Grawerowanie w obydwu kierunkach

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
tadek125
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 mar 2021, 08:58

Grawerowanie w obydwu kierunkach

#1

Post napisał: tadek125 » 11 mar 2021, 09:12

Witam
Zaczynam przygode z artcamem
Proste rzeczy jak grawerowanie napisu mi już jako tako wychodzą. w drewnie również.
przy grawerowaniu V-bit napisu frez porusza się 2 razy po trajektorii (frezuje i z powrotem czyści) - wychodzi ładnie gładko

Następny krok
narysowałem ozdobę z jednej linii - wybrałem w artcamie Utwórz trajektorię Profilowania (T) kierunek ustawiłem wzdłóż wektora
chce to zrobić również frezem V-bit

Efekt:
Frezarka robi tylko jedno przejście oa punktu A do B
Jak ustawić aby frezarka wracała w drugin kierunku z B do A

Na chłopski rozum dodałem drugą trajektorię z odwrotnym kierunkiem wektora - w symulacji to działa
frezuje i czyści
Ale czy jest możliwość ustawienia takiej opcji w jednej trajektorii?
screen.jpg




lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Grawerowanie w obydwu kierunkach

#2

Post napisał: lajosz » 11 mar 2021, 13:09

Witamy nowego kolegę na forum.

================
Trajektoria profilowania, to nic innego jak najzwyklejsze frezowanie, czyli frez (obojętnie jaki) jedzie środkiem wektora, na zewnątrz wektora lub wewnątrz wektora i dlatego jeśli masz otwarty wektor (a masz) , to nic dziwnego że nie wraca, bo ..... nie ma takiej potrzeby.
Wróci oczywiście wtedy, kiedy wektor będzie zamknięty.

Nie wiem dlaczego chcesz frezować frezem V-bit korzystając z trajektorii profilowania skoro jest do tego specjalna trajektoria.
Poza tym, piszesz, że cyt:
tadek125 pisze:
11 mar 2021, 09:12
przy grawerowaniu V-bit napisu frez porusza się 2 razy po trajektorii (frezuje i z powrotem czyści) - wychodzi ładnie gładko
Otóż właśnie dlatego grawerowanie V-bit (litery) w ogóle wychodzi, bo litery to ZAMKNIĘTE WEKTORY.

.... ale OK, .... zrób jak na poniższym obrazku i wtedy możesz przypisać do tego dowolną trajektorię, bo ..... wektor będzie ZAMKNIĘTY.

Obrazek

Oczywiście odsunięcie offsetu dajesz najmniejsze możliwe (np. 0.01) jeśli koniecznie chcesz użyć do frezowania trajektorii profilowania tak żeby narzędzie wracało.
Nadal nie wiem po co ma wracać, skoro już za pierwszym przebiegiem wyfrezowało co trzeba, ale .... OK, Twoja sprawa :)

Natomiast trajektoria V-Bit daje znacznie większe możliwości, bo wtedy frezuje obszar wewnątrz wektora, czyli odwzoruje kształt zagłębiając się w materiał tyle ile trzeba.
Jeszcze większe możliwości daje trajektoria o nazwie Inteligentne grawerowanie.

Reasumując:
Jeśli z jakiegoś powodu, KONIECZNIE zależy Ci na tym żeby przy trajektorii profilowania narzędzie wracało, to robisz jak na obrazku i .... po sprawie.


Autor tematu
tadek125
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 mar 2021, 08:58

Re: Grawerowanie w obydwu kierunkach

#3

Post napisał: tadek125 » 11 mar 2021, 13:49

OK
Dzięki
zrozumiałem o co chodzi

Dlatego chcę wracać ponieważ przy powrocie wygładza większość tego co frez nie wygładził jadąc z "włosem" drewna, a w świerku frezowanie nie jest takie ładne jak w drewnie twardym. możliwe ze idzie to jakością frezu. ale frezując podwójnie wynik jest bardzo zadowalający.
Nie wiem dlaczego chcesz frezować frezem V-bit korzystając z trajektorii profilowania skoro jest do tego specjalna trajektoria.
Już wyjaśniam dlaczego :
Jak widać jestm początkujący i nie znam dobrze jeszcze artcama dlatego może robie głupoty - to rzecz pierwsza :)

robie próby bo docelowo mam dla znajomego zrobić grawer na drzwiach do pokoju dziecięcego z lalką LOL
pomysł mam taki ze sciągam obrazek (malowanka LOL) - dlatego malowanka bo ma tylko czarne linie na białym tle i pomyślałem ze dobrze mi się bedzie przerabiać to na wektory.

Jeśli miałbym recznie to rysować na podłożonym obrazku to łątwiej mi narysować jedną linię

ale teraz mi wyjaśniłeś troche i wiem ze moge zrobić offset aby zamknąc wektor

nie wiem jeszcze za bardzo jak sie to szybko przerabia ale moze kiedys dojde do tego :)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Grawerowanie w obydwu kierunkach

#4

Post napisał: lajosz » 11 mar 2021, 14:17

tadek125 pisze:
11 mar 2021, 13:49
Dlatego chcę wracać ponieważ przy powrocie wygładza większość tego co frez nie wygładził jadąc z "włosem" drewna, a w świerku frezowanie nie jest takie ładne jak w drewnie twardym
Wiem o co Ci chodzi, bo ..... pracowałem w drewnie przez .... około 10 lat i wygrawerowałem nie jedno :)
Oczywiście że drewno miękkie (świerk, sosna czy inne takie) zawsze będzie "strzępić" niezależnie od tego jak ostrego masz freza :)
tadek125 pisze:
11 mar 2021, 13:49
Jeśli miałbym recznie to rysować na podłożonym obrazku to łątwiej mi narysować jedną linię
Jeśli obrazek masz w miarę sensowny, czyli rozdzielczość właściwa i jest że się tak wyrażę "kreskowy", np taki jak poniżej, Obrazek , to możesz skorzystać z Artcamowego narzędzia do wektoryzacji bitmapy i efekt będzie naprawdę OK i nadający się od razy do frezowania.

Natomiast jeśli będzie to coś bardziej skomplikowanego lub mocno kolorowe, to ..... tylko ręczne obrysowanie da sensowny efekt.
W Artcamie rysuje się naprawdę łatwo, więc w miarę spokojnie coś narysujesz, ale .... ręczne obrysowywanie choć nie trudne, to ... trzeba przyznać .... upierdliwe nieco :)


Autor tematu
tadek125
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 mar 2021, 08:58

Re: Grawerowanie w obydwu kierunkach

#5

Post napisał: tadek125 » 12 mar 2021, 10:49

to ..... tylko ręczne obrysowanie da sensowny efekt
no właśnie
jeśli zrobie ręczny obrys to rysuje jedną linie zgadza się?
to potem mam wszystko dawać jako offset?

np na tym kotku
jak bym go chciał obrysować ręcznie to tylko jedną linią?


zrobiłem postac LOL która właśnie docelowo ma być frezowana.
Robiłem też próbe na drewnie
wszystko ok po za oczami
potrzebuje jakiejś podpowiedzi jak poprawić frezowanie oczu. nawet na symulacji widać ze nie ładnie to robi. takie głębokie dziury wychodzą.
w jaki sposób sie edytuje trajektorie? np zebym zrobił tylko obrys oczu i te półksiężyce w oczach.

narzedzie V-Bit 90
Załączniki
LOL.zip
(1.28 MiB) Pobrany 131 razy


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: Grawerowanie w obydwu kierunkach

#6

Post napisał: lajosz » 12 mar 2021, 13:38

tadek125 pisze:
12 mar 2021, 10:49
np na tym kotku
jak bym go chciał obrysować ręcznie to tylko jedną linią?
Można jedną linią, ale ..... właśnie dlatego dałem przykład takiego kotka, żeby się nie pitolić w obrysowywanie ręczne tylko skorzystać z wektoryzacji. tu efekty

Natomiast niektórych rzeczy nie zwektoryzujesz w sensowny sposób i trzeba po prostu ręcznie obrysowywać, a czy jedną linią czy całość jak leci, to zależy już tylko od tego co chcesz uzyskać jako efekt końcowy.


tadek125 pisze:
12 mar 2021, 10:49
wszystko ok po za oczami
potrzebuje jakiejś podpowiedzi jak poprawić frezowanie oczu.
tu efekty .... czyli ustawienia co i jak.


Autor tematu
tadek125
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 mar 2021, 08:58

Re: Grawerowanie w obydwu kierunkach

#7

Post napisał: tadek125 » 15 mar 2021, 06:35

Czyli z tego co widze wystarczyło dodać nażedzie zgrubne a na vbit ustawić limit głębokości tak?


Autor tematu
tadek125
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 mar 2021, 08:58

Re: Grawerowanie w obydwu kierunkach

#8

Post napisał: tadek125 » 15 mar 2021, 13:02

ta lalka na symulacji juz fajnie wygląda

Ale kurcze mam spory problem

Potrzebuje to powiększyć na deskę o wymiarach 42x27 cm

skichał mi się coś artcam
przy kazdej próbie kliknięcia oblicz teraz wywala błąd i wyłącza program,


Czy mogę Cię poprosić abyś mi zapisał trajektorie i plik w artcamie na taki właśnie rozmiar?

musze jakoś głębiej sie zapuścić z naprawą programu.
ponowna instalacja nie pomogła


Autor tematu
tadek125
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 mar 2021, 08:58

Re: Grawerowanie w obydwu kierunkach

#9

Post napisał: tadek125 » 15 mar 2021, 13:17

a jednak nie
program działa tylko ja cos zle robie?

zaznaczam całą lalkę z wektorami i wybieram trajektorie i grawerowanie V-Bit
tam wybieram narzedzie grawerskie i narzedzie zgrubne
czy jakoś same oczy trzeba oznaczyć i dać narzedziem zgrubnym?

bo jeśli dam tylko narzedzie do grawerowania to program oblicza normalnie trajektorie,
jeśli dodam frez zgrubny wywala program
coś robię źle?


ps.
jak edytować swój post zeby nie pisać następnego po sobie?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”