Czy to sie nadaje na podstawe?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
sztygus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:30
Lokalizacja: Halinów

Czy to sie nadaje na podstawe?

#1

Post napisał: sztygus » 14 cze 2008, 23:14

Witam, wziąłem sie za budowę własnej frezarki głownie do drewna (mój tata ma zakład stolarski...) na podstawę planuje wykorzystać taką tregrę w zasadzie dwuteownik, jak na foto.
wymiary 200cm długi 55,5cm szeroki 18 wysoki, waga około 200-250 kg. Frezarka będzie z ruchomą bramą, chce ją powiesić na przykręconych z boku podpartych wałkach, i tu mam pytanie do Kolegów czy zastosować jeden (myślałem o fi 25 - 30) i po dwa łożyska na stronę czy może lepiej dwa jeden pod drugim ( fi 20) i cztery łożyska na stronę . Pytam bo nie wiem jak będzie się zachowywała brama, chodzi mi o tendencje do bujania (luzów) wzdłuż osi y. Co w ogóle sądzicie o takim materiale na podstawę?
Załączniki
tregra.jpg
tregra
tregra.jpg (166.2 KiB) Przejrzano 1341 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#2

Post napisał: KAJOS » 15 cze 2008, 09:04

Piekielnie ciężkie !!
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

anjinsan
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 61
Rejestracja: 11 maja 2008, 14:39
Lokalizacja: Pod Lasie

#3

Post napisał: anjinsan » 15 cze 2008, 21:04

masa przemawia za. Im cięższa tym stabilniejsza. Rozumiem że wg zdjęcia wysokość to 55cm - czyli po położeniu mamy ramę o szerokości 55cm - jest OK. Tylko z głową wykończyć.


Autor tematu
sztygus
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:30
Lokalizacja: Halinów

#4

Post napisał: sztygus » 15 cze 2008, 23:17

Na szerokości mi tak bardzo nie zależy jak na długości, a co do prowadnic bramy to zastosuje jeden wałek (25) na jedną stronię, brama nie będzie wysoka bo obrabiany element będzie leżał w "tregrze"


Frantz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 281
Rejestracja: 14 lis 2007, 21:19
Lokalizacja: Śląsk

#5

Post napisał: Frantz » 15 cze 2008, 23:38

Witam .Jak wspomniałeś frezarka ma służyć w warsztacie stolarskim a jej szerokość bedzie wynosić 55 centymetrów.Myśle że szkoda będzie jak będziesz miał elementy szersze np. drzwiczki od szafy czy panele ozdobne.Tak i tak musisz zastosować wszystkie pozostałe elementy typu prowadnice ,wałki ,łożyska elektrowrzeciono,śruby,nakretki imase innych podzespołów które bedą kosztowały pare tyś.Pytanie jest oczywiste czy nie lepiej zbudować maszyne od podstaw z profili a swoja droga za dobre pieniądze sprzedać belke np .pod wciagarke łańcuchową .Widziałem osobiście jak podobna konstrukcja frezowała drzwi weneckie no ale tam szerokość bramy wynosiła 1300 mm.Oczywiscie to są tylko moje sugestie i jak najbardziej życze powodzenia

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”