Materiał na wrzeciono

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
zyx5050
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 209
Rejestracja: 27 lip 2019, 12:24

Re: Materiał na wrzeciono

#91

Post napisał: zyx5050 » 30 paź 2020, 20:52

bear pisze:
30 paź 2020, 20:14
zyx5050 pisze:Nie ma tam żadnego łożyska jak już wspomniałem, jest tylko większa średnica otworu w tulei od średnicy wrzeciona i tyle. Z resztą jak miałoby się wybić to łożysko od góry skoro widać, że jest pełny materiał, a jedynie otwór ma większą średnicę.

A ja tam jestem prawie pewny że jest lozysko które wbijane jest od strony uchwytu. Możliwe nawet że jest zabezpieczone segrem aby przy wybijania wrzeciona wyszło razem z nim do dołu. Daj zdjęcie wrzeciona bo nie uwierzę że ktokolwiek produkował taki wynalazek. Nawet na jednym lozysku po skróceniu nie powinno się to mocno bujać. Zdjęcie wrzeciona wszystko wyjaśni
Obrazek

No jest jedno łożysko od uchwytu, jak wybijam wrzeciono z tulei to łożysko wychodzi, ale żadnego innego tam nie ma. Teraz faktycznie leciutko się buja jak łożysko siedzi na kleju, ale i tak dziwne, że nie dali tam łożyska od góry, gdzie jest zabierak. Nie chce mi się tego znowu rozbierać, ale naprawdę oprócz tego jednego łożyska i oporowego innego tam nie ma w tulei, więc nie wiem kto produkował tą wiertarkę, ale wygląda na bardzo rzadko spotykaną.




bel777
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 11 lip 2015, 12:44
Lokalizacja: Białystok

Re: Materiał na wrzeciono

#92

Post napisał: bel777 » 31 paź 2020, 13:26

No jest jedno łożysko od uchwytu, jak wybijam wrzeciono z tulei to łożysko wychodzi, ale żadnego innego tam nie ma
To, że nie ma nie znaczy że nie powinno być :) koledzy wrzucili w temacie link to budowy WS-x sprawdź sobie ( jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś ) jak tam jest ułożyskowane wrzeciono w pinoli tu powinno być podobnie ( podobnie nie znaczy, że tak samo ;) ) śmiem wątpić aby tutaj zabierak pełnił rolę górnego stabilizatora wrzeciona.
Nie poddawaj się, drąż temat, bo czego się nauczysz to Twoje :)


Autor tematu
zyx5050
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 27
Posty: 209
Rejestracja: 27 lip 2019, 12:24

Re: Materiał na wrzeciono

#93

Post napisał: zyx5050 » 31 paź 2020, 19:34

bel777 pisze:
31 paź 2020, 13:26
No jest jedno łożysko od uchwytu, jak wybijam wrzeciono z tulei to łożysko wychodzi, ale żadnego innego tam nie ma
To, że nie ma nie znaczy że nie powinno być :) koledzy wrzucili w temacie link to budowy WS-x sprawdź sobie ( jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś ) jak tam jest ułożyskowane wrzeciono w pinoli tu powinno być podobnie ( podobnie nie znaczy, że tak samo ;) ) śmiem wątpić aby tutaj zabierak pełnił rolę górnego stabilizatora wrzeciona.
Nie poddawaj się, drąż temat, bo czego się nauczysz to Twoje :)
No oglądałem wrzeciono WS-15 i co z tego. WS-15 to jest wiertarka profesjonalna do przemysłu, więc jest DTR i częście zamienne, a to jest wiertarka, która pewnie była stworzona dla przydomowego warsztatu, więc dlatego jej budowa jest tak banalna. Nic innego mi nie przychodzi do głowy. Wygląda na to, że koło pasowe pełni funkcję stabilizatora górnej części wrzeciona no bo przecież ma kołnierz. Albo po prostu dorobić jakąś tulejkę i tam wcisnąć do tulei żeby usztywnić wrzeciono no bo co innego. Tam nie ma miejsca na żadne łożysko, bo jest to pełny materiał jak już mówiłem z jedynie większą średnicą od wrzeciona i łożyskowaniem z jednej strony tulei.


bel777
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 37
Rejestracja: 11 lip 2015, 12:44
Lokalizacja: Białystok

Re: Materiał na wrzeciono

#94

Post napisał: bel777 » 01 lis 2020, 00:08

Albo po prostu dorobić jakąś tulejkę i tam wcisnąć do tulei żeby usztywnić wrzeciono no bo co innego.
Od góry pinoli widać że jest trochę materiału, zrób tam gniazdo na łożysko, wrzeciono na tej wysokości napawaj i przetocz pod łożysko lub dorób tulejkę ( obejdziesz problem wciskania łożyska przez całą górną część wrzeciona ) całość zabezpiecz segerem. Rozwiązanie może i niezbyt doskonałe ale wystarczające.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”