Tokarka BOXFORD model CUD

Dyskusje na temat popularnych małych tokarek hobbystycznych.

Robert C
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 41
Rejestracja: 12 lut 2013, 09:21
Lokalizacja: Łańcut

Re: Tokarka BOXFORD model CUD

#11

Post napisał: Robert C » 17 sty 2021, 21:47

Czyżby to tokarka z Jarosławia?




Autor tematu
witeks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 26 gru 2020, 12:49

Re: Tokarka BOXFORD model CUD

#12

Post napisał: witeks » 09 lut 2021, 21:51

Przegląd wydarzeń od ostatniego wpisu

Pasek segmentowy wymieniony. Czuć od razu, że można przybierać śmiało, choć po kilku godzinach pracy znowu ślizga. Według mnie nowy pasek musi się "ułożyć" do kół pasowych i napiąć na tych nitach.

Szczęki już jadą tylko z uwagi na BREXIT trochę się ta podróż przeciąga.

Na próbę zakupiłem nóż składany z płytkami i teraz to zupełnie "inna bajka". Noże - leżaki magazynowe - też są dobrej jakości i pracuje się nimi fajnie.
Natomiast nie polecam kompletów niebieskich w cenie ok 100zł (12x12mm).

Oryginalne imperialne koła zmianowe mają moduł liczony zupełnie inaczej. Pomierzyłem największe oryginalne koła i policzyłem, że ich moduł to ok 1,42 (nie pamiętam dokładnie), czyli blisko naszych standardów. Z uwagi na małe obciążenia zaryzykowałem - nie byłbym sobą gdybym nie "kombinował".
Zakupiłem koło 127z module 1,5 i po niewielkich zabiegach zamontowane pracuje jak trzeba. Próba nacinania gwintu ze skokiem metrycznym zakończyła się pełnym sukcesem, skok gwintu jest jak trzeba


bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 418
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Tokarka BOXFORD model CUD

#13

Post napisał: bogus105 » 20 cze 2021, 18:44

Hej, bo u tych, ktorzy jako jednostke dlugosci przyjeli potrojna srednia dlugosc ziarna jeczmienia nie uzywa sie przy okreslaniu wymiarow kol zebatych M - modulu, tylko DP - diametral pitch. U nas, metrycznych, srednica podzialowa kola zebatego to M x T, czyli modul razy ilosc zebow. U jeczmieniowatych DP oznacza ilosc zebow na cal srednicy podzialowej przez co im wieksze DP tym mniejsze zeby. U nas im wiekszy M tym wieksze zeby. Zaleznosc miedzy tymi dwoma systemami to: DP = 25.4 / M

Jak sie sprawuje ten Boxford? Fajna tokareczna do garazu.


Autor tematu
witeks
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 26 gru 2020, 12:49

Re: Tokarka BOXFORD model CUD

#14

Post napisał: witeks » 04 lip 2021, 12:06

bogus105 pisze:
20 cze 2021, 18:44
Hej, bo u tych, ktorzy jako jednostke dlugosci przyjeli potrojna srednia dlugosc ziarna jeczmienia nie uzywa sie przy okreslaniu wymiarow kol zebatych M - modulu, tylko DP - diametral pitch. U nas, metrycznych, srednica podzialowa kola zebatego to M x T, czyli modul razy ilosc zebow. U jeczmieniowatych DP oznacza ilosc zebow na cal srednicy podzialowej przez co im wieksze DP tym mniejsze zeby. U nas im wiekszy M tym wieksze zeby. Zaleznosc miedzy tymi dwoma systemami to: DP = 25.4 / M

Jak sie sprawuje ten Boxford? Fajna tokareczna do garazu.
Dzięki za wskazówki, znalazłem w sieci te przeliczniki.
Dla potomnych podpowiem, że koła z różnych systemach pracują poprawnie, oczywiście zakładając niewielkie obciążenia. Gdyby ktoś chciał je "pożenić" tak jak ja, to należy sprawdzić czy jest "miejsce" bo koła o tej samej liczbie zębów w naszym systemie mają większą średnicę. U mnie weszły "na styk" - delikatnie przycierały o obudowę.

Tokarka na dzień dzisiejszy w pełni spełnia moje wymagania :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki”