Konwerter CANopen - Sygnaly Step/Dir

Rozmowy dotyczące budowy, działania i naprawy urządzeń automatyki przemysłowej

jarekk
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1701
Rejestracja: 17 mar 2006, 08:57
Lokalizacja: Gdańsk

#11

Post napisał: jarekk » 24 cze 2008, 01:33

RS485 miały wbudowane zabezpieczenia ( nie warystory ale transorpy). Były z najwyższej półki a i tak udawał się je upalić. Myslę jednak że gdyby dodać zewnetrzne zabezpieczenia ( transorpy, warystory, małe rezystory na linie) to w końcu by się dało je zabezpieczyć.

No ale w CANie miałem to za darmo.

ARMy tanieją ( ja mam LPC2378 ), można by posadzić na uCLinuksa. Mozna wziąć ARM9 ( projekt taki pojawił się ostatnio w Elektronice Praktycznej).
Ja nie chciałem Linuksa - mam real time'owy system zbudowany na pętlach i przerwaniach, wtedy ARM7 wystarczy ( zwłaszcza że do generowania kroków mam inne procesory - po jednym na os).

Co do RS485 i real-time - taki projekt też kiedys robiłem. przy układzie jeden slave-jeden master jest ok, ale jak więcej urządzeń to już jest zabawa ( ja miałem dwa panele operatorskie) bo nie mozna za bardzo zwiększać prędkosci transmisji ( są potem problemy synchronizacyjne przy pływających temperaturowo zegarach - no chyba żeby dać stabilne generatory zegarowe).

Aha - nic nie stoi na przeszkodzie aby zamiast drivera RS485 wstawić driver CAN - są zamienne ( choć niektóre mają zabezpieczenia przeciw zwarciu magistrali co nie pozwala uzywać małych prędkoci transmisji ).



Tagi:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Automatyka przemysłowa”