Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

Ogólne tematy związane z maszynami CNC, maszyny o odmiennej konstrukcji czyli wszystko co nie pasuje do powyższych.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7605
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#31

Post napisał: pukury » 22 lis 2020, 11:04

Hej.
Jak rozumieć - wałki od dołu ?
To jak ? - brama będzie wisieć na kilku śrubkach M5 ?
No chyba że źle zrozumiałem plan .
pzd.


Mane Tekel Fares


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 18
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#32

Post napisał: ircpcb » 22 lis 2020, 11:40

Inaczej. Gdzieś tu właśnie widziałem u kogoś takie rozwiązanie - że wałki podparte są przykręcone od spodu ramy, ewentualnie do boku ramy - celem jest ukrycie wałków. Jak znajdę tą frezarkę to ją tu zamieszczę, o ile jej autor się nie obrazi. Na razie szukam co tu fajnego zastosować.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 18
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#33

Post napisał: ircpcb » 22 lis 2020, 11:48

Takie zdjęcie dodał MarioMax np. We wrześniu 2018.
Nie wiem czy to dobrze widać - wałki ukryte pod stołem, ale przykręcone do boku ramy. Ewentualnie od góry profilu stalowego, ale schowane w jakiejś wnęce, tak aby nie leciał tam cały syf.

Obrazek

Dodane 1 minuta 4 sekundy:
Dajcie znać co myślicie. Podobna maszyna - ale wzmacniana stalowymi profilami w każdej z osi.

Dodane 3 minuty 9 sekundy:
ale oczywiście w normalnej pozycji - nie chodzi mi o to że wałki są "do góry kołami". Bo ciężar musi się na czymś opierać, a nie wyrywać śrubki.


Dodane 11 minuty 52 sekundy:
Może tutaj widać o co mi chodzi. Siła siedzi na wałkach od góry, całość jest przykryta stołem nieruchomym.

Ma to sens ?

Obrazek
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


drzasiek90
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1760
Rejestracja: 25 kwie 2016, 11:58
Lokalizacja: Jodlowa
Kontakt:

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#34

Post napisał: drzasiek90 » 22 lis 2020, 16:10

Prowadnice, śruby napędowe czy też listwy zębate powinny być ukryte. Nie muszą być schowane ale powinny być ukryte tak, aby opadający wiór lub chłodziwo nie dostawało się bezpośrednio na prowadnice a zwłaszcza na śrubę. Pomyśl o tym, aby prowadnice (czyli w twoim wypadku walki) w miały możliwość regulacji w 2 płaszczyznach tak aby dało się ustawić liniowość i równoległość prowadnic. Pamiętaj, że sama rama tego nie zapewnia jeśli nie poddasz jej obróbce bo zbudowaniu. Tym bardziej nie zapewniają ci tego prowadnice.


Avalyah
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2364
Rejestracja: 29 lis 2015, 00:38
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#35

Post napisał: Avalyah » 22 lis 2020, 17:49

ircpcb pisze:Może tutaj widać o co mi chodzi. Siła siedzi na wałkach od góry, całość jest przykryta stołem nieruchomym.

Ma to sens ?

Nie wiem, czy wałki podparte pracują tak samo dobrze przy obciążeniu ciągnącym je niejako "w górę", zamiast dociskać do dołu. Warto to sprawdzić przed robieniem takiego projektu. Niby powinny, ale może nie jest to ich optymalne ułożenie.


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 18
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Frezarka CNC aluminiowo - drewniana V2

#36

Post napisał: ircpcb » 22 lis 2020, 20:40

Ale ja nie chcę ich montować do góry nogami. Ta podpora od spodu jest tylko po to aby trzymały się razem oraz było gdzie zamontować śrubę. Całą rama będzie od góry, a stół przykryje prowadnice oraz śrubę. Dokładnie tak jak pisze drzasiek90. Co do regulacji - zawsze zostawiam sobie po 2 - 5mm możliwości regulacji przy skręcaniu ramy dla liniowości, bo to wiadomo że nie ma mowy o takich różnicach. Nic by tego później nie wypoziomowało.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC”