Prośba o ocenę projektu

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
andrzejn
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 49
Rejestracja: 17 lis 2020, 21:30

Prośba o ocenę projektu

#1

Post napisał: andrzejn » 30 lis 2020, 12:22

Witam,
Będąc już na zasłużonym odpoczynku postanowiłem zbudować frezarkę CNC, którą chcę wykorzystać do amatorskich prac w drewnie (ewentualnie aluminium). Nigdy do tej pory nie miałem do czynienia ani z elektroniką ani z budową jakichkolwiek konstrukcji. Te tematy są dla mnie całkowicie nowe. Efekty moich prac przedstawione są na załączonych zdjęciach.
Parametry „maszynki”:
• pole robocze: X 32 cm; Y 29 cm
• oś Z - napęd śruba trapezowa 8mm skok 2, profil V-slot 80x40
• oś X - napęd pasek 6 mm GT2, profil V-slot 60x20
• oś Y- 2 X pasek 6 mm GT2, profil V-slot 60x20
• sterowanie Arduino Uno + 4 X TB 6600 + GRBL
• wrzeciono (tymczasowe do prób) budżetowa szlifierko-grawerka Meec 170 W
• 4 x silnik Nema 23 - 1,26 Nm
Biorąc pod uwagę brak mojego doświadczenia będę bardzo wdzięczny za wszelki uwagi dot. tego projektu. W szczególności zależy mi na informacji, czy do takiej konstrukcji będę mógł zamontować jako wrzeciono frezarkę Makita RT0700CXJ2 (moc 710 W) i czy zamontowane silniki są wystarczającej mocy by korzystać z frezów np. 8 mm?
Druga sprawa to sterowanie za pomocą smartfona. Chciałbym połączyć Arduino z telefonem kablem i wykorzystać aplikację GRBL Controller. Moje pytania w tej kwestii to:
1. Czy potrzebuję jakiegoś specjalnego kabla? Jeśli tak to jakiego? W Arduino Uno wejście USB to typ B
2. Czy po podłączeniu kablem wystarczy odpalić aplikację, czy trzeba będzie do Arduino wgrać jakiegoś sketcha? Jeśli tak, to gdzie go znaleźć?
Brałem pod uwagę moduł bluetooth, ale wydaje mi się to dużo bardzie skomplikowane. Nie wiem czy sobie z tym poradzę.
Rozważam także zamianę napędów paskowych osi X i Y na śruby trapezowe. I tu pytania:
1. Czy taka zamiana cokolwiek poprawi?
2. Czy na osi Y pozostawić dwie śruby, czy zamontować tylko jedną?
Wszelkie uwagi i pomoc będą bardzo mile widziane. Proszę o wyrozumiałość w kwestii trywialności pytań.
Pozdrawiam
AN
Załączniki
rys 3.jpg
rys 2.jpg
rys 1.jpg



Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o ocenę projektu

#2

Post napisał: Yarec » 05 gru 2020, 05:14

Na foto to gotowy zestaw do kupienia, więc pytanie: montujesz czy kopiujesz?
Co do sterowania smartfonem - chyba kiepski pomysł, sterowniki GRBL są do nabycia i wystarczy "wpisać" gotowy g-code. Napęd śrubowy jest stabilniejszy (powtarzalność) paski zębate się rozciągają (niestety) chyba że są to listwy zębate.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prośba o ocenę projektu

#3

Post napisał: tuxcnc » 05 gru 2020, 09:49

Nie chce mi się sprawdzać czy GRBL Controller ma opcję sterowania przez kabel, ale większość telefonów nie ma. Potrzebne jest złącze USB OTG, natomiast w większości modeli gniazdo USB służy WYŁĄCZNIE do podłączenia ładowarki. Podłączenie modułu Bluetooth do Arduino jest dziecinnie proste, jest w necie wiele dokładnych instrukcji jak to zrobić.
Co do samej konstrukcji, to nie warto niczego przerabiać.
To jest taki potworek do nauki i dłubania w miękkim drewnie albo jakichś piankach.
Żeby to się nadawało do czegoś więcej, toby trzeba przerobić wszystko.
Mówiąc obrazowo, to masz wóz drabiniasty i dopóki ciągnie go koń, to da się jechać i coś przewieźć, ale jaki jest sens przerabiania go na samochód to sobie sam odpowiedz.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o ocenę projektu

#4

Post napisał: Yarec » 06 gru 2020, 16:56

tuxcnc - "Potrzebne jest złącze USB OTG, natomiast w większości modeli gniazdo USB służy WYŁĄCZNIE do podłączenia ładowarki." do transmisji danych też, ale OTG umożliwia podłączenie wielu urządzeń usb do jednego złącza (jak splitter/router)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prośba o ocenę projektu

#5

Post napisał: tuxcnc » 06 gru 2020, 17:31

Yarec pisze:
06 gru 2020, 16:56
tuxcnc - "Potrzebne jest złącze USB OTG, natomiast w większości modeli gniazdo USB służy WYŁĄCZNIE do podłączenia ładowarki." do transmisji danych też, ale OTG umożliwia podłączenie wielu urządzeń usb do jednego złącza (jak splitter/router)
Jesteś w mylnym błędzie.
USB On-The-Go (USB OTG or just OTG) is a specification first used in late 2001 that allows USB devices, such as tablets or smartphones, to act as a host, allowing other USB devices, such as USB flash drives, digital cameras, mice or keyboards, to be attached to them.
https://en.wikipedia.org/wiki/USB_On-The-Go

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Prośba o ocenę projektu

#6

Post napisał: bartuss1 » 06 gru 2020, 17:38

Yarec pisze:paski zębate się rozciągają (niestety)

Czy wiesz ze dzisiaj wiekszosć samochodów ma rozrząd na paskach htd 8m? Po jakim czasie się rozciągają? Przy jakich obciążeniach i przy jakim przebiegu? Ile taki pasek wykona przemieszczen obwodowych dla samochodu przejezdzającego powiedzmy 100 tys km?
Ile takich przemieszczen będzie dla plotera w czasie powiedzmy 10 lat?
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o ocenę projektu

#7

Post napisał: Yarec » 06 gru 2020, 21:39

Masz rację. Ale jest różnica w wykonaniu jednych (china cnc) i drugich - "samochodowych",

Dodane 11 minuty 24 sekundy:
tuxcnc pisze:
06 gru 2020, 17:31
Yarec pisze:
06 gru 2020, 16:56
Jesteś w mylnym błędzie.
OTG (On The Go, lub ON-THE-GO) – Standart pozwalający na przyłączenie do smartfona z Androidem innych akcesoriów jak pendrive, myszka, drukarka. Zazwyczaj oprócz obsługi tego standardu do urządzenia należy jeszcze dokupić specjalny przewód zmieniający port MicroUSB lub USB-C w zwykłe standardowe USB takie jak w komputerach.Większość telefonów z Androidem posiada złącze micro USB, nowsze modele posiadają tak zwane USB-C. Oczywiście służy ono do naładowania komórki, a także do podłączenia samego smartfonu do komputera. Sporo jednak modeli posiada także obsługę standardu USB OTG. Zazwyczaj są to wyższe modele Huawei, Smsungów, LG, Xiaomi. Dzięki temu standardowi dokupując za niewielką kwotę specjalny przewód, można przerobić swój telefon w prawie pełnosprawny komputer. Często do złącza OTG można podłączyć pendrive, dyktafon czy kamerkę a następnie sczytać z nich nagrania bez konieczności odpalania komputera.

Jak sprawdzić, czy nasz telefon posiada USB OTG?
Aby upewnić się, czy zakupione przez nas urządzenie umożliwia podłączenie zewnętrznych akcesoriów, można sprawdzić to na dwa sposoby. Najprostszym jest sprawdzenie opakowania w którym nabyliśmy nasz tablet lub smartfon. Można na nim znaleźć specjalne logo USB ON-THE-GO. Jeżeli jednak nie posiadamy opakowania, lub nie ma tam żadnego logo OTG, nie trzeba się jeszcze poddawać. Można sprawdzić obecność standardu OTG programem. Polecamy pobrać ze Sklepu Play aplikację USB OTG Checker. Po instalacji i uruchomieniu pojawi się informacja, czy nasze urządzenie posiada obsługę OTG.

Co można podłączyć do smartfonów z USB OTG?
Możliwości są naprawdę spore. Za pomocą USB OTG podłączymy większość peryferii komputerowych: klawiarura, mysz, touchpad, a nawet wszelkiego typu joysticki i gamepady do gier.

W wielu przypadkach USB OTG pozwala także na podłączenie dodatkowych pamięci w postaci czytnika kart, dysków czy zwyczajnych pendrive’ów. Szpiegów amatorów i detektywów ucieszy także na pewno fakt, że smartfony z OTG umożliwią podłączenie większości dyktafonów (podsłuchów nagrywających) oraz kamer szpiegowskich a następnie przeglądanie danych. Wygodnie, prywatnie i bez ryzykowania wgrywania ich na wspólnie używany komputer. Istnieją także dodatkowe kamery wziernikowe oraz małe lunety do obserwacji, które można bezpośrednio podłączyć pod port USB OTG – stają się wtedy kolejną kamerą telefonu z podglądem na żywo.

Istnieją także specjalne Huby USB OTG, które działają jak rozgałęźniki i umożliwiają podłączenie kilku urządzeń na raz. Standard ten potrafi też skomunikować telefon z zewnętrznymi modemami 3G/4G jeżeli np. tablet nie posiada wejścia na kartę SIM i własnego modemu.

Dodane 4 minuty 23 sekundy:
To przekopiowane bo mam Xiaomi...wtykam w dziurkę i działa bez jakiś instalacji i takiego hub'a mam (cały mój błąd w nazewnictwie)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Prośba o ocenę projektu

#8

Post napisał: tuxcnc » 06 gru 2020, 22:44

Yarec pisze:
06 gru 2020, 21:44
wtykam w dziurkę i działa bez jakiś instalacji
Na tym właśnie polega OTG w smartfonie czy tablecie.
Te wszystkie opowieści o kabelkach i hubach to jest najzwyklejsze nieporozumienie.
Duże i małe złącze USB różni się TYLKO mechanicznie. Jeśli gniazdko nie pasuje do wtyczki, to trzeba użyć przejściówki, która jest elementem MECHANICZNYM a nie elektronicznym.
Różnica pomiędzy OTG i nie-OTG sprowadza się do tego czy smartfon rozpoznaje urządzenia zewnętrzne, czy też urządzenie zewnętrzne rozpoznaje smartfon.
W najgorszej sytuacji gniazdko USB ma podłączone tylko linie zasilające i współpracuje TYLKO z ładowarką.
Następnie mamy sytuację gdy gniazdko umożliwia transmisję danych, ale na przykład komputer rozpoznaje smartfona jako pamięć zewnętrzną. Można sobie na przykład skopiować zdjęcia, ale nic więcej.
Natomiast OTG to standard w którym smartfon wykrywa urządzenia zewnętrzne tak samo jak komputer, można wtedy podłączyć pendrajwa albo kamerę, ale też nie każdy model.
GRBL udaje port szeregowy i przez Bluetooth może się komunikować z każdym smartfonem.
Czy może po kablu to nie pamiętam, ale nawet jeśli, to smartfon musiałby mieć OTG, a większość tańszych czy starszych modeli nie ma.
A ten twój "hub OTG" zapewne od zwykłego huba różni się tylko wymiarem wtyczki.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o ocenę projektu

#9

Post napisał: Yarec » 08 gru 2020, 04:32

I gniazdem zewn. zasilacza - ładuje Redmi Note8T i jednocześnie zasila 4 gn. USB (C, 2xUSB-A, microUSB)
Ale skończmy o tym bo temat jest inny.. pozdro.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


OlmerPL
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 163
Rejestracja: 29 gru 2016, 19:50
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Prośba o ocenę projektu

#10

Post napisał: OlmerPL » 08 gru 2020, 08:25

andrzejn pisze:
30 lis 2020, 12:22
[...]
Moje pytania w tej kwestii to:
1. Czy potrzebuję jakiegoś specjalnego kabla? Jeśli tak to jakiego? W Arduino Uno wejście USB to typ B
2. Czy po podłączeniu kablem wystarczy odpalić aplikację, czy trzeba będzie do Arduino wgrać jakiegoś sketcha? Jeśli tak, to gdzie go znaleźć?
Rok temu kupiłem "GRBL controler +" za parę groszy i taką kombinacją połączyłem telefon z gniazdem USB B -> Kabel OTG -> kabel z wtykiem USB A i USB B -> Arduino Uno z wgrany GRBL 1.1 nie pamiętam literki. Po za zainstalowaniem aplikacji na telefonie więcej nic nie musiałem robić (lub tego nie pamiętam :oops: ). Ostatecznie zrezygnowałem z pomysłu ponieważ jestem amatorem i często musiałem coś zmieniać przy gcode i późniejsze wrzucanie tego na telefon było zbyt uciążliwe. Plus nie obsługiwał/nie rozpoznawał wtedy kilku kodów które Fusion360 wrzucał przy generowaniu gcode, nie pamiętam których. Po prostu kupiłem sobie pięciometrowy kabel aby podłączyć PC'ta do maszyny :), a taki Universal Gcode Sender ma możliwość sterowaniem za pomocą przeglądarki na innym urządzeniu w jednej sieci więc i tak ostatecznie odpalam wszystko siedząc przed maszyną z telefonem w ręku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”