Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

Bardzo proszę o Pomoc w zakupie Frezarki do cięcia PCV i Plexy

Dyskusje dotyczące frezowania i frezarek konwencjonalnych.

Autor tematu
gacekgm
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 06 maja 2021, 11:48

Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

#1

Post napisał: gacekgm » 06 maja 2021, 12:54

Witam Serdecznie

Na wstępie przepraszam jeżeli post umieściłem w niewłaściwym miejscu, mam nadzieję że dobrze.

Bardzo bym prosiła o pomoc w zakupie frezarki do cięcia PCV i Plexy w niedużym budżecie. Frezarka nie będzie mocno eksploatowana, od czasu do czasu głównie do cięcia PCV 3-5mm max do 10mm plexy 3-5mm. Najlepiej czym taniej tym lepiej zależy mi aby pole robocze miało w osi minimum 135cm ze względu że czasami mam partie formatek z pcv 5mm do cięcia od 30-120szt o rozmiarze 133cm x 80cm.
Ze względu że jestem laikiem w tej sprawie, tylko do tej pory obsługiwałem CNC ale pod względem technicznym mam niewiele wiedzy np takich jak wrzeciono że różnią się mocą ale co mi to daje itp. Frezarka nie będzie wykorzystywana do ciecia metali itp. głównie tworzywa sztuczne.
Znalazłem w miarę przystępnej cenie na aliexspress takie frezarki:
( za bardzo nie wiem jak wstawić link do postu, bo nie przyjmuje ale może zadziała)

https ://pl. aliexpress.com/item/32959843692.html
https ://pl. aliexpress.com/item/1005002357848469.html
https ://pl. aliexpress.com/item/1005001649665242.html

Ale różnią się osprzętem o którym nic nie wiem, co zyskuje dopłacając? Najlepiej chciałbym zmieścić się w przedziale cenowym 3000zł-4000zł. Wo gule nie wiem czy te chińskie frezarki do czegoś się nadają? Chociaż jak patrzyłem niektórzy wystawiają na allegro zbudowane na podobnych profilach i silnikach nawet znalazłem chyba taką samą tylko cena ponad dwa razy większa:
https ://allegro. pl/oferta/kompletny-ploter-zlozony-rtr-cnc-sv-s-1000x1500mm-7686708123

Obrazek

Bardzo proszę o pomoc z góry dziękuje za wszystkie uwagi i każdą pomoc dla laika takiego jak ja w tym temacie.
Dziękuję!




barbarzynca
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 61
Rejestracja: 15 kwie 2021, 10:24
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

#2

Post napisał: barbarzynca » 06 maja 2021, 14:06

Do plastików te frezarki z aliexpress mogą się nadać. Miałem podobną (znacznie mniejszą: 50cm x 50cm), z drewnem i plastikami dawała sobie radę. Niestety, w cenie 3-4k dostaniesz tylko mechanikę. Może najwyżej do tego silniki. Za całość, z elektroniką i wrzecionem, jeśli dobrze poszukasz, to pewnie 2 razy tyle. Weź też pod uwagę, że do przesyłki z Chin doliczą Ci zabójcze cło. Lepiej rozejrzeć się za wysyłką z Europy. Niektóre chińskie firmy mają magazyny w Czechach i w Niemczech.

Z podanych zestawów z aliexpress żaden nie ma realnego pola roboczego 135cm. A jeszcze materiał trzeba jakoś zamocować. Albo pomyśl o zupełnie innej maszynie albo wykombinuj metodę obróbki materiału na dwa razy, po kawałku. Tak z grubsza:
- pierwszy i drugi link bazują na OpenBuilds WorkBee, tylko ze śrubami trapezowymi zamiast pasków
- trzeci bazuje na OpenBuilds LEAD CNC High-Z, troszkę sztywniejszej i też na śrubach trapezowych
Śruby mają średnicę 8mm - przy długości 150cm zmienią się w skakankę :D Bicie śrub ograniczy Ci prędkości. Im krótsza śruba i mniejsza maszyna, tym lepiej. I tak obszar roboczy nie obejmie Ci całej płyty 133cm x 80cm, więc zastanów się nad opcją 1015 albo nawet 1010.


Autor tematu
gacekgm
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 06 maja 2021, 11:48

Re: Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

#3

Post napisał: gacekgm » 06 maja 2021, 15:29

Dziękuję za szybką odpowiedz, znalazłem jeszcze to:

https://pl.aliexpress. com/item/1005001705490840.html

Ten pełny zestaw zawiera:

1500cm x1500cm
x-1340mm (mam10mm zapasu ale jak bym kleił np do podkładu płyta mdf na taśmę dwustronną?)

y-1255mm z-140mm
1.5kW powietrze (czy woda? 2.2kw-co daje)
QueenBee PRO zestaw mechaniczny
4 x Nema23 (2.45N.m) Silniki krokowe
Kabel przenośnik łańcuchowy pakiet
Kabel połączeniowy zestaw
i np: UC300 Mach3 (nie wiem dokładnie w czym różnica: High Torque GRBL, Maker Shield GRBL, NVUM Mach3, STB5100 Mach3)
to cena 5395zł wychodzi (lub poszukać tańszego szkieletu)

ale dochodzą koszty wysyłki ogromne pewnie jeszcze cło.

Tego dokładnie niema z europy, ale można kupić tego typu kompletny szkielet z silnikami z darmową wysyłką np:

https://pl.aliexpress. com/item/1005001694955284.html

lub poszukać z Czech widziałem tego typu z darmową wysyłką, a osprzęt dokupić osobno można znaleźć wysyłkę z europy.
I dokupić wrzeciono i sterowanie UC300 Mach3 itp tylko trzeba wiedzieć jakie i czym się różni, aby do moich potrzeb
niepotrzebnie przepłacać. np:

https://pl.aliexpress. com/item/33037390400.html
https://pl.aliexpress. com/item/4000355263960.html
https://pl.aliexpress. com/item/4000444153186.html
https://pl.aliexpress. com/item/33037390400.html

i spróbować osobno skompletować z wysyłką z europy to sporo taniej wychodzi?

Dodane 1 minuta 52 sekundy:
A o co chodzi z tą "obróbki materiału na dwa razy" jak potem trafić np drugą część do cięcia.

Dodane 8 minuty 58 sekundy:
PS. a o co chodzi z "przy długości 150cm zmienią się w skakankę" na prędkości mocno mi niezależy mogę ciąć dłużej tylko bez przesady aby mi formatki 4 linie cięcia nieciło 1godzinę!?

Dodane 1 minuta 59 sekundy:
Ostatecznie może jakoś do tego udało by śię złożyć max do 6000zł ze wszystkimi kosztami? :-(


barbarzynca
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 61
Rejestracja: 15 kwie 2021, 10:24
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

#4

Post napisał: barbarzynca » 06 maja 2021, 18:14

10mm "zapasu" na maszynie, której nie widziałeś na oczy, to ogromne ryzyko. Nie wiem skąd wzięli tę wartość pola roboczego. Może to realny przesuw i akurat wystarczy. A może "1340 Approx" oznacza szerokość podstawy z MDF, która jest większa od przesuwu o średnicę wrzeciona. Od tego jeszcze trzeba odjąć średnicę frezu - strzelam, że 3mm do 6mm. I wtedy byś został z maszyną, która nie spełnia Twoich wymagań, a której nie opłaca się odsyłać.

Co do cła, może ktoś bardziej kompetentny się wypowie. Wiem tyle, że po przekroczeniu kilkuset zł wartości przesyłki naliczane jest cło. Do tego na niektóre produkty z Chin są nałożone opłaty antydumpingowe. Ostatnio opłaty okołocelne kosztowały mnie 50% wartości towaru :/

Wrzeciono - chłodzone wodą jest cichsze, lepiej chłodzone i nie rozdmuchuje pyłu. Trzeba za to doprowadzić wężyki z wodą, mieć zbiornik i pompę, no i chyba jest cięższe. Chłodzenie powietrzem jest prostsze. Co do mocy - nie wiem czy przy takim zastosowaniu będzie różnica między 1,5kW a 2,2kW. To nie wrzeciono będzie najsłabszym ogniwem. Myślę, że w tym przypadku im lżejsze, tym lepiej. Osobiście gdybym miał zaczynać od zera to bym pomyślał o ROUTER11 od OpenBuilds - taka Makita RT0700C, ale na tulejki ER11.

Tu masz filmik, co się dzieje ze zbyt długą i zbyt cienką śrubą . Koleś to poprawia, napina śrubę, ale możesz zobaczyć, że na samym końcu śruba i tak zachowuje się jak struna. A im bardziej napięta śruba, tym szybciej padną łożyska. Przy takiej wielkości maszyny, takim budżecie i przeznaczeniu do obróbki tworzyw bym się zastanowił nad napędem na paskach.

Ogólnie zakup maszyny w ciemno z tak małym marginesem pola roboczego to ryzyko. Najlepiej gdyby znalazł się ktoś, kto taką (dokładnie taką) maszynę ma i może się wypowiedzieć.

Druga opcja to samodzielnie skompletować odrobinę większą maszynę na chińskich zamiennikach komponentów OpenBuilds. Możesz zamówić profile przycięte na długość. Problem będzie ze śrubami napędowymi - dlatego wspominałem o paskach.

Trzecia opcja to kupić mniejszą maszynę i od początku nastawić się na obróbkę z przekładaniem materiału. Żeby trafić ze współrzędnymi w drugiej części stosuje się kołki, listwy czy bloczki pozycjonujące. Np. tutaj koleś ma bloczki, do których dosuwa obrabianą płytę, co ustala współrzędne jej rogu. Do drugiej części obróbki obraca płytę i znów dosuwa ją do bloczków. Idealnie w ten sposób nie trafisz, ale po takiej maszynie i tak nie ma co oczekiwać precyzji w setkach.


Autor tematu
gacekgm
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 06 maja 2021, 11:48

Re: Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

#5

Post napisał: gacekgm » 06 maja 2021, 18:51

Bardzo dziękuję za poradę chyba muszę zacząć od podstaw, a te paski to dobry pomysł. tak z ciekawości napisałem do chińczyka czy nie zrobiłby z większym polem roboczym na zamówienie i zaproponował że może zrobić taką samą jak pierwszy link tylko x 1800mm x 1000mm workbee, uc300, mach4, 15kw, chłodzenie powietrzem cały zestaw zaproponował za 1739 usd. Ale to jeszcze dłuższe śruby a filmik pokazał co i jak :-( (a czemu nie daje się grubszych śrub nieopłacalne drogie?)

Dodane 2 minuty 39 sekundy:
Może zacznę od podstaw i trochę się nauczę dzięki temu forum i uprzejmości Państwa.
Zacznę od określenia i zrozumienia czego naprawdę potrzebuję może ruszę najpierw temat
wrzeciona, bardzo proszę o wytłumaczenie mi:

1. Patrzę wrzeciona do frezarki CNC 1.5kW i 2.2kw
- z tego co rozumiem i nie wiem czy dobrze myślę że większej mocy wytną w większej gamie materiałów tak?
1.5kw - tworzywa sztuczne pcv, plexy drewno i miękkie metale np aluminium tak?
2.2kw - dodatkowo twardsze metale jak blacha, żelazo..?

2. Druga sprawa to są wrzeciona kwadratowe i okrągłe nie wiem czy to ma jakieś znaczenie?
ale oznaczenia: ER16, ER11, ER20 zupełnie nie wiem co oznaczają?

3. Trzecia sprawa to chłodzenie wodne lub powietrzem, na pewno chyba jak myślę wodne jest lepsze, ale
bardziej kłopotliwe wanienki z wodą itp. i czy tu przy niedużym frezowaniu i wycinaniu nie wystarczy chłodzenie
powietrzem? czy związane jest to od mocy wrzeciona i danego materiału, ale do tworzyw sztucznych powietrzne chyba ok?

Bardzo proszę o wyjaśnienie co ułatwi mi to jakiekolwiek kompletowanie i nabycie chociaż podstawowej wiedzy zanim przejdę do następnego etapu kompletowania jak falownik, sterowanie...
Dziękuje!

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

#6

Post napisał: tuxcnc » 06 maja 2021, 19:31

gacekgm pisze:
06 maja 2021, 12:54
Bardzo bym prosiła o pomoc w zakupie frezarki do cięcia PCV i Plexy w niedużym budżecie. Frezarka nie będzie mocno eksploatowana, od czasu do czasu głównie do cięcia PCV 3-5mm max do 10mm plexy 3-5mm. Najlepiej czym taniej tym lepiej zależy mi aby pole robocze miało w osi minimum 135cm ze względu że czasami mam partie formatek z pcv 5mm do cięcia od 30-120szt o rozmiarze 133cm x 80cm.
Spienione PVC można ciąć właściwie wszystkim, nawet OpenBuilds z Dremlem da radę, natomiast pleksi to wredny materiał który na zimno pęka a na gorąco zakleja frezy.
Tak więc wyjścia są dwa, albo kupić tanio ale tylko do PVC, albo kupić do pleksy ale nie w takim budżecie.
Wszystko zależy od rachunku ekonomicznego, bo potworek za 2-3 tysiące PLN pewnie momentalnie się zwróci na samym PVC, natomiast wydatek 20-30 tys na przyzwoitą maszynę może nie mieć sensu jeśli pleksy tnie się mało.
Do tego jest jeszcze taka sprawa, że do samego cięcia pleksi idealnym rozwiązaniem jest laser CO2, który jest technologicznie bezkonkurencyjny, tnie praktycznie bezobsługowo i na gotowo.
Wracając do frezarki, to polecam wrzeciono 2,2 kW chłodzone wodą z uchwytem ER20.
Do "zaoszczędzenia" jest raptem kilka stówek i po prostu szkoda zdrowia na jakiegoś wyjca w którego nic się nie da zamontować.
Natomiast cło+VAT to formalnie około 30% liczone od całkowitego kosztu zakupu i dostawy, ale pośrednicy liczą sobie jeszcze za obsługę. Z zasady Chińczykowi nie zależy żeby klient przepłacał, więc sprawa jest do dogadania, ale przed zakupem.

Dodane 10 minuty 41 sekundy:
Wrzeciono chłodzone powietrzem wyje i rozdmuchuje wióry po całym pomieszczeniu.
Wrzecionem chłodzonym wodą daje radę frezować aluminium w mieszkaniu w bloku bez interwencji sąsiadów, a do sprzątania mam dwa metry kwadratowe podłogi.
Natomiast rozmiar uchwytu ER przekłada się na maksymalną średnicę mocowania narzędzia.
ER 20 umożliwia mocowanie narzędzi o chwycie 13 mm, a więc na przykład popularnych i tanich frezów do drewna z chwytem 1/2".
Biorąc pod uwagę różnicę w cenie, kupienie czegoś mniejszego niż 2,2 kW z ER20 nie ma sensu, "zaoszczędzisz" stówkę a potem się okaże że tego się nie da zrobić, tamtego się nie da zrobić itd...


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 443
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

#7

Post napisał: logopeda » 06 maja 2021, 19:33

Laser do pmma zgoda ale w tym przypadku PCV już w ogóle odpada - i robią się dwie maszyny. Jak ma być tanio w tym przypadku to tylko pozostaje frezarka. Jeśli pmma ma mieć 3-5 mm to nie powinno być problemu. Co do wrzeciona - w pełni się zgadzam.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

#8

Post napisał: TOP67 » 06 maja 2021, 19:36

gacekgm pisze:
06 maja 2021, 15:40
x-1340mm (mam10mm zapasu ale jak bym kleił np do podkładu płyta mdf na taśmę dwustronną?)
Pamiętaj, że do wymiaru formatki musisz dodać średnicę frezu. Chyba, że tylko rozcinasz i nie obrabiasz krawędzi zewnętrznych.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

#9

Post napisał: tuxcnc » 06 maja 2021, 19:38

logopeda pisze:
06 maja 2021, 19:33
i robią się dwie maszyny
Dokładnie o to mi chodziło - tania frezarka tylko do PVC i laser CO2 tylko do PMMA.


Autor tematu
gacekgm
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 15
Posty: 15
Rejestracja: 06 maja 2021, 11:48

Re: Bardzo proszę o Pomoc Frezarka do cięcia PCV i Plexy

#10

Post napisał: gacekgm » 06 maja 2021, 19:49

Też myślałem nad kupnem lasera le budżet :-(, nawet wymyśliłem coś takiego dokupić:

https://pl.aliexpress. com/item/1005002007855125.html

Ale podobno to do niczego się nie nadaje tylko dobre do papieru.
Więc może uda się coś złożyć samemu z komponentów osobno chińskich, i stosując jakieś triki rozwiązania tak jak kolega napisał
"obróbki materiału na dwa razy"... A plexse to głównie sporadycznie i z regułu 3mm np na lica liter.

Dodane 7 minuty 9 sekundy:
Kiedyś obsługiwałem jakąś maszynę chińską tylko z droższych firmy Seron, i plexe ok cięło czasami frez zaklejało ale wyczyszczenie i częstsza zmiana freza i jakoś cięło, ale w 2010 kosztowała 20tyś to dla mnie nawet się nie zwróci przy sporadycznym cieciu plexsy 3-4 razy w roku :-(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezowanie / Frezarki Konwencjonalne”