tworzenie płaskorzeźby

Tutaj prosze umieszczać rysunki, kody i inne prace, które można wykonać na maszynie CNC

Autor tematu
davidaloca
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 09 lut 2010, 11:52
Lokalizacja: Małopolska

tworzenie płaskorzeźby

#1

Post napisał: davidaloca » 22 kwie 2021, 20:18

Witam,
Mam do Was kilka pytań :
1. Jaki jest najlepszy program na rynku do tworzenia/przerabiania obrazów /zdjęć (na wektorowe?) takie aby powstały najlepszej jakości bryły pod płaskorzeźby ?
2. Jaki jest najlepszy program na rynku do obróbki brył/ płaskorzeźb ??

Jest dużo różnych programów wymienianych na tym forum, ale który jest najlepszy ?

Pozdrawiam


Nie liczy się jak daleko i ile już przeszedłeś, liczy się tylko to czy idziesz tam gdzie tego chcesz


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: tworzenie płaskorzeźby

#2

Post napisał: kubus838 » 22 kwie 2021, 20:39

Witam

Z tego co wiem to artcam oraz vectric aspire. Tymi programami zrobisz płaskorzeźbę ze zdjęcia. Jeżeli chcesz ze zdjęcia zrobić wektory to każdy cad w którym możesz ustawić zdjęcie jako podkład na pulpicie aby obrysować zdjęcie. Oczywiście w każdym programie możesz dokonać "obróbki brył/ płaskorzeźb".

W tej chwili tyle mogę napisać. Lepiej by było jakbyś bardziej sprecyzował co dokładnie chcesz robić. Będzie łatwiej Ci pomóc.

robert


Autor tematu
davidaloca
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 09 lut 2010, 11:52
Lokalizacja: Małopolska

Re: tworzenie płaskorzeźby

#3

Post napisał: davidaloca » 22 kwie 2021, 20:48

Chciałbym np z zdjęcia zrobić płaskorzeźbę i z tego co widziałem to jakość końcowa wykonanej bryły zależy od jakości bryły która powstała na bazie płaskiego obrazu .
Widziałem również że programy różnie przerabiają takie zdjęcia na takie z którego możemy stożyć bryłę.
ArtCAM ładnie tworzy płaskorzeźby ale chyba musi mieć odpowiedniej jakości przygotowany obraz, i tu się zastanawiam który program najlepiej przerabia takie zdjęcia na czarno-białe obrazy.
Nie liczy się jak daleko i ile już przeszedłeś, liczy się tylko to czy idziesz tam gdzie tego chcesz


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: tworzenie płaskorzeźby

#4

Post napisał: kubus838 » 22 kwie 2021, 21:27

Teraz rozumiem tylko nie rozumiem po co ze zdjęcia chcesz robić wektory?
A najważniejsze jest to, ze program sam Ci ze zdjęcia nie zrobi płaskorzeźby. Przede wszystkim zdjęcie musi być bardzo dobrej jakości - dokładnie chodzi o cienie i półcienie, granice barw oraz gradację. Najlepiej uzyskać płaskorzeźbę ze zdjęcia wykonanego w skali szarości. Później takie zdjęcie importujesz do programu i program przerabia takie zdjęcie na płaskorzeźbę. Ale z racji tego, że idealnych zdjęć nie ma to ta płaskorzeźba jest złej jakości. Wtedy taką płaskorzeźbę należy dodatkowo przerobić ręcznie aby wyglądała dobrze.

Do przerobienia zdjęcie w skalę szarości używa się np: corel photo-paint, photoshopa a nawet gimp - zdjęcie musi być w skali szarości a nie czarno białe. Oczywiście podczas przeróbki można na zdjęciu wprowadzić już ręcznie korekty skali szarości. Przykładem takim jest twarz człowieka która nie posiada równej płaszczyzny - oczy w zagłębieniach a nos wychodzi do góry. Jeszcze nie spotkałem się z takim zdjęciem aby później płaskorzeźby nie trzeba było korygować ręcznie. Ale wykonanie dobrej jakości płaskorzeźby ze zdjęcia jest jak najbardziej możliwe. Trzeba włożyć w to trochę pracy aby efekt był bardzo dobry.

robert


Bostom
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 174
Rejestracja: 14 sty 2015, 20:06
Lokalizacja: małopolska

Re: tworzenie płaskorzeźby

#5

Post napisał: Bostom » 23 kwie 2021, 06:58

Może nie do końca o to chodzi, ale tu masz generator online, który "wyciąga" zdjęcia do 3D. Używa się togo do litofanów.

https://3dp.rocks/lithophane/


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: tworzenie płaskorzeźby

#6

Post napisał: kubus838 » 23 kwie 2021, 10:45

Taki generator to fajna rzecz i wiele by uprościł. Niestety ma swoje wady które go eliminują z użytku. Z racji tego, że przygotowanie do płaskorzeźby polega na "zabawie" barwami czyli określenie która cześć zdjęcia będzie słabo szara a która mocniej szara bardzo ale to bardzo wydłuża czas przygotowania takiego zdjęcia a efekt i tak będzie mizerny. Jak się domyślam ten generator jest zrobiony pod wydruk 3d. Więc i tak bryła po wydruku będzie podlegała dalszej obróbce np w oparach acetonu(abs). Ale nawet po tej obróbce efekt będzie mizerny.

Zrobiłem test na zdjęciu Mikołaja Kopernika pobranego z sieci bez tła w pliku png.

Obrazek
Ta płaskorzeźba pochodzi z tego generatora. Efekt widać nie trzeba komentować. Od razu widać, że trzeba poświecić dużo czasu na przygotowanie zdjęcia. Wiem też, że może są osoby które umieją posługiwać się tym generatorem wzorowo. Ale wygląd płaskorzeźby zależy od stanu zdjęcia.

Obrazek
Ta płaskorzeźba pochodzi z aspire. Wykonana została z tego samego zdjęcia - ja wiem, że nie jest idealna ale tworzona była w ograniczonym czasie i na potrzeby porównania. I teraz niech ktoś oceni obie płaskorzeźby. Zdjęcie zostało importowane bez żadnej obróbki do aspire. Dopiero w tym programie zostało obrobione i przygotowane do stworzenia płaskorzeźby. Sama płaskorzeźba również przeszła modyfikacje.

robert


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: tworzenie płaskorzeźby

#7

Post napisał: lajosz » 24 kwie 2021, 16:34

Mili Państwo.

Temat powraca w regularnych odstępach czasu.

Powtórzę to co już nie raz pisałem na tym forum.

Otóż ... NIE MA ... I JESZCZE DŁUUUGO NIE BĘDZIE żadnego programu który z automatu przerobi zdjęcie na model 3D który będzie wyglądał jak trzeba.

Dlaczego ?

Po prostu, ludzie uczą się od urodzenia rozpoznawania wszystkich otaczających ich elementów i jeśli widzą zdjęcie, to bez problemu są w stanie rozpoznać (płaski przecież) obraz w taki sposób żeby właściwie zinterpretować jak wyglądają rzeczywiste przedmioty czy osoby na podstawie oglądanego (przypomnę, .. płaskiego) zdjęcia, czyli patrzymy na zdjęcie i bez problemu interpretujemy jak prawidłowo wygląda wszystko co na tym zdjęciu widać.

Natomiast algorytm .... nie uczy się niczego, więc NIE JEST W STANIE rozpoznać właściwie modelu przestrzennego, czyli po prostu (prymitywnie) interpretuje wysokość/grubość elementów na podstawie różnicy jasności poszczególnych partii obrazka, czyli ..... coś co jest ciemne jest niżej, a co jasne wyżej.
Wychodzą więc kompletne bzdury, bo nie zawsze (najczęściej w 90%) to co my ludzie widzimy jako ciemne elementy obrazu, jesteśmy w stanie zinterpretować właściwie, a algorytm już nie, czyli załóżmy, że na zdjęciu widzimy ciemne drzewo, za nim w oddali jasne zboże.
My ludzie wiemy, że drzewo jest najpierw i blisko, a zboże dalej i daleko.
Algorytm natomiast zinterpretuje to ZUPEŁNIE ODWROTNIE, bo jasne zboże zinterpretuje jako coś wysokiego, a ciemne drzewo jako coś niskiego i .... wychodzą kompletne bzdury ... i .... tak jest W KAŻDYM NIEMAL przypadku.

Dlatego jeszcze dłuuugo (moim zdaniem) nie będzie algorytmu tudzież sprzętu który właściwie zinterpretuje "widziane" płaskie zdjęcie jako model 3D z właściwym odwzorowaniem.

Tak wiec wszyscy którzy chcą tworzyć modele 3D (czy płaskorzeźby) muszą to robić po prostu ręcznie, mozolnie rysując wektory i na ich podstawie wyciągając bryły/modele albo ..... jeśli ktoś czuje się mocny w takich programach jak np. Sculptris, ... może się pokusić o bezpośrednie tworzenie modelu w takich programach poprzez ręczne kształtowanie tzw. "plasteliny".

Wspomniany tutaj Artcam ..... nie jest trudny, ale .... trzeba poznać jak to działa i wtedy jest ..... dużo łatwiej , niemniej jednak łatwiej nie oznacza szybciej, bo naklikać się i tak trzeba :)


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: tworzenie płaskorzeźby

#8

Post napisał: kubus838 » 24 kwie 2021, 19:58

I to co pisze kol. lajosz to święta racja. Nie ma takich programów do których importuje się zdjęcie a po obróbce w danym programie wychodzi bardzo dobra płaskorzeźba.

Żeby zrobić dobrą płaskorzeźbę ze zdjęcia niestety trzeba trochę czasu poświecić. Ale żeby jeszcze potwierdzić jak czasochłonne jest robienie płaskorzeźby posłużę się przykładem kol lajosz z ciemnym drzewem i jasnym zbożem. Już widziałem takich ludzi którzy takie zdjęcie "rozbierali" programem graficznym zdejmując właśnie to ciemne drzewo. Potem osobno wyciągali jasne zboże i osobno wyciągali ciemne drzewo. Mając te dwa elementy umieszczali je tak aby płaskorzeźba wychodziła realnie. Robili to albo na komputerze albo składali taką płaskorzeźbę klejąc ją z wyfrezowanych elementów. Właśnie w sposób klejenia powstała jedna z pierwszych płaskorzeźb wykonana technika cnc ostatniej wieczerzy. Tylko trzeba zwrócić uwagę, że ta płaskorzeźba powstawała ponad osiem miesięcy i tworzyło ją sześciu ludzi.

Ja rozumiem, że zaraz ktoś zada pytanie co do tego przykładu. Jeżeli jest ciemne drzewo i jasne zboże to w programie graficznym można odwrócić barwy i zrobić jasne drzewo a ciemne zboże. A jeżeli ktoś chce zadać takie pytanie to niech najpierw sprawdzi jaki jest efekt takiej przeróbki. Niestety bez nakładania dodatkowych warstw się obejdzie.

robert


Autor tematu
davidaloca
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 09 lut 2010, 11:52
Lokalizacja: Małopolska

Re: tworzenie płaskorzeźby

#9

Post napisał: davidaloca » 28 kwie 2021, 08:00

Dziękuję koledzy za rozjaśnienie sytuacji na temat tworzenia płaskorzeźb,
życzę miłego dnia .
Nie liczy się jak daleko i ile już przeszedłeś, liczy się tylko to czy idziesz tam gdzie tego chcesz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „DXF, NC, HPGL, itp”