LinuxCNC posuw roboczy

Jak zmienić posuw roboczy podczas przejazdu maszyny w trakcie programu

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu LinuxCNC

Autor tematu
dymcio
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 22 wrz 2018, 15:20

LinuxCNC posuw roboczy

#1

Post napisał: dymcio » 01 lut 2021, 22:17

Dzień dobry / Dobry wieczór

Czy ktoś z was może mi pomóc ze zmianą prędkości posuwu roboczego podczas trwania programu.
Pały problem polega na tym że maszyna pracuje i końcową fazą programu jest przejazd z końca obszaru roboczego do jego początku i wycięcie obrysu całości, gdy to się dzieje to maszyna jedzie z maksymalną prędkością posuwu i mniej więcej w środku wywala mi napęd osi y, program myśli że maszyna dojechała do punktu w którym powinna dalej pracować i z racji tego że napęd y jest już odłączony (bo go wywaliło) maszyna zanurza się w materiał i tnie prostą linię po osi X od lewej do prawej strony. Wydaje mi się że jest to spowodowane właśnie za szybkim posuwem proszę o pomoc.
Pozdrawiam serdecznie



Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: LinuxCNC posuw roboczy

#2

Post napisał: TOP67 » 01 lut 2021, 23:11

Masz chyba na myśli posuw szybki, a nie roboczy.
Prędkość posuwu roboczego ustawia się w kodzie programu parametrem F.
Posuw szybki jest zadany w parametrach maszyny dla każdej osi. Najlepiej go zmienić na mniejszy. Jest to tego specjalny wizard.
Ale tymczasowym rozwiązaniem jest zastąpienie w kodzie G0 na G1 z odpowiednią prędkością.
Można też wymusić na programie CAM aby używał tylko G1.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: LinuxCNC posuw roboczy

#3

Post napisał: adam Fx » 01 lut 2021, 23:18

TOP67 pisze:tymczasowym rozwiązaniem jest zastąpienie w kodzie G0 na G1 z odpowiednią prędkością.
można suwakiem ograniczyć max posuw.
dymcio pisze:Wydaje mi się że jest to spowodowane właśnie za szybkim posuwem proszę o pomoc.
w pliku ini
MAX_VELOCITY = 5,0 - Maksymalna prędkość dla dowolnej osi lub skoordynowanego ruchu, w jednostkach maszyny na sekundę. Wyświetlana wartość to 300 jednostek na minutę.

MAX_ACCELERATION = 20,0 - Maksymalne przyspieszenie dla dowolnego ruchu osi lub osi koordynowanej, w jednostkach maszyny na sekundę na sekundę.

(lub edytuj swój config kreatorem)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „LinuxCNC (dawniej EMC2)”