Panele ścienne frezowane 3D

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych ręcznej jak i za pomocą CNC

kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#11

Post napisał: kubus838 » 22 cze 2021, 17:11

Katdel pisze:
22 cze 2021, 15:10
1. co rozumiesz przez naniesienie ornamentów od razu? Chodzi Ci o to żeby wszystko zostało wycięte z jednej płyty ze sklejki? Tylko czy wtedy nie będzie to sporo droższe bo materiał wyjściowy musiałby być dwa razy grubszy?
Tak dokładnie o to mi chodzi aby wyciąć wszystko z jednego kawałka nie doklejać bo to się zemści w montażu.
Niestety masz rację, będzie to droższe. Ale z drugiej strony jak ściana czy sufit będzie trochę wypukła to problemy z doklejonymi zdobieniami masz na 100%

Katdel pisze:
22 cze 2021, 15:10
2. Ale zakładając że idziemy tą opcją - bo na pewno zgadzam się że to byłoby najładniejsze i najprostsze rozwiązanie. Wstyd mi że muszę zadać pytanie kompletnego żółtodzioba ale - jak szukam kogoś kto mi zrobi projekt tego cacka pod CNC? Zamierzam się nauczyć pracować na którymś z programów, ale tym razem jeszcze nie zdążę. Rozumiem że wygląda to tak, że potrzebuję kupić sklejkę, potrzebuję zrobić projekt w odpowiednim formacie i idę z tym do jakiejś stolarni która posiada CNC. Oni mi to wycinają i co dalej? Trzeba to potem jeszcze oszlifować, zabarwić i polakierować? Co z mocowaniami do ściany?
Przygotowanie takich nazwijmy to paneli na pewno tanie nie będzie. I mam tu na myśli przygotowanie bryły na komputerze. Jak również odpowiednie podzielenie na mniejsze części bo przecież z całości tego nie zamontujesz. Dlatego lepiej samemu przygotować bryłę na komputerze i z płytką udać się do zakładu który to wyfrezuje. Oczywiście później trzeba to oszlifować i pomalować. Możesz zrobić to sam a możesz to również zlecić. Ale czy ktoś będzie malował inaczej niż Ty? A projekt to ja Ci mogę zrobić.
Katdel pisze:
22 cze 2021, 15:10
3. Teraz powiedz co sądzisz o opcji nr 2 czyli - kupuję już gotową płytę fornirowaną, wyciętą pod wymiar i z oklejonymi obrzeżami. Osobno kupuję ornamenty wyrzeźbione w drewnie (ciekawe że w sumie jest tego sporo i wcale nie są drogie). Można je po taniości kupić tylko one są rzeźbione w lipie albo drzewie kauczukowym. No i sobie popróbuję z różnymi bejcami żeby to jak najbardziej zbliżyć kolorem do wybranego forniru. Wszystko łączę na obce pióro lub gwoździami stolarskimi (też mi ktoś polecił) i klejem.
- Co dalej potrzebuję zrobić? Czy wszystko muszę jeszcze potem oszlifować i polakierować? Taka gotowa płyta fornirowana wymaga szlifowania?
- Czy łączenia ornamentów i płyty wymagałyby jakiejś obróbki?
- Jaka by to miała być płyta fornirowana (mdf, wiórowa, cienka sklejka, płyta stolarska)?Za i przeciw? Podobno wiórowa się nie nadaje bo będzie problem w zamontowaniu w niej uchwytów do mocowania na ścianie.
I będzie to wyglądało jak pospolita "kupa". Ornamenty drewniane do kupienia służą do klejenia na surowe drewno a potem szpachla wyrównuje łączenia, maluje podkładem i dopiero kolor a na koniec bezbarwny. Nie wiem jakie chcesz użyć ornamenty/zdobienia ale musisz wiedzieć, że nie do wszystkich kształtów dokleisz fornir. Chyba, że będziesz nożyczkami wycinał fornir i doklejał po kawałeczku. Potem szlifowanie na ostrych krawędziach i ten element będzie gotowy za rok. A fornir jeżeli jest dobrze naciągnięty potrafi pęknąć wraz z lakierem.

Jeżeli do forniru dokleisz drewno a potem wyszlifujesz i zamaskujesz łączenie i pomalujesz lakierem to po jakimś czasie wszystko stanie się widoczne i efekt będzie mizerny. Tak jak pisałem wyjdzie zwykła "kupa"
Katdel pisze:
22 cze 2021, 15:10
Która z tych dwóch opcji jest lepsza i dlaczego?
Serio, mega szacun dla Was wszystkich tutaj, zarówno za wiedzę jak i za to że się nią dzielicie i to bezinteresownie.
Zrób podstawę ze sklejki a potem doklej te ornamenty. Wyrównaj łączenia szpachlą. Potem wyszlifuj i pomaluj podkładem, na koniec barwa i bezbarwny. Tylko tu będzie problem z montażem bo jeżeli powierzchnia będzie bardzo duża to będą problemy z wniesieniem i transportem. Wtedy trzeba to podzielić. A jak podzielić skoro doklejone są ornamenty. Jeżeli przetniesz piłą to zmniejszą się wymiary i znowu kupa. Czyli jedynym sposobem jest narysowanie tego na komputerze wraz z ornamentami i podziałem na panele. Wyfrezowanie i pomalowane panele łatwiej jest zainstalować.

robert




juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#12

Post napisał: juzwa1 » 27 lip 2021, 20:02

Żaden problem zrobić te okładziny ścian z drewna. Nic specjalnego jeśli chodzi o trudność.
Czy będą miały 2 czy 5 metrów wysokości i 8 metrów szerokości.
Trzeb zastosować odpowiednie złącza i konstrukcję do montażu na ścianie. Jesli chodzi o usłojenie to też nie jest problemem. Trzeba odpowiednio dobrać surowiec.
Nie widzę w tych okładzinach większych problemów.
Robiłem 340 cm wysokości , 980 cm długości , wszystkie słoje się zgadzały na całej długości i wysokości a w dodatku w tej płaszczyżnie była szafa dwudrzwiowa, drzwi standardowe, drzwi przeciwne, schowany sejf, i widziałeś tylko szczelinki o szerokości 4 mm i to tylko w miejscu drzwi itp. Reszta złącz była zrobiona na styk.
W biurowcu obłożyłem ścianę o długości 27 mb, i wysokości 380 cm i słoje na całej długości się zgadzały.
Wszystko zależy od zasobności inwestora, wiedzy, umiejętności, parku maszynowego i jeszcze jednej podstawowej rzeczy ....
Jeszcze jedno : Jak ktoś Ci mówi że nie jest w stanie pomóc przy tak prostej rzeczy to nie zostaje nic jak takich " fachowców " unikać.
Porażka.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#13

Post napisał: kubus838 » 27 lip 2021, 20:24

juzwa1 pisze:
27 lip 2021, 20:02
Żaden problem zrobić te okładziny ścian z drewna. Nic specjalnego jeśli chodzi o trudność.
Aha czyli jak zamówię u Ciebie taką okładzinę z jednego kawałka drewna to mi ją zrobisz i zamontujesz. Okładzina musi mieć wymiary 2,2 metra wysokości i długości 4 metry. Jeżeli chcesz podjąć się takiego zlecenia to jeszcze podaj cenę, czyli wykonanie i montaż.

robert


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#14

Post napisał: juzwa1 » 27 lip 2021, 20:56

Prześlij na priw, wzór jaki chcesz , wymiary, gatunek, połyskowość lakieru, kolor, z czego jest ściana, miejsce montażu . Termin na kiedy ma być wykonana ( muszę wiedzieć bo z terminami jest masakra. ) . Jeszcze jedno nie z jednego kawałka tylko z masywu drewnianego w wymiarze jaki zechcesz. Tu akurat jest mały. Obecnie nie łączone z długości to do 7,5 mb. Jeszcze mam czarny dąb to też weż pod uwagę bo jak ma być czarne to po co bejcować.
Powiem Ci że jak odtwarzam ściany w pałacach , dworach itp to tam jest wysokość średnio 3,5 m i długość 5, 12, i czasami 40 mb.
Przejrzyj sobie filmy na youtubie jakie mogą być ściany w 19 w, pałacach. Będziesz wiedział o czym mówię.
Prześlij dane to Ci wycenię.
Pozdrawiam


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#15

Post napisał: kubus838 » 27 lip 2021, 21:03

Dane to już podałem, ściana normalna z cegły o grubości 12 centymetrów. Warunek jeden z jednego kawałka może być drewno lipowe. Czekam na cenę.

robert


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#16

Post napisał: juzwa1 » 27 lip 2021, 21:30

Ale kolego na Priw nic nie mam . Poza wymiarem i konstrukcją ściany są jeszcze inne wytyczne do wyceny pracy.
Podaj rysunek lub zdjęcia wzorów jakie mają być na ścianie. Kolor. Miasto gdzie będzie montaż.
Żebyśmy się zrozumieli. Element z drewna Lipy o wysokości 220 cm i długości 400 cm . Drewno wyklejone z litych kawałków Lipy na szerokość 400 cm i wysokość 220 ( wysokość nie łączona ) cm. Potrzebuję jeszcze jakiś wytycznych dt. grubości okładziny , wysokości wzorów , kształtów , ich szerokości itp.
Podasz takie dane które będą pozwalały na wycenę żeby póżniej nie było niedomówień to Ci wycenię.
Pozdrawiam


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#17

Post napisał: kubus838 » 27 lip 2021, 21:50

Ja już podałem wytyczne. Co mam jeszcze ścianę wysłać? Bo konstrukcję już podałem a rozbierał sciany nie będę. Nie pytaj o rzeczy które są oczywiste - drewno lipowe też ma swój wzór.

A wyceny jak nie było tak nie ma.

robert


juzwa1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 183
Rejestracja: 11 lut 2015, 18:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#18

Post napisał: juzwa1 » 31 lip 2021, 20:02

Ale kolego kubus838 nie denerwuj się. Widzę że nawet nie potrafisz podać podstawowych danych do wyceny a chcesz żebym podał cenę.
Napisałem jasno i wyrażnie , podaj rysunek lub zdjęcia wzorów , jakieś ich podstawowe wymiary, grubość zabudowy, miejsce montażu (miasto ) a wycenę dostaniesz.
Obecnie poza wymiarem zewnętrznym, konstrukcją ściany i gatunkiem drewna nic innego nie wiem. A to za mało żeby wycenić prace.
Prosty powód na tej powierzchni może być 1 detal na powierzchni a może ich być 30 .
Nie pytam o rzeczy oczywiste - wzór , usłojenie drewna lipowego.
Prośba o poważne podejście do tematu bo inaczej szkoda mojego czasu.
Pozdrawiam
P.S. Teraz będę robił zabudowę kilka razy większą od tych wymiarów co podałeś i w kilku miejscach łamaną . Z dębu. Także da się tylko trzeba umieć.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#19

Post napisał: kubus838 » 31 lip 2021, 21:17

juzwa1 pisze:
31 lip 2021, 20:02
Ale kolego kubus838 nie denerwuj się. Widzę że nawet nie potrafisz podać podstawowych danych do wyceny a chcesz żebym podał cenę.
Ty chyba nie czytasz tematu. Dane wszelkie już podałem. To Ty nie potrafisz tych danych zinterpretować, czyli nie potrafisz stworzyć projektu według tych danych.
juzwa1 pisze:
31 lip 2021, 20:02
Napisałem jasno i wyrażnie , podaj rysunek lub zdjęcia wzorów , jakieś ich podstawowe wymiary, grubość zabudowy, miejsce montażu (miasto ) a wycenę dostaniesz.
Dostałeś wymiary i rodzaj materiały oraz wygład zewnętrzny. Czego jeszcze oczekujesz - rysunku technicznego? Przecież to Ty masz zaprojektować.
juzwa1 pisze:
31 lip 2021, 20:02
Obecnie poza wymiarem zewnętrznym, konstrukcją ściany i gatunkiem drewna nic innego nie wiem. A to za mało żeby wycenić prace.
Nie wiesz to zapraszam do szkoły. Nic więcej podać nie można? Jeżeli z tego nie możesz zrobić projekt to zacznij naukę jeszcze raz. I właśnie to są braki w edukacji - czysta herezja.
juzwa1 pisze:
31 lip 2021, 20:02
Prosty powód na tej powierzchni może być 1 detal na powierzchni a może ich być 30 .


A to już jest kompletny brak wiedzy. Masz zrobić projekt z danych które otrzymałeś. Nie doszukuj się innych wariantów bo ich nie otrzymasz. To jest prosta rzecz która można zrobić w 5 minut. Nie licz na to, że klient zgodzi się na dodatkowe koszty tylko dlatego, że Ty masz swoje "nowoczesne" inspiracje. To nie "niemiecka" fabryka samochodów.
juzwa1 pisze:
31 lip 2021, 20:02
Nie pytam o rzeczy oczywiste - wzór , usłojenie drewna lipowego.
Prośba o poważne podejście do tematu bo inaczej szkoda mojego czasu.
Pozdrawiam
P.S. Teraz będę robił zabudowę kilka razy większą od tych wymiarów co podałeś i w kilku miejscach łamaną . Z dębu. Także da się tylko trzeba umieć.
Jeżeli chcesz "wzór usłojenie" to do czego Ty jesteś potrzebny? To nie te czasy - podaj firmę dla której pracujesz a szybko zmienimy jej podejście do takich "specjalistów" jak Ty.

Jeżeli chcesz się pokazać jako "fachowiec" to najpierw przygotuj projekt według wytycznych. Jeżeli tego nie potrafisz to się za to nie bierz i nie naciągaj ludzi. Przez ten okres dyskusji przygotowałem już trzy takie "płyty" które dawno zamontowałem. I takie "wypytywanie" zabiera tylko czas. Ludzie zmawiają takie rzeczy i chcą je szybko mieć. I na takich pracach zarabia projektant/programista. Jak rozumiem jesteś z Olsztyna?

robert


cawboy
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 426
Rejestracja: 13 mar 2021, 18:23
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Panele ścienne frezowane 3D

#20

Post napisał: cawboy » 01 sie 2021, 11:13

kubus838 chyba zbyt emocjonalnie podchodzisz do tematu stąd niedomówienia, kolega juzwa1 pisze "Nie pytam o rzeczy oczywiste - wzór , usłojenie drewna lipowego" a Ty atakujesz "Jeżeli chcesz "wzór usłojenie" to do czego Ty jesteś potrzebny?" i jeszcze jak w przedszkolu za straszenie się bierzesz.
Jak dobrze rozumiem chcesz zamówić panel o jakiś tam wymiarach, kolega pyta jaki wzór,design? gdzie masz problem z odpowiedzią? Jak ma być to tylko czysta "decha" to koszt będzie w uj inny niż byś sobie zażyczył rzeźbione esy floresy które zabiorą kilkanaście,dziesiąt roboczogodzin.
Chcesz coś zlecić bez podania podstawowych informacji i masz pretensje? Wiem że nie o zlecenie tu chodzi tylko o bicie piany, gwarantuje, nic nie zamówisz.
Krak.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka drewna”