Tokarka do warsztatu

Dyskusje dotyczące budowy amatorskich tokarek CNC lub modernizacji maszyn konwencjonalnych.

Autor tematu
Awocado
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 30 cze 2020, 17:15

Tokarka do warsztatu

#1

Post napisał: Awocado » 27 lis 2020, 10:54

Dzień dobry, chcę sobie kupić tokarkę do bliżej nieokreślonych zadań... coś przytoczyć, stoczyć dorobić... Myślę o takiej jak w linku poniżej. Warto iść w coś takiego ? Pozdrawiam.

https://metaltechnics.pl/sklep/tokarki/ ... x-1000-mm/




Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Tokarka do warsztatu

#2

Post napisał: Adam Domański » 27 lis 2020, 11:20

Jest już sporo informacji na jej temat tu na forum, poszukaj. Są też filmy na YouTube.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Tokarka do warsztatu

#3

Post napisał: adam Fx » 27 lis 2020, 14:31

Awocado pisze:Warto iść w coś takiego ?
Adam Domański pisze:temat tu na forum, poszukaj.
np. tokarka-mtp-360x1000-cz1440g-1-testy-po ... 02863.html

Ja tam jestem zadowolony :D nawet ma : https://youtu.be/qMSMj9xtUZw ( o czym kilka osób nie wie)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Zakapior z Biesów
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 21 lis 2020, 08:29
Lokalizacja: Bieszczady
Kontakt:

Re: Tokarka do warsztatu

#4

Post napisał: Zakapior z Biesów » 27 lis 2020, 14:39

Awocado pisze:
27 lis 2020, 10:54
Dzień dobry, chcę sobie kupić tokarkę do bliżej nieokreślonych zadań... coś przytoczyć, stoczyć dorobić... Myślę o takiej jak w linku poniżej. Warto iść w coś takiego ? Pozdrawiam.

https://metaltechnics.pl/sklep/tokarki/ ... x-1000-mm/

Po romansie z Zośką nie kupię już nic Chińskiego bo to......... :D


andrejch2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 494
Rejestracja: 15 wrz 2019, 07:56

Re: Tokarka do warsztatu

#5

Post napisał: andrejch2 » 27 lis 2020, 14:43

mam podobnie wole stara maszyne i remont niz chinszczyzne

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Tokarka do warsztatu

#6

Post napisał: RomanJ4 » 27 lis 2020, 15:10

Właśnie taką niedawno kupiłem (CQ6236Kx1000), też do nieprodukcyjnego wykorzystania, ale jeszcze jej nie zainstalowałem w warsztacie. Co mogę o niej powiedzieć po pobieżnej(bez uruchamiania) obejrzeniu mojego egzemplarza - dość solidnie wykonana i wyposażona(DRO, chłodzenie, oświetlenie, uchwyt czteroszczękowy, tarcza, podtrzymki w zestawie, wyjmowany mostek, co wcale nie jest zawsze takie oczywiste) jak za tę cenę.
Dla mnie zaletą w porównaniu do nieco tylko tańszych tokarek amatorskich VARIO jest pełny zakres obrotów z przekładni wrzeciennika przy stałoobrotowym silniku, co daje nieporównywalnie większy moment obrotowy na małych obrortach,
- pełny zakres typowych gwintów wybierany pokrętłami skrzynki posuwów bez potrzeby zmiany kół gitary,
- spora masa (tokarze wiedzą co to znaczy),
- relatywnie duży przelot wrzeciona jak na tę wielkość (do niedawna wcześniejsze modele dostępne były z przelotem tylko 38mm),
- wygodna do szybkiej zmiany uchwytów końcówka wrzeciona Camlock D4,
- oczywiście DRO które efektywnie niweluje skutki ewentualnych luzów na śrubach sanek suportu (co nie oznacza, że nie należy ich właściwie wyregulować),
DTR- kę nieco inną niż przysłana z maszyną, ale za to z przekrojami znajdzie kolega tu download/file.php?id=43578

Podobną ma kolega AdamFX (w temacie tokarka-mtp-360x1000-cz1440g-1-testy-po ... ml#p748098) który w internecie pod nickiem "Adam Maszynotwór" publikuje sporo filmów o tej tokarce, i inne... Na pewno może wiele więcej Koledze powiedzieć o jej eksploatacji.
Kolega Adam co prawda narzeka, że założenie wibroizolatorów przy tak małym ich rozstawie w fabrycznej podstawie (350mm)
Obrazek
przy dość wysoko położonym z tytułu budowy maszyny środku ciężkości powoduje sporą chwiejność, ale można to poprawić (przynajmniej ja tak zrobię) mocując wibroizolatory(⌀100/M16) nie bezpośrednio do dość wąskich nóg podstawy, ale do np ceowników (C80-C100) o długości gdzieś 80-100cm na których ta podstawa spocznie (nogi będą do nich przykręcone). Myślę, że znacząco poprawi to jej stabilność. Dodam drewniany podest-kratę przy maszynie która poza tym, ze nie będzie trzeba deptać po wiórach w czasie pracy, to pozwoli skompensować wysokość dla operatora, a jednocześnie przykryje wystające przed front podstawy ceowniki z wibroizolatorami by się o nie nie potykać, podobnie jak mam to przy swojej dotychczasowej gdzie też rozstaw jest szerszy.
Obrazek

To tak z grubsza, w razie pytań odnośnie służę skromnym doświadczeniem, a zapewne i inni koledzy nie odmówią pomocy..

Dodane 3 minuty 7 sekundy:
O, właśnie Kolega Adam mnie uprzedził.. :D
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
Awocado
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 11
Rejestracja: 30 cze 2020, 17:15

Re: Tokarka do warsztatu

#7

Post napisał: Awocado » 01 gru 2020, 13:10

Zamówiłem ją, zobaczę co to przyjdzie :D

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Amatorska Tokarka CNC”