Problem z nurkowaniem palnika

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Stagematic
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 27 mar 2021, 07:13

Problem z nurkowaniem palnika

#1

Post napisał: Stagematic » 27 mar 2021, 07:49

Drodzy,

Mam od początku użytkowania problem z wycinarką plazmową CNC. Próbowałem wielu rozwiązań, na które byłem w stanie wpaść, ale jest to tylko "pudrowanie" problemu.

Mamy w firmie plazmę CNC ze sterownikiem CSMIO oraz źródłem Hypertherm. Gkody generuję w sheetcamie. Stół jest wyposażony w regulator CompactTHC firmy Proma.

Palnik powinien zajarzyć łuk, odczekać ustawione opóźnienie przebicia i zanurkować w punkcie wpalenia na wysokość cięcia, a dopiero potem zacząć ruch.

U mnie jest tak, że jeśli ustawię w Sheetcamie parametr docelowej wysokości cięcia, to regulator THC "dokłada" swoją korektę do ustawionej wysokości i kończy się to dotknięciem palnika do materiału.

Radzę sobie tak, że usuwam z Gkodu fragment linii po próbkowaniu materiału:

N0150 M03
N0160 G04 P0.5
N0170 G01 Z1.5000 F100.0

I usuwam z niego Z1.5000 tak, że zostaje mi:

N0150 M03
N0160 G04 P0.5
N0170 G01 F100.0

Niestety efekt jest taki, że czas opóźnienia nie jest brany pod uwagę, następuje zajarzenie łuku i od razu maszyna wykonuje ruch po zadanej ścieżce, a regulator THC ustawia palnik na odpowiedniej wysokości już w trakcie palenia. O ile przy dużych detalach nie jest to wielki kłopot, bo ustawiam po prostu dłuższą ścieżkę wejścia w detal (pudrowanie problemu), tak w przypadku palenia otworów jest tragedia - otwory wychodzą totalnie nie okrągłe, bo palnik podczas ich wypalania ciągle porusza się w dół i odległość od materiału nie jest stała.

Co można z tym zrobić, żeby tak nie było i żeby to pracowało tak, jak powinno?

Z góry dziękuję za pomoc.




lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Re: Problem z nurkowaniem palnika

#2

Post napisał: lukasz89 » 04 kwie 2021, 16:33

Jesteś pewny, że thc nie masz ustawionego zbyt nisko ? Próbowałeś modyfikować parametr d-t (Delay Time) na regulatorze Promy ? Jest to opóźnienie reakcji palnika dla ruchu góra-dół. Zwiększając prędkość przebijania w SheetCam, przyspieszysz ruch do przodu i wyjście z krateru, bo możliwe, że zbyt długi okres przebijania i za krótki czas d-t powodują nurkowanie na wejściu w materiał.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”