HH530 frezarka ustawienie wrzeciona

ustawienie wrzeciona przeskoczony pasek

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
!!!Grzegorz!!!
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2021, 16:29

HH530 frezarka ustawienie wrzeciona

#1

Post napisał: !!!Grzegorz!!! » 18 maja 2021, 16:49

Mam problem z wymianą narzędzi. Otóż wyrwało mi sztukę z imadła przy frezowaniu i jednocześnie przeskoczył pasek zębaty pomiędzy silnikiem a wrzecionem. Problem jest taki, że nie mogę wymienić narzędzia, bo kostki na wrzecionie nie są współmierne z łapą. Miałem już taki przypadek i naprawiałem to ręcznie poprzez przestawienie paska na silniku a wrzecionie. Trochę osłon trzeba ściągnąć aby dostać się do tego paska.
Mam takie pytanie, czy jest możliwość ustawiania położenie wrzeciona w parametrach zgodnie z położeniem łapy, jakieś bazowanie osi wrzeciona lub coś podobnego. Czy tylko pozostaje mi ręcznie przywrócić to ustawienie.




capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: HH530 frezarka ustawienie wrzeciona

#2

Post napisał: capt.d. » 18 maja 2021, 17:04

Aloha

Jest parametr w który wpisuje się kąt wrzeciona do wymiany narzędzia - robiłem to wielokrotnie.
Niestety już nie pamiętam, który to jest.

Pozdrawiam.
Live long and prosper.


sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: HH530 frezarka ustawienie wrzeciona

#3

Post napisał: sssTOMEKsss » 18 maja 2021, 17:08

Tak jest taka możliwość. Ale nie jest to wcale prosta sprawa. Wpierw musisz wiedzieć czy twoja maszyna korzysta z przesunięcia o dany kąt dla wymiany w celu ustawienia kamieni wrzeciona w stosunku do łapy ATC czy może jest to zupełnie osobna pozycja i zarówno wyznaczony parametr.
Wpierw wywołaj funkcje M19 - punkt zerowy (referencyjny) dla wrzeciona, ustawienie kamieni wrzeciona powinno być równoległe do osi X (sprawdzić najlepiej czujnikiem na statywie) Różnica między jednym a drugim kamieniem powinna być jak najmniejsza. Im dokładniej tym lepiej.

Jeżeli różnica będzie widoczna już gołym okiem - wrzeciono ustawi się pod jakimś kątem to:

Musisz znaleźć do tego odpowiedni parametr i zdefiniować nowy punkt zerowy. Nie wiem jak to dokładnie wygląda dla HH 530. Gdy wejdziesz w parametry (mod + kod 95148) musisz rozwinąć listę axes następnie odszukać parameter dla wrzeciona, nie wiem jak będziesz je miał zdefiniowane u siebie bo każdy producent maszyny może to robić inaczej, ale przewiduję że będziesz miał listę w stylu: px, py, pz, pa, pb, pc (w zależności iloma osiami twoja maszyna dysponuje) oraz ten który cie interesuje czyli ps lub ps1 (parameters spindle). W tejże liście musisz rozwinąć kolejną listę "refposition", tam z kolei powinien się znajdować już parameter docelowy "referencing" - tam będziesz miał wpisaną wartość z zakresu 0-360 stopni.
Odszukaj i zdaj relacje.


capt.d.
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 387
Rejestracja: 25 lut 2016, 19:23
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: HH530 frezarka ustawienie wrzeciona

#4

Post napisał: capt.d. » 18 maja 2021, 17:14

Aloha
sssTOMEKsss pisze:Ale nie jest to wcale prosta sprawa
A to dziwne. ;-)
Ja podjeżdżałem łapą pod wrzeciono, ustawiałem kąt wrzeciona na oko, tak by "grało", odczytywałem w wartość i wpisywałem do parametru. Po problemie.

Pozdrawiam.
Live long and prosper.


sssTOMEKsss
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 272
Rejestracja: 25 mar 2014, 17:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: HH530 frezarka ustawienie wrzeciona

#5

Post napisał: sssTOMEKsss » 18 maja 2021, 17:28

capt.d. pisze:A to dziwne.
Ja podjeżdżałem łapą pod wrzeciono, ustawiałem kąt wrzeciona na oko, tak by "grało", odczytywałem w wartość i wpisywałem do parametru. Po problemie.


Skąd wiesz jakie rozwiązanie zastosował producent obrabiarki w której jest problem? Rozwiązań może być wiele, fajnie że tobie to zagrało ale co jeżeli u kolegi jest to zupełnie inaczej rozwiązane? Co jeżeli on to tak ustawi wywoła zmianę narzędzia i nagle się okaże że łapa przypierdzieli w wrzeciono dokonując kolejnych co gorsza mechanicznych uszkodzeń, co jeżeli wypadnie z wrzeciona narzędzie za kilka set PLN i będzie się nadawało tylko na złom, lub co gorsza akurat zmiana narzędzia natrafi na sondę za kilka tysięcy PLN?


Autor tematu
!!!Grzegorz!!!
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 maja 2021, 16:29

Re: HH530 frezarka ustawienie wrzeciona

#6

Post napisał: !!!Grzegorz!!! » 19 maja 2021, 16:39

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Udało mi się to ustawić bez rozkręcania maszyny. Dla mnie bardzo proste.

- obsługa ręczna wywołanie M19

- odczyt danych z S1

- Wchodzimy w MOD,

- wpisujemy hasło, u mnie 95148

- szukamy parametr MP 3430

- wpisujemy dane z S1

- wyjście z MOD i restart maszyny.

Aha ważne, aby jednak odkręcić kości z wrzeciona, by łapa nie przywaliła, no i wtedy wymienić narzędzie na sucho bez freza czy wiertła.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za odpowiedź.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”