TUE 35 wątpliwości przed zakupem

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Konrad_Bro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 01 lut 2021, 09:35

TUE 35 wątpliwości przed zakupem

#1

Post napisał: Konrad_Bro » 01 lut 2021, 11:29

Witam wszystkich użytkowników forum. Zaglądam tu od dłuższego czasu i wiele spraw udało mi się ogarnąć dzięki wiedzy pozyskanej na forum za co bardzo dziękuję. Teraz nadszedł czas aby się zarejestrować i poprosić o poradę.
Trafiła mi się okazja zakupu tokarki TUE 35 w wersji długiej. Maszyna nie ma tabliczki znamionowej, natomiast ma tabliczkę z firmy Ponar Remo z informacją o remoncie kapitalnym w 1983 roku. Maszyna od tego czasu nie widziała wiele pracy, i teraz mam ja okazję kupić. Byłem już na oględzinach i sprawy wyglądają następująco:
-mechanicznie wszystko sprawne, posuwy działają, silnik kręci, wszystkie prędkości obrotowe w porządku, zębatki we wrzecienniku ładne, smarowane regularnie. Jedyny mankament to przy załączonej odboczce słychać dzwoniące koło zębate- mam wrażenie jakby było poluzowane.
-łoże sprawdzone czujnikiem zegarowym wykazuje kilka setek wytarcia od zera przy wrzecionie do 0,07 poruszając się w stronę konika. Czy to dużo czy to mało?
-uchwyt trzy szczekowy ma jakiś problem- materiał chwycony wykazuje bicie promieniowe 0,4 mm, szczęki odciskaja się na papierze tylko z tyłu, z przodu nie dociskają i mozna poruszać prętem i czuć luz.
Tarcza mocujaca uchwyt do wrzeciona nie ma bicia, czujnik nawet nie drgnął. Czy jest szansa na to że uchwyt da się w razie czego jakoś naprawić czy raczej nadaje się na żyletki? Czytałem tu gdzieś o szlifowaniu szczęk i czyszczeniu uchwytu...
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc i ewentualne porady na co jeszcze zwrócić uwagę w maszynie. W tym tygodniu będę prawdopodobnie finalizował zakup tylko sprzedający musi maszynę odkopać spod sterty gratów i wydobyć ją z garażu więc mam jeszcze trochę czasu do namysłu i sprawdzenia.




vastolorde
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 19 sie 2010, 13:58
Lokalizacja: Poznań

Re: TUE 35 wątpliwości przed zakupem

#2

Post napisał: vastolorde » 01 lut 2021, 12:33

Jeżeli koło zębate dzwoni to bardzo możliwe, że jedna ze śrub (robaczków) we wrzecienniku się wykręciła i bije w to koło. Tak było u mnie.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: TUE 35 wątpliwości przed zakupem

#3

Post napisał: bear » 01 lut 2021, 12:58

To co widziałeś a to co wyjdzie w praniu to dwie różne rzeczy. Jeśli ogół maszyny jest dobry to zakup uchwytu czy jakieś pomniejsze wady są do ogarnięcia jakimś niewielkim kosztem. Ile ceni tą TUE?


Autor tematu
Konrad_Bro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 01 lut 2021, 09:35

Re: TUE 35 wątpliwości przed zakupem

#4

Post napisał: Konrad_Bro » 01 lut 2021, 13:23

No właśnie tak do tego podchodzę. Nie znalazłem nic co by ta maszynę zdyskwalifikowało a takie drobne naprawy wykonam samodzielnie. Dzwoni to duże koło które przenosi napęd z walka odboczki na wal wrzeciona. Najbardziej zależy mi na ocenie stanu łoża. Czy te 7 setek to dużo czy mało bo szukałem i nigdzie nie natknąłem się na taka informacje. Dodam że mierzyłem poprzez zamocowanie podstawy czujnika do supportu i pomiar na prowadnicy konika. Od zera ustawionego przy wrzecionie jednostajnie zeszło do 7 setek po około 70 cm. Przejechanych suportem.
Cena to 5 tyś właściwie z transportem bo maszyna stoi 2 km ode mnie.


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: TUE 35 wątpliwości przed zakupem

#5

Post napisał: bear » 01 lut 2021, 13:38

Konrad_Bro pisze:zy te 7 setek to dużo czy mało bo szukałem i nigdzie nie natknąłem się na taka informacje. Dodam że mierzyłem poprzez zamocowanie podstawy czujnika do supportu i pomiar na prowadnicy konika. Od zera ustawionego przy wrzecionie jednostajnie zeszło do 7 setek po około 70 cm. Przejechanych suportem.

Każda tokarka będzie w jakimś stopniu żużyta. Czy 7 setek to dużo czy mało to kwestia tego co na niej chcesz robić ale biorąc pod uwagę że 95% twoich robót będzie raczej na krótkich odcinkach to raczej nie ma się czym przejmować. Przy trochę dłuższych elementach można trochę ucieknąć koniem.


Autor tematu
Konrad_Bro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 01 lut 2021, 09:35

Re: TUE 35 wątpliwości przed zakupem

#6

Post napisał: Konrad_Bro » 01 lut 2021, 13:44

Wybacz trochę głupie pytanie-w jaki sposób ucieknąć koniem? Możesz doprecyzować?


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1240
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: TUE 35 wątpliwości przed zakupem

#7

Post napisał: bear » 01 lut 2021, 22:51

Konrad_Bro pisze:
01 lut 2021, 13:44
Wybacz trochę głupie pytanie-w jaki sposób ucieknąć koniem? Możesz doprecyzować?
Przestawiasz konia podstawą, regulujesz to po wstępnym zabieleniu materiału w celu zlikwidowania ewentualnego stożka. To popularna praktyka podobnie jak podkładki pod narzędzie w pinoli konia. Ja bym się tym nie zrażał, nie znajdziesz idealnej maszyny chyba że kupisz po "swieżym" remoncie za kilkukrotność aktualnej ceny tokarki.


Autor tematu
Konrad_Bro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 01 lut 2021, 09:35

Re: TUE 35 wątpliwości przed zakupem

#8

Post napisał: Konrad_Bro » 01 lut 2021, 23:26

Ok. Już wiem o co chodzi. Jak już mówimy o koniku to przypomniała mi się jedna rzecz. Brakuje blokady pinoli w tej tokarce. Czy ktoś miałby jakiś pomysł na dorobienie tego elementu? Tam jest chyba mimośród?


Autor tematu
Konrad_Bro
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 6
Posty: 13
Rejestracja: 01 lut 2021, 09:35

Re: TUE 35 wątpliwości przed zakupem

#9

Post napisał: Konrad_Bro » 04 lut 2021, 22:26

Tokarka już przyjechała. W wolnej chwili startuję z czyszczeniem smarowaniem itd. Muszę jeszcze zająć się reanimacją uchwytu, ale jest nadzieja bo próba zaciśnięcia pręta przez papier wykazała że szczęki łapią tylko tyłem a przód ledwo co. Przeszlifuję i zobaczymy co się uda osiągnąć.
Ponawiam prośbę do dobrej duszy od TUE 35. Czy mógłbym dostać zdjęcie i wymiary blokady pinoli konika? Nigdzie nie trafiłem a mam wątpliwości czy tam jest wałek z podtoczeniem mimośrodowym czy może wałek ścięty pod skosem?


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

Re: TUE 35 wątpliwości przed zakupem

#10

Post napisał: Grzegorz53 » 06 lut 2021, 14:57

Chyba wystarczy rysunek :
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”