Ploter Plazmowy moje wizję.

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Katoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:05
Lokalizacja: Bytom

Ploter Plazmowy moje wizję.

#1

Post napisał: Katoo » 02 sty 2021, 00:22

Witam wszystkich na wstępie. Chciałbym pogratulować tym którzy już ukończyli budowę swojej plazmy i życzyć ukończenia tym którzy ją zaczęli.

Sam zapragnąłem dołączyć do tego społeczeństwa 😁 , w pracy mamy plazmę dość stara bo produkowana przez gliwickie zakłady urządzeń spawalniczych i coś tam dalej. Popytałem kolegi który ją obsługuje i chciałbym sobie też taka sprawić.

Co do parametrów:
Pole robocze to 1500x3000 +25cm zapasu.

Oś palnika :
Nema 22 57CME26 2.6Nm hybryda z enkoderem 1000 impulsów na obrót do tego sterownik CL57 18-90v DC 6A, sterownik przystosowany do współpracy z enkoderem i ethernet. Już zakupiony , i tu jest pytanie czy nie będzie za słaby? Silnik będzie przekazywał moment na śrubę kulową 1205.

Co do samej plazmy wiem że będzie to planik p80, blachy palone nie będą grubsze niż 6mm , co do źródła nie podjąłem jeszcze decyzji może będzie to parkside na początek lub spawarka transformatorowa przezwojona na 150v ,akurat posiadam 2szt 6kW(gdyby ktoś nie wiedział jak na elektrodzie jest tam temat) ale tak jak pisze to tylko opcja na początek.

Do palnika uchwyt magnetyczny z czujnikiem który w razie uszkodzenia THC(bo też będzie) wyłączy plazmę.

Oś z bramą będzie miała jakieś 2000mm ,profil stalowy 120x80x4mm, na niej będzie osadzona oś palnika na łożyskach liniowych z walkami podpartymi sbr16uu od góry i od dołu albo boku. Do tego będzie listwa zębata M1 15x15 oraz silnik Nema 23 57CME33 3.3Nm hybryda z enkoderem do tego sterownik jak na osi z palnikiem. Czy ten silnik nie będzie za słaby ?

Na ramię głównej pospawanej z ceownika 150x70(coś w tych granicach) będzie się posuwać brama z silnikiem Nema 34 i albo będzie to 8,5Nm albo 12Nm (ze względu na wagę bramy)hybryda i sterownik CL86 18-110V DC ,silnik będzie przekazywał moment przez 2 przekładnie kątowe z 2 stron bramy a te na listwy zębate M2 20x20 lub M3 30x30(która będzie lepsza ? ) . Brama będzie sunęła na walkach podpartych na całej długości i łożyskach otwartych SBR20 ale będą 2 na stronę 40x80 te dłuższe.

Do tego będą krańcówki jako czujniki zbliżeniowe z wykrywanie zmiany pola magnetycznego 6szt.

Płyta główna to MyPlasm z THC.

Zasilanie to 2 transformatory z mikrofalówki przezwojone na 60v 10A.

Cała rama będzie oddzielona fizycznie od wanny oraz chciałbym żeby wysokość rusztu nie była wyższa niż 30-40cm od podłogi , będzie to ułatwiać załadunek blachy.

W wannie będzie pompa która będzie wypompowywała wodę z wanny do momentu umożliwiającej załadunek blachy lub rozładunek gotowego materiału , za ploterem plazmowym będzie stał paletozbiornik 1000l na podwyższeniu żeby woda po przez zawór elektryczny sama spływała do wanny a była tylko z niej wypompowywana.

Pewnie ktoś zapyta o budżet , nie mam ustalonego ,ale im niej tym lepiej . Muszę się liczyć z pieniędzmi więc co tylko będę umiał wykonam sam ,na elektryce się znam , spawać umiem ,kompresor też mam 90l ~250lpm.

Każde konstruktywne podpowiedzi i opinie mile widziane. PS przed nami chiński rok metalowego bawoła 😁 więc coś trza w tym metalowym kierunku podziałać.

Obrazek Obrazek

A to już mam.

Dodane 2 godziny 14 minuty 48 sekundy:
Mam pytanie co do zasilania jeszcze sterowników jeżeli mam 18-90V to jakiego napięcia się trzymać ? Bo to tak te 60v sobie ubrałem ale nie wiem czy nie łatwiej będzie zakupić zasilacz impulsowy 48v czy to ma jakieś konkretne znaczenie te napięcie ? Bo natężenie to wiem że 6A dla tego sterownika co już mam.



Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ploter Plazmowy moje wizję.

#2

Post napisał: adam Fx » 02 sty 2021, 04:36

Katoo pisze:i tu jest pytanie czy nie będzie za słaby? Silnik będzie przekazywał moment na śrubę kulową 1205.
spoko tu mas 2Nm na śrubie o skoku 10 https://youtu.be/MeQnJv0jkQQ?t=767 ty masz mocniejszy i większe przełożenie.
Katoo pisze:Co do samej plazmy wiem że będzie to planik p80, blachy palone nie będą grubsze niż 6mm , co do źródła nie podjąłem jeszcze decyzji może będzie to parkside na początek lub spawarka transformatorowa przezwojona na 150v ,akurat posiadam 2szt 6kW(gdyby ktoś nie wiedział jak na elektrodzie jest tam temat) ale tak jak pisze to tylko opcja na początek.

no tu możesz natrafić na zakłócenia na takim niepewnym sprzęcie ... jak zastępczo jechałem dedrą to wszystko szalało ...(monitor gasł klawiatura nie działała komp się zawieszał) https://youtu.be/lDFQCP0wV_8?t=13

Katoo pisze:czy to ma jakieś konkretne znaczenie te napięcie ?
oczywiście ma tu podsumowałem jak wyższe napięcie dla tego samego napędu pozwalało osiągać coraz lepsze wyniki (winnym filmie tłumaczyłem dlaczego) https://youtu.be/79gltB7Sk7I?t=522
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Ploter Plazmowy moje wizję.

#3

Post napisał: bartuss1 » 02 sty 2021, 06:36

Też kiedyś podobny cyrk przechodziłem z tym żóltym chinczykiem, szpilki prądowe szalały że monitor z kompem wywalało, albo myszke z klawiaturą, masyna jedzie i żadnej kontroli hehe, potem nurkujący palnik i głupiejący mach, a źródło stało sobie chyba 8m od kompa.
Jeśli chodzi o sam ploter, to lepiej od razu zrobić do niego stół wodny, wyeliminuje sie przez to niepotrzebny syf i dodatkowe filtry nie filtry.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Katoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:05
Lokalizacja: Bytom

Re: Ploter Plazmowy moje wizję.

#4

Post napisał: Katoo » 08 sty 2021, 10:40

Panowie a jak myślicie , lepiej jest dać 1 silnik 8.5Nm na os do przesuwania bramy a będzie ciężka i zębatkami na każdą stronę czy lepiej kupić 2 silniki po 4Nm i dać z 2 stron ale hybrydy z enkoderami żeby enkoder pilnował podczas gdyby one kroki zgubiły. Brama będzie ważyć z jakieś 40kg czy nie będą za słabe ?


Autor tematu
Katoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:05
Lokalizacja: Bytom

Re: Ploter Plazmowy moje wizję.

#5

Post napisał: Katoo » 23 sty 2021, 22:14

Wczoraj przyszło troszkę gratów na dniach będę składał os palnika.
Obrazek

Do tego sofrstart do transformatorów trza polutować,oraz nowy transformator z mikrofali do przewinięcia na 80v.
Obrazek

Czy ktoś ma doczynienia z palnikami maszynowymi z hypertherm? Jak się sprawują? Czy warto w nie inwestować?

Zasilanie dla sterowników dać lepiej DC czy AC bo mogę wybrać? Wpływa to na pracę silników? Bo na pewno $$ bo trza zakupić baterie kondensatorów.


Autor tematu
Katoo
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 16
Rejestracja: 07 lut 2010, 17:05
Lokalizacja: Bytom

Re: Ploter Plazmowy moje wizję.

#6

Post napisał: Katoo » 25 sty 2021, 04:21

Panowie czy listwa M2 nada się do plazmy ? Bo mam zamiar taka kupić na resztę osi.


bogus105
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 417
Rejestracja: 24 gru 2005, 12:59
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Ploter Plazmowy moje wizję.

#7

Post napisał: bogus105 » 23 sie 2022, 10:09

Jak ploter? Istnieje? Żyje?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”