Malutkie wrzeciono

silnik z wkrętarki

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Malutkie wrzeciono

#1

Post napisał: kubus838 » 13 paź 2020, 18:53

Witam

Temat zakładam bo w tych istniejących jest więcej propozycji niż informacji. Dlatego od razu proszę o nie polecanie zakupów innych silników - temat dotyczy silnika od wkrętarki.

Chciałem zrobić wrzeciono z silnika od wkrętarki. Właśnie rozebrałem wkrętarkę i zdemontowałem silnik RS550HS 12V Cheng Kang. Fortunkę już posiadam. Wrzeciono ma wyglądać w ten sposób, że silnik ma być przymocowany z boku i napędzać fortunkę przez przekładnię.

To teraz pytanie. Czy taki silnik nadaję się do wrzecionka? Co trzeba zamontować/kupić aby taki zestaw ruszył i pracował? Podejrzewam, że jakiś falownik. To nie ma być wrzeciono przemysłowe tylko malutkie mini wrzecionko ale do pracy jednak dość długiej. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że takiej konstrukcji nie wolno "żyłować" tylko jednak pliki do obróbki robić delikatne. I czy w ogóle ma sens taka konstrukcja, czy jednak silnik odłożyć do "magazynu" na lepsze czasy?

robert




oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Malutkie wrzeciono

#2

Post napisał: oprawcafotografii » 13 paź 2020, 19:00

Będę obserwował, bo też mnie to dręczy ;)

q
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Malutkie wrzeciono

#3

Post napisał: pukury » 13 paź 2020, 19:08

Hej.
Obawiam się że długo nie pociągnie.
Miałem coś podobnego - ale podobnego.
Do frezowania w plastikowych obudowach aparatów foto.
I dość szybko to się grzało.
Jak zjechałem z napięciem - a więc i mocą i obrotami - to mniej.
No i jest kwestia łożyskowania wirnika w takim silniku.
Miałem na panewkach - luzy dość szybko.
Chyba lepiej jakiś modelarski + chłodzenia.
Próbuj - ryzyko małe.
pzd.
Mane Tekel Fares


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 6107
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

Re: Malutkie wrzeciono

#4

Post napisał: oprawcafotografii » 13 paź 2020, 19:12

W sumie modelarski + jak najkrótsza tulejka silnik > 3.175mm + robaczek blokujący...
Może by to śmigało...
„Największym wrogiem wolności jest najedzony niewolnik.”


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Malutkie wrzeciono

#5

Post napisał: pukury » 13 paź 2020, 19:24

Hej.
No i jeszcze - zasilanie.
To silnik prądu stałego więc - trafo - prostownik - kondensator i jakiś PWM .
pzd.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Malutkie wrzeciono

#6

Post napisał: kubus838 » 13 paź 2020, 19:25

oprawcafotografii pisze:
13 paź 2020, 19:12
W sumie modelarski + jak najkrótsza tulejka silnik > 3.175mm + robaczek blokujący...
Może by to śmigało...
Nie pytam co by śmigało. Pytam o silnik z wkrętarki.

robert

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Malutkie wrzeciono

#7

Post napisał: zacharius » 13 paź 2020, 19:28

pierwsze zdanie kłoci się logicznie z całą resztą zadanych pytań, ale co tam, niech będzie.

w wersji na bogato poszukać sterownika modelarskiego do silników szczotkowych z tak zwanym governorem albo ewentualnie od samochodu, powinny mieć korzystniejsze charakterystyki w dolnym zakresie obrotów. do takiej opcji tester serw modelarskich najprostszy.

wersja jako tako - dowolny regulator PWM na odpowiedni prąd.
oczywiście w obu przypadkach zasilacz odpowiedniej mocy.
obstawiam ze się przyda wiatraczek do chłodzenia silnika chyba ze wrzeciono będzie miało dostęp do sprężonego powietrza caly czas.

do tego oczywiście konstrukcja mechaniczna która nie wyzionie ducha na drugiej godzinie, + przekładnia to cos tam może by i pojechało.
frezikiem 2 -3mm i nawet w alu powinno dać rade jeśli pomalutku.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Malutkie wrzeciono

#8

Post napisał: grg12 » 13 paź 2020, 20:45

Tak mi się przypomniało:
https://youtu.be/s-jAmbjjGlM

Wrzecionem z silnikiem DC wyciąłem m.in. mocowanie do silnika BLDC :)
Na filmie silnik DC jest podłączony do zasilacza laboratoryjnego z płynną regulacją napięcia. Jakiś czas temu próbowałem zbudować kolejne wrzeciono z silnikiem szczotkowym TC785LG/EF regulatorem typu BDESC-S10E-RTR - wybranym głównie ze względu na niską cenę oraz fakt że zezwala na zasilanie 12V (co nie jest oczywiste - wiele kontrolerów ma max. napięcia zasilania w okolicach 8V - sprzedawcy opisują je jako 2LiPo) Niestety ten model kontrolera jest kiepskim wyborem na sterownik do frezarki - brak governora, nie ma pamięci ustawień (po każdym włączeniu zasilania kalibruje aktualny sygnał sterujący jako "zero") i jakieś błędy w software bo czasem pozwala na odwrócenie obrotów, a czasem nie... (mam dwie sztuki - obie robią to samo).
Na koniec mała uwaga - te silniczki można kupić bardzo tanio, za TC785LG/EF zapłaciłem na www.pollin.de coś około 3 Euro z sztukę, w tej chwili mają HC783G/FS po 1.50 więc raczej nie ma ich co traktować jako "skarbu"


Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Malutkie wrzeciono

#9

Post napisał: kubus838 » 13 paź 2020, 21:11

zacharius pisze:
13 paź 2020, 19:28
pierwsze zdanie kłoci się logicznie z całą resztą zadanych pytań, ale co tam, niech będzie.
A możesz wyjaśnić o co chodzi
zacharius pisze:
13 paź 2020, 19:28
w wersji na bogato poszukać sterownika modelarskiego do silników szczotkowych z tak zwanym governorem albo ewentualnie od samochodu, powinny mieć korzystniejsze charakterystyki w dolnym zakresie obrotów. do takiej opcji tester serw modelarskich najprostszy.
Z opcji na bogato nie bardzo rozumiem co to jest "governorem " - możesz coś powiedzieć jak krowie na polu.
A o co chodzi z ta "opcją od samochodu"?
I co to jest za "opcja" ten tester serw modelarskich?
zacharius pisze:
13 paź 2020, 19:28
wersja jako tako - dowolny regulator PWM na odpowiedni prąd.
oczywiście w obu przypadkach zasilacz odpowiedniej mocy.
obstawiam ze się przyda wiatraczek do chłodzenia silnika chyba ze wrzeciono będzie miało dostęp do sprężonego powietrza caly czas.
Tematu wrzeciona unikałem jak ognie a tym bardziej regulatorów PWM - możesz prościej?
Tak wiatraczek do chłodzenia silnika jest przewidziany. Przewidziane jest nawet chłodzenie wodne ponieważ przed chwila znalazłem "cylinderki" wodne zrobiony z jednego kawałka miedzi oraz chłodniczkę.
zacharius pisze:
13 paź 2020, 19:28
do tego oczywiście konstrukcja mechaniczna która nie wyzionie ducha na drugiej godzinie, + przekładnia to cos tam może by i pojechało.
Konstrukcja jest w fazie projekty. I tu nasuwa się pytanie czy całą konstrukcje robić z płyt aluminiowych o grubości 20mm czy ze stali? Przekładnia też jest przewidziana.
zacharius pisze:
13 paź 2020, 19:28
frezikiem 2 -3mm i nawet w alu powinno dać rade jeśli pomalutku.
Generalnie ma to być wrzeciono do mojej prywatnej frezarki i właśnie dla frezów 3mm i mniejszych. Tak jak pisałem nie będę tym zestawem robił rekordów prędkości Ale napiszę, że przez klika lat stosowałem zamiast wrzeciona urządzenie typu dremel o mocy 125W i aluminium przechodziło frezami do 3 mm.

Dlatego chce zbudować swoje wrzecionko ale tak aby nie można było założyć do innej maszyny. A, że chciałem być dobry to już jedno straciłem razem z falownikiem i chłodzeniem - naprawa nie opłacalna. Pożyczkobiorca spłaca na raty.

robert

O właśnie interesuje mnie konstrukcja tak jak na filmie kol. grg12.

robert

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Malutkie wrzeciono

#10

Post napisał: grg12 » 14 paź 2020, 11:57

Governor stabilizuje obroty silnika - automatycznie dodaje mocy kiedy obciążenie wzrasta, redukuje kiedy obciążenie spada.
"Opcja samochodowa" - sterowniki modelarskie są optymalizowane pod konkretne zastosowanie. Np. Sterowniki przeznaczone do helikopterów nie pozwalają na odwrócenie obrotów, sterowniki lotnicze są też mniejsze i lżejsze niż samochodowe (w zamian za niższą moc lub wyższą cenę) itd. O tym że samochodowe mają lepszą charakterystykę na niskich obrotach nie wiedziałem ale brzmi prawdopodobnie - w końcu muszą rozpedzić od zera całą masę samochodu a nie tylko śmigło (choć pewnie sterowniki w wyczynowych modelach akrobacyjnych mają jeszcze cieższą pracę...).
Tester serw to takie małe, tanie, pudełeczko z potencjometrem generujące sygnał kontrolny dla sterownika silnika (lub serw modelarskich). Sam sterownik silnika nie ma żadnych "ludzkich" elementów sterujących bo normalnie jest sterowany sygnałem z odbiornika radiowego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”