budowa planera V-slot

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
IreneuszZmysło
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2021, 14:09

budowa planera V-slot

#1

Post napisał: IreneuszZmysło » 20 sty 2021, 14:45

Witam Szanowne grono. Chciałem prosić o pomoc w doborze materiałów do konstrukcji planera do drewna.
Zakupiłem jakiś czas temu planer V-slot polu roboczym 1500x3000mm.
Chciałbym go troszę podnieść oraz zrobić jakąś podstawę tak abym mógł prostować monolity drewniane. Póki co ręcznie w sensie - napęd to ręcznie poruszana frezarka górnowrzecionowa. Poblemy z jakim się spotkałem to:
Chciałem zwiększyć max grubość obrabianego materiału - póki co tzn fabrycznie jest około 70 mm. docelowo ma być około 120mm. Chciałem też zbudować podstawę do planera na którym mógłbym położyć monolit.
Pomyślałem o czymś w rodzaju drabiny kładzionej na podłodze (później dorobić nogi).
Tak więc w poprzek dłuższego boku planera chciałem dać 5 lub 6 poprzeczek które to po pierwsze będą podstawą na której będą leżeć monolity po drugie usztywni nam planer. Myślałem o profilach 45x45 lub 40x60.

Myślałem też o ułożeniu pod tymi poprzeczkami dwóch wzdłużnych belek nośnych, które umożliwią mi położenie całości na jakiejś konstrukcji typu kobyłki warsztatowe. Myślałem o profilu 40x120 pytanie czy nie za mały. Monolity mogą ważyć nawet do 200 kg.
Chyba że dopóki nie zrobię solidnej podstawy oszczędzamy na profilu i robimy wszystko na podłodze. a później dopiero zrobimy jakiś solidny stół do tego.

I druga kwestia. Jak podnieść planer względem poprzeczek. Myślałem o systemowych kątownikach ale nie znalazłem takich dużych i musiałbym dawać 30 lub 40 mm podkładki. Zamiast tego wykombinowałem żeby do poprzeczek zamocować małe słupki (15 cm) w pionie i za pomocą kątownika mocować V-slot'a do tego - zyskujemy w miarę płynną regulację wysokości.

Teraz pytanie Czy przekrój profili będzie OK? Czy pomysł ze słupkami jest OK?
No i czy ogólna teraz jest zrozumiała, czy może potrzebny jest jakiś szkic?

z poważaniem

Irek


PS. Za wszelkie uchybienia odnośnie etykiety przepraszam.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: budowa planera V-slot

#2

Post napisał: tuxcnc » 20 sty 2021, 17:28

IreneuszZmysło pisze:
20 sty 2021, 14:45
prostować monolity drewniane
Brzmi to idiotycznie.
Tutaj planuje się powierzchnie, a nie prostuje monolity frezarką.
A co do reszty, to wklej jakieś zdjęcia czy rysunki, bo v-slot to naprawdę nic nie mówi.
Czy takie łączniki rozwiązują twój problem ? https://www.aliexpress.com/item/32919289590.html

Awatar użytkownika

Autor tematu
IreneuszZmysło
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 20 sty 2021, 14:09

Re: budowa planera V-slot

#3

Post napisał: IreneuszZmysło » 20 sty 2021, 21:49

Witam.
Już śpiesze z wyjasnieniami.

Z tym prostowaniem faktycznie może brzmiec niedorzecznie :D
Obrazek Obrazek

Na pierwszych obrazkach jest ten planer oparty na profilach v slot czyli powiedzmy zwykłych profilach aluminiowych ale zmienionych tak aby mogły poruszać się tam kółka. Na pierwszym rysunku zamieściłem też poprzeczki o których wspominałem wyżej.

Jeżeli chodzi o wysokośc to zmieści się max 600mm a chciałbym 1200 mm.
Można by użyć podpórek jak na rysunku nr 2 ale może być mało bo profil ma 3m długości, może się wyginac na boki.

Stąd pomysł żeby dac poprzeczki i do poprzeczek przyocować słupki z tego samego profila. słupki do profili V slot za pomoca kątownika jak na rysunku.

Czy teraz rozjaśniło sie troszkę?

pozdrawiam

Irek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”