Opinia na temat sterowników Openbuilds

Opinia na temat sterowników Openbuilds

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Opinia na temat sterowników Openbuilds

#1

Post napisał: Segitarius » 15 paź 2020, 21:01

Cześć.

Aby nie zmuszać szanownego grona do czytania długich postów, mam krótkie pytanie:

Czy możecie wyrazić swoją opinię na temat sterowników OpenBuilds?
taki przykład:
all: 7871091017

O samych maszynach słyszałem wiele złego. Czy natomiast sterownik ratuje wizerunek marki?
Wydaje mi się drogi. Niemniej podoba mi się prostota podłączenia i dedykowany soft.

To co ja zauważyłem. Jeżeli moje spostrzeżenia są błędne proszę o sprostowanie:

Zalety:

- Łatwość podłączenia
- Dedykowany soft
- Dają postprocesor do Fusion 360
- Fajne i spore grono użytkowników w USA, z bogatym forum i bazą wiedzy.

Wady:
- Jeden dystrybutor w Polsce
- Z mojego doświadczenia (ma klientów w du***)
- Nie odbiera telefonów
- Nie odpisuje na maile
- Może być problem z serwisem bo kontakt jest słaby
- Zaporowa cena

Czy ktoś z posiadaczy może wypowiedzieć się na ten temat? (jeśli jest tu jakiś posiadacz :) )




IHawk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2021, 10:12

Re: Opinia na temat sterowników Openbuilds

#2

Post napisał: IHawk » 05 sty 2021, 11:01

Cześć.

W pierwszej kolejności chciałbym się ze wszystkimi przywitać jako nowy użytkownik forum.

Tak jak napisałeś Segitarius. Bardzo trudno z nimi o jakikolwiek kontakt. W pierwszym tygodniu grudnia pisałem w sprawie kompatybilności nowego sterownika "BLACKBOX OPENBUILDS" z oprogramowaniem Carveco i do dzisiaj nie dostałem od nich odpowiedzi. Na całe szczęście zapytałem również drugą stronę w sprawie samego softu. Powiedzieli, że nie powinno stanowić problemu, więc wczoraj zapadła decyzja - bierę.

Jak tylko przyjedzie, to postaram się jak najszybciej podzielić jakimś skromnym zdaniem na jego temat.

Chociaż przyznam się szczerze, że gdyby tfu.. tfu.. coś się wydarzyło ze sterownikiem to obawiam się, że mogę sobie pogwizdać na tą gwarancję przy takim kontakcie z dystrybucją.

"W przypadku chęci złożenia reklamacji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy."

Swoją drogą chciałbym się i Was poradzić w sprawie doboru samych silników krokowych. Sprawdzaliście ofertę na ich stronie? Czy po za sterownikiem, którego są jedynymi dystrybutorami warto wyposażać się w pozostały asortyment?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Opinia na temat sterowników Openbuilds

#3

Post napisał: Segitarius » 05 sty 2021, 11:13

Szkoda że nie napisałeś wcześniej. Mam nowy, nigdy nie używany sterownik ZELRP z płytką kontroli wrzeciona. V-SLOT to pod kątem ewentualnej reklamacji najgorszy wybór w moim odczuciu. Zero kontaktu. Odbijesz się od drzwi gdy coś pójdzie nie tak.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7853
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Opinia na temat sterowników Openbuilds

#4

Post napisał: tuxcnc » 05 sty 2021, 11:17

Ludzie !!!
Opamiętajcie się !!!
To jest najzwyklejszy GRBL, i to jeszcze tak zrobiony, żeby w razie awarii cała płyta szła do kosza ...
Może chińskie sterowniki nie są tak ładne i tak starannie wykończone, ale naprawdę nie ma sensu płacić 1000 PLN za coś, co można mieć za 80 PLN.
https://www.aliexpress.com/af/grbl-board.html

Awatar użytkownika

Autor tematu
Segitarius
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 390
Rejestracja: 15 lut 2011, 19:07
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Opinia na temat sterowników Openbuilds

#5

Post napisał: Segitarius » 05 sty 2021, 11:39

Tak. Odrobiłem lekcje. Dokładnie tak jest. Ktoś zarabia na niewiedzy, ładnym opakowaniu i dobrze zdobionej stronie internetowej. Sęk w tym że chyba za dużo zarabiają bo nie obsługują klientów.


IHawk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 05 sty 2021, 10:12

Re: Opinia na temat sterowników Openbuilds

#6

Post napisał: IHawk » 05 sty 2021, 12:27

Hej, to teraz narobiliście mi stracha. Generalnie pieniądze poszły przez allegro zero raty. Widzę, że minęła już więcej niż doba, a pomimo wczorajszego zaksięgowania pieniędzy, a status realizacji jak stał tak stoi w miejscu. Anulowałem zakup, ale i tak muszę teraz czekać 14 dni na zwrot pieniędzy. Nauczka za naiwność.

Swoją drogą jakiego sterownika szukać w takim razie opierając się o zalety związane z prostotą podłączenia i eksploatacji, które wymieniłeś wcześniej Segitarius.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7853
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Opinia na temat sterowników Openbuilds

#7

Post napisał: tuxcnc » 05 sty 2021, 12:38

IHawk pisze:
05 sty 2021, 12:27
jakiego sterownika szukać
W słowie "Openbuilds" jest cześć "open", co faktycznie oznacza że można korzystać z ich rozwiązań zupełnie za darmo, bez dokonywania zakupów w ich sklepie.
Dużo rzeczy kupisz tanio na Aliexpress, programu też możesz używać kiedy i do czego chcesz.
Nie ma sensu obrażać się na ten projekt, tylko po prostu zanim się od nich kupi sterownik za 1000 PLN albo blaszkę za 50 PLN, to trzeba poszukać tańszych alternatyw.


unitral
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 25 sty 2008, 17:47
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Opinia na temat sterowników Openbuilds

#8

Post napisał: unitral » 16 sty 2021, 23:38

Witam.
Ja również niedawno kupiłem zestaw OpenBuilds dla syna od tych ignorantów...
Zalety :
-towar dotarł szybko i nieuszkodzony
-możliwość płatności paypalem (w razie problemów z zamówieniem paypal oddaje kasę)
-działa :)

Wady:
-bardzo utrudniony kontakt z nimi
-słabe wsparcie w języku polskim
-cena (za granicą można kupić taniej)
-dostałem niekompletne zamówienie - brakuje kilku ważnych choć małych pozycji
minęło 14 dni roboczych i nadal nie otrzymałem odpowiedzi na zgłoszenie problemu, dopiero ponowne przesłanie zgłoszenia zostało zauważone, ale jeszcze nie rozwiązane

Udało mi się poskładać urządzenie bez tych części - zastąpiłem je własnymi lub zrobiłem nowe.

Osobiście uważam, że nie warto od nich kupować kompletnych zestawów, zwłaszcza elektroniki.
Moje urządzenie działa na uno z schieldem z Wischa. Oczywiście zrobiłem kilka przeróbek w urządzeniu, bo ich rozwiązania nie są "optymalne".


A teraz kilka uwag co do sterowników typu GRBL:
-Trzeba trochę namieszać w plikach konfiguracyjnych żeby to wszystko dobrze działało, bo gotowce z netu są do bani.
-Atmele i GRBL nie wyrabiają przy interpolacji kołowej w gcode - np. te generowane z fusion360 - przy większych prędkościach potrafi przerwać program. Przy przesuwach liniowych nie ma tego problemu.
-Występuje problem ze sterowaniem PWM. W zasadzie to nie z samym PWM tylko z opóźnieniami w załączaniu i złą interpretacją gcodów w kilku miejscach.
Potrafi załączyć PWM dopiero po ruszeniu nawet przy poleceniu M3.
Wysłanie samego S0 spowoduje krótki postój z załączonym PWM przed jego odłączeniem i przed ponownym ruchem, co powoduje (w przypadku lasera) wypalenie dziury na końcu ścieżki roboczej.
Żeby naprawić ten problem, należy S0 wysłać po G0 w jednej linii, zamiast S0 w kolejnej linii po np. G1.

Co do problemu ze zbyt późnym załączaniem to rozwiązałem sprawę dodając przed każdym załączeniem PWM drobną zwłokę (na rozpędzenie), np. tak:

G0 X15.641 Y10.787 S0

S700 G4 P0.15 G1 F400

G1 X11.239 Y10.788

gdzie P należy dobrać doświadczalnie jak najmniejsze.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Opinia na temat sterowników Openbuilds

#9

Post napisał: TOP67 » 17 sty 2021, 00:05

IHawk pisze:
05 sty 2021, 12:27
Swoją drogą jakiego sterownika szukać w takim razie opierając się o zalety związane z prostotą podłączenia i eksploatacji, które wymieniłeś wcześniej Segitarius.
Polecam Woodpecker v3.3 (lub jego klony). Ma wymienne stepsticki, co pozwoli je wymienić w razie spalenia lub na lepszy model (DRV8255 czy S109). Wersja 3.4 ma już wlutowane stepsticki.

Dodane 12 minuty 19 sekundy:
Tu znalazłem ciekawą płytkę, od razu z DRV8255

https://pl.aliexpress.com/item/4000332000735.html

A tu ze sterowaniem wrzeciona 500W

https://pl.aliexpress.com/item/4000203646735.html

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7853
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Opinia na temat sterowników Openbuilds

#10

Post napisał: tuxcnc » 17 sty 2021, 07:55

unitral pisze:
16 sty 2021, 23:38
-Atmele i GRBL nie wyrabiają przy interpolacji kołowej w gcode - np. te generowane z fusion360 - przy większych prędkościach potrafi przerwać program. Przy przesuwach liniowych nie ma tego problemu.
-Występuje problem ze sterowaniem PWM. W zasadzie to nie z samym PWM tylko z opóźnieniami w załączaniu i złą interpretacją gcodów w kilku miejscach.
Potrafi załączyć PWM dopiero po ruszeniu nawet przy poleceniu M3.
Wysłanie samego S0 spowoduje krótki postój z załączonym PWM przed jego odłączeniem i przed ponownym ruchem, co powoduje (w przypadku lasera) wypalenie dziury na końcu ścieżki roboczej.
Żeby naprawić ten problem, należy S0 wysłać po G0 w jednej linii, zamiast S0 w kolejnej linii po np. G1.

Co do problemu ze zbyt późnym załączaniem to rozwiązałem sprawę dodając przed każdym załączeniem PWM drobną zwłokę (na rozpędzenie)
Miałem podobne jajca kiedy do sterowania próbowałem użyć komputera z Windows 10.
Były straszne opóźnienia, a na posuwach ręcznych kangury.
Najciekawsze było kiedy zamykałem program a maszyna działała dalej, jakby nigdy nic.
Pod Linuksem nie było tych problemów, chociaż komputer ten sam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”