Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 6106
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

#11

Post napisał: oprawcafotografii » 22 paź 2021, 10:54

Adi123 pisze:
22 paź 2021, 07:07
Jaki tam masz maksymalny nawój? Różnica między pustym a pełnym bębnem że sznurkiem? Żeby mieć stały naciąg to Twoje serwo musiało by generować różny moment, w funkcji napełnienia bębna ...
Nie.

Bęben ze sznurkiem to jedno. Drugie to bęben pośredni oklejony gumą,
na nim kilka zwojów sznurka i ten bęben właśnie miałby naciągać sznurek.

Oczywiście zwijanie bębna ze sznurkiem też musiałoby być zapewnione....
Wychodzi na to, że przydałyby się dwa serwa z taką funkcjonalnością...

q

Dodane 1 minuta 3 sekundy:
maciek95k pisze:
22 paź 2021, 08:52
Robiłem taki układ do regulacji naciągu drutu z odwijanej szpuli. Wziąłem do tego serwo Delta (seria B2) 100W....
Ja za takie serwo razem ze strownikiem zapłaciłem 500zł brutto.
Kupowałeś nowe, czy używka?

q


„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

#12

Post napisał: Adi123 » 22 paź 2021, 16:05

oprawcafotografii pisze:Drugie to bęben pośredni oklejony gumą,
na nim kilka zwojów sznurka i ten bęben właśnie miałby naciągać sznurek.

Potrzebujesz ten sznurek mi c naciągnięty między 2 punktami, czy między bębnem pełnym i pustym?
Lub czy potrzebujesz po prostu mieć sznurek nawinięty na pusty bęben z określoną siłą?

Druga sprawa, czy zamiast rolki z owiniętym kilka razy sznurkiem rozważałeś może 2 rolki, pomiędzy którymi by przechodził sznurek? Musiałbyś regulować odległość między rolkami/nacisk jednej na drugą/ i oczywiście siłę hamowania- mógłby to być nawet jakiś hamulec cierny?


maciek95k
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 779
Rejestracja: 31 mar 2017, 23:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

#13

Post napisał: maciek95k » 22 paź 2021, 16:07

oprawcafotografii pisze:Kupowałeś nowe, czy używka?

Używane. Nowe będzie pewnie coś ok 1200zł kosztować.


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

#14

Post napisał: Daniu » 22 paź 2021, 17:07

Regulacja naprężenia tegoż sznurka jest w jakimś konkretnym celu? Czy tylko po to żeby była powtarzalność przewinietych metrów?
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1765
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

#15

Post napisał: drzasiek90 » 22 paź 2021, 17:55

No jak nic się prosi o użycie hamulca/sprzęgła proszkowego. Moment hamowania zależny od prądu, i pewnie wyjdzie taniej niż najtańsze servo.
W starych radzieckich maszynach bojowych, np. ZSU-23-4 „Szyłka” nie mieli dostępu do mikrokontrolerów, komputerów oraz tak zaawansowanej elektroniki jak teraz, nie było też enkoderów i serw. A mimo wszystko mieli precyzyjne naprowadzanie radaru śledzącego. Stworzyli napęd zbudowany z silnika AC który stale kręcił w jedną stronę, do niego podłączyli 2 sprzęgła elektromagnetyczne sprzężone przez przekładnie tak, aby jedno przekazywało obroty w jedną stronę a drugie w drugą na ten sam wał. Całe sterowanie odbywało się tylko i wyłącznie analogowo, w zależności od tego które sprzęgło dostało większy prąd, oś wyjściowa kręciła się w daną stronę. Jeśli prądy były takie same, napęd trzymał pozycję.
Potem przyszły modernizacje, sprzęgła zostały wywalone i zastąpione przez na serwami. Sprzęgieł się u nas wala na setki w firmie, ale wynieść nie ma jak (przynajmniej legalnie). Ale z tego co wiem, sprzęgła te gdzieś na rynku dostępne były pewnie w cenie złomowej, może się uda. Albo kupić nowe lub używane z innego zastosowania.
Sterowanie prądem jest do ogarnięcia w obecnych czasach bez problemu.


Autor tematu
oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 6106
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

#16

Post napisał: oprawcafotografii » 22 paź 2021, 18:17

Adi123 pisze:
22 paź 2021, 16:05
...
Potrzebujesz ten sznurek mi c naciągnięty między 2 punktami, czy między bębnem pełnym i pustym?
Przewijanie z bębna na bęben, z możliwością zmiany prędkości aż do przewijania w drugą stronę,
przy zachowaniu stałego naciągu szkurka.

q

Dodane 1 minuta :
Daniu pisze:
22 paź 2021, 17:07
Regulacja naprężenia tegoż sznurka jest w jakimś konkretnym celu? Czy tylko po to żeby była powtarzalność przewinietych metrów?
W celu zachowania stałego naprężenia. Nie wiem jeszcze jaka wartość jest potrzebna, ale wiem, że stała.

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2122
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

#17

Post napisał: qqaz » 22 paź 2021, 22:29

Wszystkie powyżej rady są bardzo dobre. Sprzęgła, silniki DC, serwa... Co tylko się chce, elektronika wszystkiemu poradzi.
Ale pozostaje zdecydować jak zdefiniować to oczekiwane napięcie i co będzie je badać. Bo skoro nawoje o różnych średnicach?
Od starożytności we włókiennictwie funkcjonuje pojęcie tzw przewał - wspominany już w postaci dźwigni z rolką.
Proponuję modyfikację - obciążnik z rolką a silniki pilnują aby był na właściwej wysokości tworząc magazynek-bufor przewijanego sznurka.


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

#18

Post napisał: juzwa1 » 23 paź 2021, 06:04

Jest rozwiązanie tego problemu bez żadnej elektroniki. Kiedyś rozbierałem linie do pakowania cukierków i tam do jednakowego neprężenia folii był użyty mechanizm z regulacja naprężenia. Nie wiem jak to się nazywa ale były to dwa kółka jedno z super dokładną podziałką i pokrętłem a drugie dociskało do niego folię z góry . Dodatkowo w momencie przerwania folii natychmiast kółka stawały.


Adi123
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 20 lis 2020, 18:00

Re: Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

#19

Post napisał: Adi123 » 23 paź 2021, 10:01

juzwa1 pisze:Nie wiem jak to się nazywa ale były to dwa kółka jedno z super dokładną podziałką i pokrętłem a drugie dociskało do niego folię z góry

To jest dokładnie to rozwiązanie co pisałem- reguluje się siłę hamującą (można i hamulcem proszkowym), tak aby na sznurku był opór stały. Przy tym układzie mechanizm działał by w obie strony.
Oczywiście oba bębny potrzebują napędu, najlepiej z falownika, aby móc regulować ich prędkość (warto zrobić tak, żeby między bębnem rozwijającym q rolkami napinającymi był pewien bufor sznurka- to na upartego i na przekaźnikach dało by się zrealizować, albo na jakimś Logo!8, lub Easy E4. Wtedy to i ze sterownika można by zadawać prędkość falownikom, liczyć ile się sznurka przewinęło itp.


Autor tematu
oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 6106
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Regulacja naprężenia przewijanego sznurka...

#20

Post napisał: oprawcafotografii » 23 paź 2021, 12:10

qqaz pisze:
22 paź 2021, 22:29
Proponuję modyfikację - obciążnik z rolką a silniki pilnują aby był na właściwej wysokości tworząc magazynek-bufor przewijanego sznurka.
Myślałem o tym - pomiar położenia ciężarka, pętla PiD i silnik utrzymujący ciężarek
na jednym poziomie obrotami silnika. Rozwiązanie ma tą zaletę, że obsługuje pracę
"w obie strony"...

W zasadzie krokowiec mógłby być a położenie ciężarka można na sto sposobów
mierzyć...

Siła regulowana wagą ciężarka.

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”