Czy warto zaczynać studia?

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

Re: Czy warto zaczynać studia?

#41

Post napisał: NFZ » 24 lut 2021, 18:47

-->Mayterjo, szkopy mają ponoć powiedzonko "lepszy technik w pracy, niż magister w domu", tak więc...



Tagi:


Majteryo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 paź 2019, 17:32

Re: Czy warto zaczynać studia?

#42

Post napisał: Majteryo » 24 lut 2021, 21:49

NFZ pisze:
24 lut 2021, 18:47
-->Mayterjo, szkopy mają ponoć powiedzonko "lepszy technik w pracy, niż magister w domu", tak więc...

No i dlatego dostalem ta prace od reki bo juz wiedzieli ze lepiej sobie bede radzil niz inny mlody ktory nie ma zadnego doswiadczenia praktycznego. W ciagu 3 lat przeszedlem przez 7 maszyn i w tym momencie ucze sie na tokarce na ktorej wymagane jest 5-10 letnie doswiadczenie.

Ale moim celem bylo zawsze i tak minimum programista cnc, a mam tu szanse nawet na inzyniera, ale wiem ile mnie to bedzie kosztowalo czasu i wyzeczen a nie mam juz 23 lat i powininem tez sie skupic na rodzinie. Dlatego tu dylemat:

Czy pracujac nadal jako programista, trenujac samodzielnie w Solidworks, autocad itp, robiac kursy na projektowanie 3D oraz programowanie CNC bede mial szanse na znalezienie pracy jako programista w Polsce? Czy jednak jest to nie do przeskoczenia?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Czy warto zaczynać studia?

#43

Post napisał: jasiu... » 25 lut 2021, 09:21

Nie piszesz gdzie się to dzieje.

Jeśli w Niemczech i oprócz Ausbildungu masz też tytuł Majstra, albo Technikera, to takie coś w Polsce może mieć swoją wartość. Bo tytuł Technikera w zupełności wystarczy do pracy jako programista, więc gdybyś chciał odejść, możesz poprosić o świadectwo pracy i wówczas masz udowodnione, co umiesz. I wówczas firma w Polsce może uwzględnić twoje doświadczenie. Nie ma obowiązku na podobnych stanowiskach okazywać dyplomu ukończenia studiów, wszystko zależy od rozmowy kwalifikacyjnej.

Mam kolegów, którzy robią studia w Fachhochschule i owszem, wymaga to trochę wysiłku, ale bez przesady. Firma, w której pracuję, daje pracownikom na takie studia urlop i stypendium, pod warunkiem, że wrócisz i odpracujesz. Tak łatwiej.

Może pomyślisz o Berufsakademie? Łatwiej, a daje wyższe wykształcenie?

No tak, tylko czy po tym będziesz miał ochotę wrócić do Polski? Na marginesie, masz certyfikat językowy, czy musiałbyś zrobić kurs DSH?


Majteryo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 paź 2019, 17:32

Re: Czy warto zaczynać studia?

#44

Post napisał: Majteryo » 26 lut 2021, 20:49

Pracuje w Holandii. Mam ukonczona zawodowke/technikum z praktyka jednoczesnie na poziomie "majstra". Jest tylko jeden poziom wyzej ale uznawany jest jak "studia praktyczne"


CNC-Bogi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 446
Rejestracja: 29 sie 2010, 15:20
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Czy warto zaczynać studia?

#45

Post napisał: CNC-Bogi » 07 mar 2021, 13:11

Mój znajomy we W-wiu prawie 30 lat przepracował jako operator tokarek CNC, łebski facet, chciał je programować jako programista - do emerytury mu się to nie udało
Zawsze trafiał na wakat operatora z miłą i mile widzianą umiejętnością pisania programów. Nawet po operacji żylaków (nie lubIł stołeczka barowego).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”