Linux nie wraca na pozycję

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Linux nie wraca na pozycję

#11

Post napisał: tuxcnc » 21 wrz 2021, 06:25

ćwok123 pisze:
20 wrz 2021, 22:35
Jedyne co mi przychodzi na myśl to to , że coś popierniczyłem gdzieś w ustawieniach i nie umiem sobie z tym poradzić
Nie istnieją takie ustawienia, żeby ustalić inne parametry ruchu w dół niż w górę, albo do przodu niż w tył. Gdybyś popieprzył w ustawieniach, toby maszyna się przeskalowała, ale wracała tam skąd wyruszyła.
Nie znam innej przyczyny gubienia pozycji niż gubienie kroków, ale znowu, gdyby to gubienie było na poziomie komputer/sterownik, toby w obie strony działało tak samo.
Raczej masz klasyczny przypadek, że w jedną stronę jedziesz G1 i kroków nie gubisz, a wracasz G0 i kroki gubisz, bo masz za szybko albo za stromą rampę.



Awatar użytkownika

senio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1459
Rejestracja: 25 maja 2006, 14:39
Lokalizacja: koło.wlkp

Re: Linux nie wraca na pozycję

#12

Post napisał: senio » 21 wrz 2021, 09:37

ćwok123 pisze:
20 wrz 2021, 22:35
Po pierwsze to dopiero się uczę więc nie znam zaawansowanych trików programistycznych i dopiero się bawię zmiennymi , pętlami itd...
Więc po to są suby napisane przez kogoś kto się już nauczył :). Masz kilka parametrów do wpisania żeby takie coś i milion innych podobnych zrobić, zamiast ślęczeć nad otwartym kodem i myśleć czy na pewno jest OK, czy może jednak nie. Przynajmniej dla samego testu bym to zrobił i sprawdził czy wraca czy nie wraca. Natomiast każdy robi jak chce. Wolny kraj wolny wybór :).
tuxcnc pisze:
21 wrz 2021, 06:25
Raczej masz klasyczny przypadek, że w jedną stronę jedziesz G1 i kroków nie gubisz, a wracasz G0 i kroki gubisz, bo masz za szybko albo za stromą rampę.
Wystarczy to puścić na dół i do góry w G1 z 10 razy i będzie jasność.

Też nie widać tej maszyny co tam za zetka jak ciężka, czy ma przeciwwagę etc. W SUI też nam się wydawało że wszystko pięknie chodzi na sucho. Tylko jakoś dziwnie za 10 dojazdem pod obciążeniem już było pół dychy mniej. Okazało się się sterownik papa. Marko poległ w naprawie, bo to z tamtym nie działa, a jeszcze inne z tym się nie dogaduje etc., ostatecznie nic nie dało się zrobić i skończyło się na innego typu nowym sterowniku. Teraz lata do setki czy pusto czy pod obciążeniem.


Autor tematu
ćwok123
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 20
Rejestracja: 01 mar 2020, 04:11

Re: Linux nie wraca na pozycję

#13

Post napisał: ćwok123 » 21 wrz 2021, 22:15

senio pisze:Wystarczy to puścić na dół i do góry w G1 z 10 razy i będzie jasność.

Przecież poraz któryś napisałem , że tak właśnie to sprawdzałem w konsoli mdi i mój kod tu nie ma nic do znaczenia. Po drugie mój kod działa perfekcyjnie tak jak ma działać i sprawdzany na symulatorze dla niedowiarków niech sobie wkleją ten kod bo go podałem i się sami przekonają , że działa jak trzeba .
Szkoda , że nie mogę dodać filmiku bo niektórzy nie wierzą , że to możliwe . Kroków też mi nie gubi bo sam na to też wpadłem i od razu na pierwszy ogień sprawdziłem i mało tego maszyna działała kilka miesięcy dobrze , a problem się pojawił w niedzielę . Jeśli kogoś interesuje ten dziwny przypadek to nagram filmik i wyślę na priv na e mail lub coś takiego bo tu na forum nie mogę tego udowodnić. w najbliższym czasie jak będę dłubał w warsztacie to przeinstaluje linuxa i zobaczę czy coś pomogło .

Dodane 1 minuta 56 sekundy:
senio pisze:Też nie widać tej maszyny co tam za zetka jak ciężka, czy ma przeciwwagę etc. W SUI też nam się wydawało że wszystko pięknie chodzi na sucho. Tylko jakoś dziwnie za 10 dojazdem pod obciążeniem już było pół dychy mniej. Okazało się się sterownik papa. Marko poległ w naprawie, bo to z tamtym nie działa, a jeszcze inne z tym się nie dogaduje etc., ostatecznie nic nie dało się zrobić i skończyło się na innego typu nowym sterowniku. Teraz lata do setki czy pusto czy pod obciążeniem.

Ten problem przewidziałem już na etapie projektowania maszynki więc od samego początku jeszcze przed pierwszym uruchomieniem zrobiłem przeciwwagi .

Dodane 6 minuty 45 sekundy:
:)
senio pisze:Raczej masz klasyczny przypadek, że w jedną stronę jedziesz G1 i kroków nie gubisz, a wracasz G0 i kroki gubisz, bo masz za szybko albo za stromą rampę.


Sprawdzę to bo to już ostateczność więc co mi szkodzi w sumie ma to jakiś sens wiec dzięki za podpowiedź :) :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”