Problem z silnikiem krokowym

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
utopia.
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 4
Posty: 41
Rejestracja: 17 kwie 2009, 19:12
Lokalizacja: warszawa

Re: Problem z silnikiem krokowym

#11

Post napisał: utopia. » 11 mar 2021, 18:58

maszyna na tych ustawieniach działała dwa lata, wiedz nie w tym problem prędkość są ustawione 150mm/s




Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z silnikiem krokowym

#12

Post napisał: Dolce » 11 mar 2021, 22:42

Na podstawie tego co napisałeś myślę, że to problem z silnikiem. U mnie akurat wpadał w rezonans, na osi X czyli tak jak u Ciebie. Widocznie ta oś - tworząca bramę, jest bardziej podatna na tworzenie rezonansów. Bardzo prawdopodobne jest, że na innej osi silnik, który nie sprawdzał się w mojej maszynie na osi X, mógłby pracować poprawnie ponieważ po jego demontażu i podłączeniu na zewnatrz nie stwierdziłem jakiś nietypowych objawów typu spadek momentu. Nie zamieniałem jednak silników miejscami, żeby to sprawdzić ponieważ nie chciało mi się rozbebeszać innej osi, po prostu kupiłem nowego krokowca. Za namową kolegów z forum 8 przewodowca. Problem znikł. We wspomnianej osi X mam nierówne opory przesuwu co z pewnością nie pomagało. Najprawdopodobniej mam wadliwie/niecentrycznie zarobione zakończenie śruby. Zamówiłem nową śrubę, po co mają się łożyska męczyć itp, nie lubię jak coś jest nie tak jeśli stosunkowo niewielkim kosztem można poprawić sprawę.
Tak czy inaczej, silnik tego typu nie kosztuje majątku więc chyba w Twojej sytuacji, gdy wszystko wskazuje na jego awarię, nie ma co się zastanawiać.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2021, 22:58 przez Dolce, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Problem z silnikiem krokowym

#13

Post napisał: TOP67 » 11 mar 2021, 22:47

utopia. pisze:
11 mar 2021, 08:06
zmieniałem miejscami(zasilanie i sterowniki) z inną osią i nie rozwiązało problemu
To jeszcze zamień silnik i będziesz miał pewność.


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

Re: Problem z silnikiem krokowym

#14

Post napisał: Dolce » 11 mar 2021, 22:50

Dokładnie, jak chcesz się upewnić to musisz podmienić silnik, skoro zamiana sterownika nic nie dała. Z pewnością warto było spróbować na wszelki wypadek, gdyby okazało się, że sterownik szwankuje w danej osi. Jeśli jednak okazało się, że powyższa zamiana nic nie dała, a śruba płynnie pracuje to kolej na podmianę/wymianę silnika.


tristar0
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2839
Rejestracja: 21 sty 2020, 17:48
Lokalizacja: Toruń miasto Tadeusza R

Re: Problem z silnikiem krokowym

#15

Post napisał: tristar0 » 12 mar 2021, 11:00

Tux pozostań jednak przy wódce: bo o napędach słyszałeś może !
tuxcnc pisze: dla mnie to wyłącznie hobby,
Taka tańsza i bezpieczniejsza alternatywa dla picia wódki albo jazdy motocyklem po lodzie
Mam wyrypane na wszelkiej maści proroków ,mędrców i wszystkich którzy stawiają się ponad innymi ,i tak ich zjedzą robaki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”