie przydatne przy sporządzaniu napisów lub obrazków na stoliku obrotowym lub metodą "skanowania". Pozdrawiam
Kompletnie nie znam tematu takiego stolika. Nie spodziewałem się, że aż tak ciężko z wykonaniem w miarę idealnego okręgu...
skmskm pisze:
07 lis 2021, 09:28
Na moje oko masz luz w osi pionowej letko luźny pasek.
Postaram się w tym temacie zadziałać i porobić próby, nie brałem tego pod uwagę.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1669
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Ploter laserowy LED- kalibracja

#5

Post napisał: grg12 » 08 lis 2021, 19:24

skmskm pisze:
07 lis 2021, 09:28
Na moje oko masz luz w osi pionowej letko luźny pasek.
Dlaczego w pionowej? Na laserach się nie znam - na frezarce taki efekt daje "luz zwrotny" (backlash) na osiach x,y.
Z tego co widzę napęd osi x,y jest na paskach - przydałoby się sprawdzić czy paski są napięte, czy koła napędowe nie mają luzów itd.
Niektóre starowniki pozwalają na softwarową kompensacje. Na frezarkach kompensacja ma spore ograniczenia - ale na laserze imho powinno działać dużo lepiej


skmskm
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 319
Rejestracja: 15 lis 2014, 20:21
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ploter laserowy LED- kalibracja

#6

Post napisał: skmskm » 08 lis 2021, 19:56

grg12 pisze:
08 lis 2021, 19:24
skmskm pisze:
07 lis 2021, 09:28
Na moje oko masz luz w osi pionowej letko luźny pasek.
Dlaczego w pionowej? Na laserach się nie znam - na frezarce taki efekt daje "luz zwrotny" (backlash) na osiach x,y.
Z tego co widzę napęd osi x,y jest na paskach - przydałoby się sprawdzić czy paski są napięte, czy koła napędowe nie mają luzów itd.
Niektóre sterowniki pozwalają na softwarową kompensacje. Na frezarkach kompensacja ma spore ograniczenia - ale na laserze imho powinno działać dużo lepiej
Oś pionowa względem rysunku.


Autor tematu
migcool
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 04 lis 2021, 12:03

Re: Ploter laserowy LED- kalibracja

#7

Post napisał: migcool » 08 lis 2021, 19:59

grg12 pisze:
08 lis 2021, 19:24
skmskm pisze:
07 lis 2021, 09:28
Na moje oko masz luz w osi pionowej letko luźny pasek.
Dlaczego w pionowej? Na laserach się nie znam - na frezarce taki efekt daje "luz zwrotny" (backlash) na osiach x,y.
Z tego co widzę napęd osi x,y jest na paskach - przydałoby się sprawdzić czy paski są napięte, czy koła napędowe nie mają luzów itd.
Niektóre starowniki pozwalają na softwarową kompensacje. Na frezarkach kompensacja ma spore ograniczenia - ale na laserze imho powinno działać dużo lepiej
Zacząłem dość mocno rozkręcać i skręcać, ogólnie "kombinować" z tymi paskami w osi X, w Y niewiele mogę oprócz obmyślonego przez autora maszyny naciągu, który wykonałem "na oko" i ten zabieg nic nie pomógł. Co zauważyłem po kombinacjach na paskach w osi X, okrąg rzeczywiście się zmienia, jednak nie jest ciągle idealny, dużo mu brakuje.

Mam takie porównanie na drugiej maszynce w całości jakieś firmy chińskiej Neje i tutaj okrąg wychodzi idealny....

Zabawka w której mam problem z okręgiem wcześniej była na sterowaniu dość archaicznym, odkupiona od starszego Pana, którego polecono mi na elektrodzie. Przy odbieraniu i dniu w którym mi pokazywał wiedziałem, że zmienione zostanie całe sterowanie ale do czego dążę, kolega grg12 wspominał coś o softwareowej kompensacji, pamiętam, że wtedy też wytknąłem okrąg o kiepskiej regularności, jeden parametr, jakaś korekta 0,2mm i okrąg był dużo lepszy.. Gdzieś w obecnej konfiguracji GRBL oraz LightBurn można coś takiego odnaleźć?

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1669
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Ploter laserowy LED- kalibracja

#8

Post napisał: grg12 » 08 lis 2021, 23:12

nie znam grbl ani LightBurn - używam LinuxCNC gdzie ustawienie tego jest banalnie proste. Szybki google "grbl backlash compensation" znalazł jedynie wątki z pytaniami i jeden filmik kogoś kto sam to zaimplementował pod grbl_esp32 ( ) - nie wiem na ile to użyteczne.
"LightBurn backlash compensation" też nie zwaraca nic sensowanego...


Autor tematu
migcool
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 11
Rejestracja: 04 lis 2021, 12:03

Re: Ploter laserowy LED- kalibracja

#9

Post napisał: migcool » 09 lis 2021, 17:13

Dzięki Panowie za pomoc, myślałem, że gdzieś jest jakaś oczywista opcja, której nie zdążyłem poznać, jednak okazuje się, że to nie takie oczywiste..

Nie chciałbym rezygnować z Lightburn..

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1669
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Ploter laserowy LED- kalibracja

#10

Post napisał: grg12 » 11 lis 2021, 08:28

Przy okazji - właśnie znalazłem wątek z ppdobnym problemem na cnc zone: https://www.cnczone.com/forums/laser-ha ... -help.html

Laser "further fabricator" - rozwiązań na razie brak ale imho warto obserwować rozwój sytuacji

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”