Frezarka Maho z Niemiec

Które Maho najlepiej nadaje się na retrofit

Dyskusje o frezarkach typu Deckel

Autor tematu
kill_gil
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 82
Posty: 99
Rejestracja: 07 gru 2019, 22:14

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#111

Post napisał: kill_gil » 28 wrz 2020, 14:59

lepi pisze:
28 wrz 2020, 14:46
Nie, IP-A stosuje się do sterowania prędkościowego, czyli sterowania analogowego. Oczywiście mógłbyś tak zrobić ale gra nie warta świeczki. Na luzy w mechanice najlepszym rozwiązaniem będzie poprawa mechaniki.

Jak już pisałem, dokończ to co masz i nie zaprzątaj sobie głowy co stosuje dziś Fanuc czy Siemens ;)

Zobaczymy co wyjdzie i będziemy się zastanawiać jak to poprawić o ile będzie taka potrzeba.

Drivery moje mogą być sterowane również analogowo więc nie było by problemu od tej strony. Dołożyć sygnał z liniałów które były już zamontowane też nie byłby problem.

Z tego co rozumiem to nawet jak mechanika jest idealna to ten sygnał na silniku nie jest taki super dokładny Bo po drodze jest pasek śruba itp.
lepi pisze:
28 wrz 2020, 14:19
.
Sam przyznajesz, że może też w średniej półce tak się robi. Autor chyba nie zamierza wyjść powyżej? Dlatego pisałem, żeby mu niepotrzebnie nie mącić w głowie. To co wybrał będzie dobre i kropka.
Kurcze jak by Ci to powiedzieć. Wydałem już lekko na ten projekt 30 koła i czy to będzie kolejne kilka koła to nie robi już różnicy. Nie chce mieć rozwiązania średniego czy jako takiego :wink:

Jak najbardziej profesjonalnie rozwiązać problem podłączenia liniałów do tej maszyny z tym osprzętem który posiadam teraz?




dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#112

Post napisał: dudziak4 » 28 wrz 2020, 15:07

Jeśli Csmio/ip-s masz nową i kupiłeś niedawno myślę że możesz spróbować wymienić lub wystawić tu na giełdzie.


atlc
Posty w temacie: 25

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#113

Post napisał: atlc » 28 wrz 2020, 15:11

lepi pisze:A jak ktoś Ci pisze, że oryginalne sterowanie było lepsze od tego, które teraz robisz, chyba nigdy nie pracował na nim

Nie sposób się z Tobą nie zgodzić.
lepi pisze:Na luzy w mechanice najlepszym rozwiązaniem będzie poprawa mechaniki.

Tak samo zgoda i również namawiam do poprawy mechaniki. Da to więcej niż 15 pętli sprzężenia zwrotnego i św. Antoni pilnujący zgubionych setek.
lepi pisze:Jak już pisałem, dokończ to co masz i nie zaprzątaj sobie głowy co stosuje dziś Fanuc czy Siemens


Nie wiem czy zwróciłeś uwagę że sam namawiam do uruchomienia tego co jest, bo najpewniej będzie w zupełności wystarczające.
Jedynie prostuję Twoje uogólnienie "że tak się teraz robi", to prawda, do pewnej półki cenowej i zakresu precyzji tak się robi i jest to rozwiązanie nieporównywalnie lepsze niż krokowce.
kill_gil pisze:Nie interesowałyby mnie luzy na śrubie, naciągające się paski itp?

Interesuje Cię i to bardzo, bo sprzężenie zwrotne tylko z liniału z luzami na śrubie można porównać do pracy silnika z luźno osadzonym enkoderem na osi.
Silnik będzie ciągle przesterowany, będziesz musiał dać dużą wartość błędu pozycji żeby to działało.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 31
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#114

Post napisał: lepi » 28 wrz 2020, 15:36

kill_gil pisze:
28 wrz 2020, 14:59
...
Jak najbardziej profesjonalnie rozwiązać problem podłączenia liniałów do tej maszyny z tym osprzętem który posiadam teraz?
Z tym co masz jedynym rozwiązaniem jest podłączyć liniały do driverów zamiast enkoderów obrotowych. Robiłem tak i działało.
Ale wg mnie ścieżka działania wygląda tak:

1, Podłączyć, uruchomić z enkoderami obrotowymi. Tak jest najszybciej. Przetestować. Jeśli nie będziesz zadowolony patrz punkt 2

2. Poprawić mechanikę. Przetestować. Jeśli nie będziesz zadowolony patrz punkt 3

3. Podłączyć liniały do driverów. Przetestować. Jeśli nie będziesz zadowolony patrz punkt 4

4. Zastosować wspomniane podwójne sprzężenie. Przetestować. Jeśli nie będziesz zadowolony patrz punkt 5

5. Zastosować napędy liniowe. Przetestować. Jeśli nie będziesz zadowolony patrz punkt 6

6. Tu będziesz już na emeryturze ;) Serio, to myślę, że nie dojdziesz do punktu 4. Jakość obróbki to nie tylko precyzja pozycjonowania. Zmiast wybiegać w przyszłość warto rozwiązywać bieżące problemy.


waroa
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 39
Rejestracja: 06 sty 2016, 10:05
Lokalizacja: Biecz (małopolskie)

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#115

Post napisał: waroa » 28 wrz 2020, 15:44

Co niektórzy w temacie mieszają z braku wiedzy. Dodatkowe nkodery liniowe (potocznie liniały) NIGDY nie podpina się do driverów. Wyłącznie do sterownika. Sterownik zadaje driverom ruch i sprawdza czy ten ruch/pozycja jest realizowany prawidłowo (rzeczywista pozycja stołu) odczytując dane z liniałów. W razie potrzeby robi korekte. Drivery masz OK, sterownik nie wiem, nie znam go. Skasuj luz na śrubie, to konieczne. Przy lekkiej obróbce nic się nie dzieje. Przy cięższej drivery nie zareagują wystarczająco, a sterownik nie wyśle korekty i zamiast kółek będą jajca. W Maho wiele razy miałem tak, że przyczyną luzu były specyficzne łożyska jakie stosowano w tych maszynach. Trzymały śruby kulowe. Można na nich skasować luz tylko osiowy. To takie pakietowe lożyska. Mają już w sobie dwa oporowe wałeczkowe. Te łożyska są drogie ale mam kilka z rozbiórki. Zrób tak: przyłóż czujnik od czoła do końcuwki śruby kulowej. Pokręć lewo prawo śrubą. Jak jest luz czujnik pokaż o ile przemieszcza się cała śruba. Ten luz skasujesz łożyskiem. Zawsze miałem tak, że nakrętki kulowe były dobre, a luz był na łożyskowaniu.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 31
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#116

Post napisał: lepi » 28 wrz 2020, 15:58

waroa pisze:
28 wrz 2020, 15:44
Co niektórzy w temacie mieszają z braku wiedzy. Dodatkowe nkodery liniowe (potocznie liniały) NIGDY nie podpina się do driverów. Wyłącznie do sterownika. Sterownik zadaje driverom ruch i sprawdza czy ten ruch/pozycja jest realizowany prawidłowo (rzeczywista pozycja stołu) odczytując dane z liniałów. W razie potrzeby robi korekte.
....
Nigdy nie mów nigdy. Jeśli driver jest sterowany pozycyjnie (np. step/dir) jak najbardziej może korzystać z liniałów bo sam zajmuje się korygowaniem pozycji.

"Sterownik zadaje driverom ruch"? jaki ruch?


atlc
Posty w temacie: 25

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#117

Post napisał: atlc » 28 wrz 2020, 16:17

@waroa
Niemal dokładnie to powiedziałem przed chwilą koledze w rozmowie telefonicznej.
Łożyska ZARN są bardzo dobre, mają dużą nośność, ale są dobre tak długo.. jak są dobre. ;)
W Polsce drogie jak nie wiem, idzie z Chin ściągnąć kilka razy taniej, z moich doświadczeń jakość całkiem ok.

Lepi, będzie działało tylko przy braku luzów w mechanice.
Przy luzach sygnał z liniału nie będzie się pokrywał z tym czego oczekuje algorytm servopacka. Silnik będzie pracował w ciągłym przesterowaniu, oscylacji.
Rozwiązaniem będzie pozwolenie na duży uchyb pozycji serwa. Nie o to tu chodzi.

Priorytetem jest doprowadzenie luzów do ładu.
Wtedy nawet krokowiec po lpt da radę zadać prawidłowy ruch (w ramach swojej dynamiki pracy).

Dodane 5 minuty 4 sekundy:
lepi pisze:"Sterownik zadaje driverom ruch"? jaki ruch?

Taki jak kontroler ruchu wyliczy na podstawie Gkodu.
Zsynchronizowany ruch wielu silników.
Dodatkowe liniały podłączone do KONTROLERA ruchu pozwalają na wygenerowanie sygnałów skorygowanych o błędy pozycji.
Sam jednak silnik musi znać dokładną zmianę pozycji kątowej swojej osi, (a nie stołu), bo tylko wtedy driver poprawnie (z możliwie dużą precyzją) zasteruje obrotami silnika na podstawie sygnału przychodzącego z kontrolera.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 31
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#118

Post napisał: lepi » 28 wrz 2020, 16:54

atlc pisze:
28 wrz 2020, 16:17
...
Taki jak kontroler ruchu wyliczy na podstawie Gkodu.
Zsynchronizowany ruch wielu silników.
Dodatkowe liniały podłączone do KONTROLERA ruchu pozwalają na wygenerowanie sygnałów skorygowanych o błędy pozycji.
Sam jednak silnik musi znać dokładną zmianę pozycji kątowej swojej osi, (a nie stołu), bo tylko wtedy driver poprawnie (z możliwie dużą precyzją) zasteruje obrotami silnika na podstawie sygnału przychodzącego z kontrolera.
Nie wyczułeś ironii. Ruch to taki kiosk kiedyś był ;) Sterownik zadaje albo prędkość albo pozycję. Dziś zazwyczaj pozycję.


atlc
Posty w temacie: 25

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#119

Post napisał: atlc » 28 wrz 2020, 16:58

lepi pisze:Ruch to taki kiosk kiedyś był Sterownik zadaje albo prędkość albo pozycję. Dziś zazwyczaj pozycję.

Chyba dalej kioski Ruchu są? Mimo wszelkich zawiłości upadłościowych itd. Nie jestem na bieżąco ;)
Czyli można w uproszczeniu powiedzieć, że zadaje ruch napędu, to czy będzie to wektor prędkości, czy pozycja to już drugorzędna sprawa.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 31
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Frezarka Maho z Niemiec

#120

Post napisał: lepi » 28 wrz 2020, 17:15

Zależy dla jakich rozważań drugorzędna. Przy sterowaniu prędkością sygnałem zwrotnym dla drivera jest tachoprądnica.
Przy sterowaniu pozycyjnym sygnałem zwrotnym jest enkoder lub właśnie liniał. Z praktyki powiem, że nie zauważyłem żadnych oscylacji. Dopuszczalny uchyb też wcale nie był duży. Dokładnych wartości już nie pamiętam ale to nie ma znaczenia bo dopuszczalny uchyb i tak występuje przy G0 a nie przy obróbce.

Jeśli chcesz możesz spróbować mi wyłożyć swoją teorię powstawania tych oscylacji. Praktyka już się obroniła :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarki Deckel, Maho, Aciera, Abene ”