Frezarka/ ploter 2200x1500 plaszczyzna ramy

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Mikey P
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2020, 14:14

Frezarka/ ploter 2200x1500 plaszczyzna ramy

#1

Post napisał: Mikey P » 01 mar 2021, 16:50

Przedewszystkim to pierwszy post jaki pisze po kilkunastu dniach czytania więc chciałbym się z wszystkimi przywitac a zatem Cześć koledzy i koleżanki:)
Na potrzeby żony działalności potrzebowałem zakupić ploter cnc, brak na rynku wtórnym maszyn w przewidzianej kwocie zmusił mnie do wykonania go samemu a niestety jestem zerem jesli mowimy o temacie maszyn CNC.
Maszyna ma obrabiać sklejke i miekkie drewno ( i tutaj kolejne zastosowania przewidziane dla mnie planuje pospawać wanne z rusztem która kladłbym na stole, zamontowac do uchwytu plazme i chciałbym wykonać pola do ogrodzenia wypalone z blachy do siebie na ogrodzenie) nie mam niestety ze soba rysunku tech. Gdyż jestem na delegacji ale dodaje kilka zdjeć pogladowych już rozpoczetej ramy o wymiarach zewnetrznych 2200x1500 materialy ramy to profile 100x100x4, 100x50x4 stal S355J2H, material docinalem tak dokladnie jak umialem by scisle przylegal nastepnie na wypoziomowanych za pomoca lasera profilach ułożyłem materiał na rame, dodatkowo skreciłem od góry kawałkiem profila za pierwszym razem spawajac punktowo cała rame, kolejno spawałem tylko połowe spawu w danym pkt. I za 3 razem spawałem reszte do konca by kompensować mozliwe skrecanie/ sciaganie spawu i wstepne sprawdzenie przekatnych sznurkiem pokazuje ze jest prosta. Oczywiscie w dalszym etapie zostana dospawane nogi 100x100x4 i poprzeczki 100x50x4 dajac mi prostopadloscian.
Brama bedzie wykonana z dwoch pospawanych ze soba profili 100x100x4 i zaspawanego ceownika
Wrzeciono około 4kW
Silniki krokowe okolo 4,6Nm


Myslalem nad dwoma wariantami maszyny tj:
-wałki podparte fi 20 os x, y
- listwa zebata modułowa m2 na osiach x, y
-na osi Z sruba hiwin fi16 i prowadnica liniowa hiwin 15

Lub wariant nr 2
Os x, y prowadnice hiwin 20
Os z prowadnica hiwin 15
I tutaj rodza sie pytania do osób w temacie:

1.Jak sprawdzic w domowych warunkach czy rama jest na tyle prosta by montowac prowadnice Hiwin a nie wałki podparte ktore wyczytałem ze wybaczaja duzo wiecej błedow montazowych ramy?
2. Czy prowadnice mozna zamontowac tylko po zrobieniu ramie plaszczyzny na frezarce?( ponoc jest taka mozliwosc niedaleko mnie w myszkowie ale koszty znacznie urosna)

3.Czy jest sens dawac prowadnice hiwin do maszyny ktorej dokladnosc do 1mm w zupelnosci wystarczy? boje sie zainwestować w wałki no name ktore moze beda pracowac na maszynie a moze sie wytra po 2 miesiacach pracy ale nie wiem czy rama nadaje sie pod montaz prowadnic, mam niedaleko do krakowa gdzie kupilbym w sklepie Poltech prowadnice hiwin osobiscie wiec odpadlo by ryzyko uszkodzenia w transporcie, walków od tej firmy nie chce bo wyczytalem ze sa slabej jakosci.
4. Gdzie dostane na ślasku lub wysyłkowo listwy modułowe m2 bo (na ebmia widnieje na stronie brak towaru) ?
5. Gdybym nie zakupil nigdzie listwy modułowej myslalem nad zastosowaniem srub hiwin do napedu osi x, y, z, czy dwie sruby o dlugosci 2200 fi 16 skrecone na sztywno dadza rade napedzic taka brame czy minimum to fi 20?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek



Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”