Tulejka do frezarki MAKITA RT0700CX2J

Czy można zdobyć takie tulejki

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
cnc_szkodnik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:34

Tulejka do frezarki MAKITA RT0700CX2J

#1

Post napisał: cnc_szkodnik » 29 sie 2021, 22:20

Witam wszystkich serdecznie.
Jest to moja pierwsza wizyta w charakterze nowego usera tego zacnego forum, a więc proszę o wyrozumiałość. na imię mam Robert i stałem się szczęśliwym posiadaczem frezarki cnc powiedzmy homemade.

Jako że posiadam frezarkę górno wrzecionową MAKITA RT0700CX2J, to postanowiłem ją wykorzystać. Będę obrabiał cienkie aluminium (1-2mm) i próbował wiercić, frezować jakieś płytki pcb do zabawy w moim hobby. Może wytrzyma i zda egzamin.

Oczywiście dopiero zaczynam i zgłębiam tajniki różnych programów i obsługę maszyny. Dzisiaj splanowałem stół, a w zasadzie powierzchnię z płyty mdf 22mm do jakiegoś pierwszego pcb dla prób. I tu moja wiedza się kończy, jeśli chodzi o skompletowanie narzędzi. W związku z tym proszę Was o pomoc, a żebym nie błądził, jak dziecko we mgle :)

Do w/w frezarki posiadam dwie tulejki zaciskowe: 6 i 8mm. Korzystam z 8mm i takich kilka frezów do drewna posiadam. I teraz mam problem. Chcę zakupić frez-frezy do grawerowania V bit lub dowolne inne frezy, którymi będę mógł frezować ścieżki na płytce pcb. V bit mają średnicę 3.175mm (1/8"). Jak przekombinować najlepiej i najprościej, a żebym mógł umieścić taki frez w moim uchwycie od Makity. Dalej, gdybym zechciał następnie powiercić pcb wiertłem z węglika powiedzmy 0,8 lub 1mm z trzpieniem 3mm, to również nie mogę.

Oczywiście szukałem na stronie makity, w necie, jak to rozwiązać, ale nie natrafiłem. Może ktoś zechce mnie naprowadzić na właściwe tory i pomoże. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie. Robert.




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Tulejka do frezarki MAKITA RT0700CX2J

#2

Post napisał: Steryd » 29 sie 2021, 22:29

I oczywiście tylko Ty jeden masz taki problem:
makita-rt0700c-frez-3-175-t112557-10.html
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
cnc_szkodnik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:34

Re: Tulejka do frezarki MAKITA RT0700CX2J

#3

Post napisał: cnc_szkodnik » 29 sie 2021, 23:33

Wielkie dzięki Steryd za szybką odpowiedź i zainteresowanie moim tematem.
Widzę, że faktycznie nie ja jeden mam taką zagwozdkę. Przeczytałem cały temat z linku. Zastanowię się, co wybrać.
Prawdę mówiąc, to sądziłem, że będzie więcej rozwiązań. Szkoda, ze taka firma, jak Makita nie postarała się, jeśli chodzi o wybór tulejek do tej frezareczki. Dzięki jeszcze raz. Robert.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Tulejka do frezarki MAKITA RT0700CX2J

#4

Post napisał: rynio_di » 30 sie 2021, 10:07

To nie tylko Makita si nie postarała , zdaje mi się że w wielu maszynkach tego typu występuje tak tulejka 6 i 8 , ja tak mam , jednak mogę się mylić . A co powiesz o tulejce redukcyjnej z 6 czy 8 mm na 3,17 ? Widziałem takie na aukcjach. Wiem ze dokładność może być różna ,bo to redukcja . A może zakupić tulejki ER z oprawką cylindryczną ( tylko czy są 8 mm ) mam jedną to mogę sprawdzić czy nie jest to 10 mm.


Autor tematu
cnc_szkodnik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:34

Re: Tulejka do frezarki MAKITA RT0700CX2J

#5

Post napisał: cnc_szkodnik » 30 sie 2021, 12:06

Dziękuję za udział w temacie.
Przeszukałem sporo na Alleg... Znalazłem takie redukcje. Przymierzam się do zakupu. Znalazłem tam również frezy do grawerowania na pcb, Frez VHM grawerski 30 stopni spiralny płaski CNC i ostry. Widziałem na youtube, jak działają. Chyba dobry wybór. Podejmuje również decyzję na d frezem do alu. Wiadomo. Najpierw czytam dużo, myślę i dopiero muszę coś wybrać. Chcę zrobić jeden zakup od razu, a żebym mógł zacząć zabawę. Do alu może Frez VHM 2p do ALUMINIUM 3mm x12mm x75mm DŁUGI CNC, albo Frez VHM 2-piórowy 3mm do ALUMINIUM ALU z powłoką. Chodzi o wycinanie frezowanie otworów, prostokątów w alu 1-3mm na jakichś panelach czołowych.

Sorry, ze trochę nie na temat, ale aktualnie nad tym rozmyślam, co wybrać.

Jeśli możesz się przyjrzeć "tulejki ER z oprawką cylindryczną" i podpowiedzieć, to będę wdzięczny. Robert.

Dodane 32 minuty 26 sekundy:
Tak na szybko, to chyba znalazłem rozwiązanie.

Można zastosować coś takiego (to tylko przykład na szybko). Dobrać z otworem np. 8mm i dotoczyć wałek 8mm. Wałek wkładamy w tulejkę makity i nowa tulejkę. Na końcu mamy nową uniwersalna tulejkę z kompletem różnych średnic. Chyba najprościej i pewność precyzji.
Wałek można zrobić nawet z koloru. Co o tym myślicie ?

zapomniałem link:

https://alle gro.pl/oferta/oprawka-zaciskowa-na-tulejki-20mm-er16-35mm-10mm-9067663719


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

Re: Tulejka do frezarki MAKITA RT0700CX2J

#6

Post napisał: rynio_di » 30 sie 2021, 12:24

Z jednym frezem do nauki ...? A co jak oś Z ,, zanurkuję ,, ,to puk i po frezie . Kup kilka o różnym stopniu jak i o różnej stopce , chyba 0,1 niżej nie widziałem. A co do takiej cylindrycznej redukcji ( pisałem wyżej ) to raczej kup . Mam przeczucie że będzie dokładniejsza . A jeżeli chodzi o oryginalną do Makity nie wiem jak ona wygląda ale mam taką małą tulejkę mocowałem w niej frez stomatologiczny ( 2,5 a może 3 mm ) we frezarce Rotwerka , nie do końca idealnie pasowało.


Autor tematu
cnc_szkodnik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:34

Re: Tulejka do frezarki MAKITA RT0700CX2J

#7

Post napisał: cnc_szkodnik » 30 sie 2021, 21:12

A więc temat chwilowo rozwiązałem.
Posiadam również wrzeciono Kress FM6990E. Jest ono, jak widzę trochę zmęczone życiem, ale kompletne. Wymaga małego remontu. Podejrzewam, że pewnie szczotki do wymiany i łożyska. Wyczuwam delikatny luz pod palcami. Nie mniej jednak kręci. Zakupiłem do niego tulejkę 3,17. Resztę poprawię. To chyba najlepsze rozwiązanie. Przy okazji nie będę katował Makity. Z czasem coś do niej dokupię i też zastosuję, jak będzie taka konieczność. Do pcb nie powinna mieć ciężko. Zakupiłem kilka frezów na początek. Co do samej pracy, to mam nadzieję, że na trochę wystarczą. Nie mam zamiaru ich tak szybko łamać. Mam trochę doświadczenia z maszynami i trochę wyobraźni, a więc powinienem podołać.
Większy problem, to dobranie odpowiednich parametrów obróbki. Ile sie zagłębiać w alu i jakie posuwy, itd... ale myślę, że na forum znajdę właściwe informacje. W końcu nie jestem jedyny, który zaczyna i pewnie wielokrotnie było to wałkowane.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Jednak są możliwości wyjścia z sytuacji, tylko trzeba trochę pokombinować :)


Autor tematu
cnc_szkodnik
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 16
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:34

Re: Tulejka do frezarki MAKITA RT0700CX2J

#8

Post napisał: cnc_szkodnik » 03 wrz 2021, 11:50

Witam ponownie.
Jednak dokupiłem oprawkę i tulejkę 3,175 do frezarki Makita. Oprawka ta jest mocowana na ośkę 8mm. Montaż polega na tym, że w oryginalną oprawkę Makity zamiast frezu montuję trzpień 8 mm (np. odcięty od wiertła fi 8mm) który jest ośką dla drugiej zakupionej oprawki ER11 z tulejką 3,175mm. I do tej oprawki jest tulejek od wyboru do koloru :)

Kress niestety jest zbytnio zdezelowany i wymaga większego remontu. Coś będę z nim robił, ale potem. Wstawiłbym jakieś foto, jak to wygląda, ale jak najprościej to zrobić ?

Pozdrawiam. Robert.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”