Szukam dokumentacji do kontrolerow na grbl.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Jacek468
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 15 cze 2021, 23:24

Szukam dokumentacji do kontrolerow na grbl.

#1

Post napisał: Jacek468 » 28 cze 2021, 08:15

Witam

Ponownie nudzę i mam pełno pytań więc proszę udostępnienie mi jeśli ktoś posiada dokumentacji do płyt sterujących z grbl, które można zakupić tak na allegro jak i u skośnych przyjaciół. Może sam dojdę do pewnych wniosków zamiast o wszystko pytać. Interesuje mnie czy sterowanie obrotami wrzeciona jest realizowane liniową zmianą napięcia czy pwm na stałych 24v. Mam na oku zasilacz do wrzeciona ze sterowaniem pod mach3 (myślenie przyszłościowe) 0-10V DC i pwm jednocześnie i chce się dowiedzieć czym to najlepiej razem sprzęgnąć aby działała programowa zmiana obrotów. Drugim tematem jest sterowanie mocą lasera bo mam na oku 20W lub 30W i całkowicie zwariowałem bo Chińczyki w opisach mylą lub mieszają TTL i PWM. Też chcę wiedzieć czy PWM do sterowania laserem jest 5V czy 12V bo od tego muszę zacząć. Po drugie chce sprawdzić jakiej mocy (wiadomo że wejściowej) laser uciągnie mi płyta grbl bez dodatkowego sterownika. I na końcu muszę rozszyfrować to TTL/PWM w opisach przy ofertach laserów. Domyślam się ze część laserów niestety ma tylko działanie zerojedynkowe stąd TTL. Zastanawiam się też czy w laserach montowane są przetwornice stabilizujące napięcia wyjściowe na laser na stałe 12V ( i tu sens zastosowania PWM bo ilość błysków w jednostce czasu może być utożsamiane z regulacją mocy) czy napięcie wyjściowe zmienia się liniowo w zależności od napięcia wejściowego (wtedy sprawdziłby się zasilacz analogiczny do tego pod wrzeciono).

Dodane 36 minuty 24 sekundy:
Nie mogę edytować więc dopisze. Znalazłem że sterowanie obrotami frezarki to PWM na 24V. Pytanie tylko o częstotliwość tego PWM bo przetworniki do tego mają różne zakresy tego parametru.

Druga sprawa laser to PWM na 12V.

Reszta zagwozdek z laserem aktualna 😁



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Szukam dokumentacji do kontrolerow na grbl.

#2

Post napisał: TOP67 » 28 cze 2021, 08:26

Cała dokumentacja jest dostępna tu https://github.com/gnea/grbl/wiki/Grbl- ... figuration
Reszta zależy od wytrzymałości zastosowanych tranzystorów na wyjściu

W GRBL PWM ma 1 kHz, ale można to zmienić.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szukam dokumentacji do kontrolerow na grbl.

#3

Post napisał: tuxcnc » 28 cze 2021, 14:13

Jacek468 pisze:
28 cze 2021, 08:15
Chińczyki w opisach mylą lub mieszają TTL i PWM.
Nie, to Tobie jedno się pieprzy z drugim i na pewno skończy się to efektami pirotechnicznymi.
PWM to pulse width modulation, czyli standard przekazywania informacji poprzez czas trwania impulsu, słowa tu nie ma o napięciach, mogą być takie jak projektant wymyśli.
TTL to standard poziomów logicznych, zero to mniej niż 0,8V a jedynka to od 2,4 do 5V. Tutaj nie ma mowy co te zera i jedynki mają znaczyć.
Natomiast 0-10V to standard analogowy, w którym dopuszczalne jest dowolne napięcie z tego zakresu, tak samo zmienne jak i stałe. Wartość napięcia niesie informację, ale nie wiadomo jaką.
Ponieważ powyższe standardy opisują co innego, więc mogą być mieszane, konwertowane i występować obok siebie.
Mam sterownik w którym na jednym złączu jest PWM-TTL a na drugim PWM(0-24V) i jedno drugiemu nie przeszkadza.
Jak będziesz miał konkretny sterownik, to nawet multimetrem dojdziesz jakiego rodzaju jest wyjście, trochę gorzej z oceną wejścia, tutaj raczej trzeba mieć instrukcję obsługi, ale też Chińczyk potrafi dać od innego modelu...


Autor tematu
Jacek468
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 15 cze 2021, 23:24

Re: Szukam dokumentacji do kontrolerow na grbl.

#4

Post napisał: Jacek468 » 28 cze 2021, 23:06

Kolego wiem czym się różni TTL od PWM.

Tutaj nie ma mowy co te zera i jedynki mają znaczyć.

Owszem jest. TTL/PWM może również znaczyć że można zmienić stan jakiegoś wyłącznika on/off przekraczając za pomocą pwm (amplituda sygnału 5V) poziom napięć analogicznych dla TTL i będzie to załączenie lub wyłączenie bez regulacji mocy wyjściowej wysterowywanego urządzenia. I takiej szczegółowej informacji chińczyki nie zamieszczają.

A o fajerwerki się proszę nie bój bo to 0-10V i PWM nie jest na jednym złączu. Po prostu nie wyraziłem się zbyt jasno. Ale w tym zasilaczu owy PWM nie podoba mi się bo jest tam 3 piny i zobrazowany potencjometr więc chyba lipa z podpinabiem sygnałów z GRBL na to złącze. Zresztą zerknij sam

a.aliexpress.com
/_uhVNfd

Do tego chce użyć z allegro

/oferta/1-szt-sygnal-pwm-0-10-v-do-konwertera-napiecia-10780517487
i to mi załatwia problem wrzeciona.

Co do lasera w sumie po przeczytaniu Twojej wypowiedzi dotarło do mnie że też potrzebuje konwertera bo o ile jak to jest napisane w dokumentacji płyty sterownika dla laserów o mocy do 5500mW możemy go podpiąć bezpośrednio złączem 3 pin bezpośrednio w płytę to nie ufam podanym parametrom 12V 5A na tym wyjściu bo jakiś nie widzę tu wiatraczka i radiatora wielkości pięści.
Co do tego konwertera to chodzi mi o to że zewnętrzny sterownik lasera ma wejście do połączenia z grbl ale również podpisane TTL/PWM. Wnioskuję z tego że skoro TTL to max 5V a wyjście PWM do lasera na płycie która jest dołączona do urządzenia ma 12V.

Chyba że po prostu za dużo myślę. Ale to właśnie po to aby owych fajerwerków nie robić.

Właśnie dostałem od Chińczyka dokumentację do lasera i tam jest rysunek żeby z płyty GRBL 1.1 sygnał z wyjścia TTL/PWM wpinać bezpośrednio w sterownik lasera.

I tu mi się to właśnie miesza bo zawsze mnie uczono że TTL to logika czyli max 5V więc nie wiem bez softwareowego lub hardwareowego przełącznika mam sterować mocą urządzenia albo z ograniczeniem do 5 albo do 12V. Na "logikę" TTL nie osiągnąłby tu nawet 50% mocy bo 100% mocy jest przy 100% wypełnienia pwm którego amplituda ma w wypadku tego wyjścia grbl 12V. Jak ma się to 5V do 12V?

Zapewne odeślesz mnie do podstaw elektroniki ale zapewniam Cię siedzę i myślę i nie mogę tego skumać.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7877
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Szukam dokumentacji do kontrolerow na grbl.

#5

Post napisał: tuxcnc » 29 cze 2021, 00:21

Jacek468 pisze:
28 cze 2021, 23:06
siedzę i myślę i nie mogę tego skumać.
Bo się zafiksowałeś, czyli twój mózg automatycznie odrzuca poprawne wnioski, gdyż są niezgodne z przyjętymi założeniami.
Powtórzę, PWM to pulse width modulation, czyli standard przekazywania informacji poprzez czas trwania impulsu, słowa tu nie ma o napięciach, mogą być takie jak projektant wymyśli.
Czyli sygnał PWM może mieć jeden wolt i może mieć tysiąc woltów. Obciążalność prądowa też może być dowolna, może być jeden miliamper i może być sto amperów.
Jak się uwolnisz od swojego zafiksowania, to zrozumiesz że dowolny sygnał PWM może służyć do wysterowania dowolnego urządzenia, co najwyżej trzeba go wzmocnić albo osłabić.
A z tymi radiatorami i wentylatorami to chyba przespałeś postęp technologiczny. Współczesne tranzystory MOSFET mają rezystancję w stanie przewodzenia rzędu miliomów a czasy przełączania rzędu megaherców. Naprawdę trudno je rozgrzać, prędzej spalisz zasilacz lub ścieżki na płytce.
A teraz najważniejsze, jeżeli gniazdo PWM ma dwa piny, to należy się spodziewać masy i sygnału o napięciu chwilowym równym 12 lub 24 wolty. Jeżeli natomiast są trzy piny, to zapewne jest to masa, napięcie z zasilacza 12 lub 24 wolty i sygnał PWM w standardzie TTL.
Sygnał PWM w standardzie TTL występuje też na określonym pinie mikrokontrolera i zawsze można tam przylutować kawałek przewodu.
Jeżeli laser ma osobny kontroler, to zapewne wymaga sygnału PWM w standardzie TTL. W zależności od budowy może ścierpieć na tym wejściu 12 woltów (tyle wytrzymuje bramka mosfeta), ale nie musi, natomiast 24 wolty na 99% puszczą go z dymem.
No i jeszcze słowo o przetwornikach PWM->0-12V. One pracują w określonym przedziale częstotliwości, co może skutkować tym, że zupełnie sprawny przetwornik nie będzie wcale działał...
Po drugie, jeśli chcesz wysterować falownik, to jest kwestia izolacji galwanicznej, uziemienia itd. Inaczej będziesz miał cuda od zakłóceń.


Autor tematu
Jacek468
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 15 cze 2021, 23:24

Re: Szukam dokumentacji do kontrolerow na grbl.

#6

Post napisał: Jacek468 » 29 cze 2021, 06:53

Może faktycznie się zafiksowałem. Dzięki za cierpliwość i wyjaśnienie. Elektronikę to ja miałem w szkole 15 lat temu a szkoła jak wiesz w tych czasach też nie bardzo uczy... Budowalem ostatnio układzik do zasymulowania impulsów dla czujnika obrotów w maszynie wykorzystując tam pwm do wysterowania transoptora i stąd mój nacisk na wartość napięcia bo zauważyłem że impulsów o zbyt małej amplitudzie komputer mi nie widział. No niestety książki nie tłumaczą wszystkiego jak chłopu na roli bo zakładają że pewne "trywialne rzeczy" człowiek już ma wiedzieć ale teraz będę mądrzejszy. Wiem że zasilacze mają teraz różna budowę i impulsowe np nie generują tyle ciepła ale nauczyłem się nie obciążać żadnego więcej niż 70-80% a na chińskie bez autografu konkretnego producenta biorę dodatkowa poprawkę. Miałem już chińskie zasilacze DIY gdzie po zasileniu nominalnym napięciem wybuchały wzmacniacze operacyjne pomimo że w teorii to napięcie było wartości 80-85% ich maksymalnej dopuszczalnej wartości na zasilanie. Cóż - made in china. Dzięki wielkie. Rozwiałeś mi już do końca moje wątpliwości.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”