Ustawienie tokarki do gwintowania

Skok gwintu którego nie da się ustawić na tokarce

Dyskusje dotyczące toczenia, remontów, modernizacji, narzędzi. Tokarki konwencjonalne.

Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

Re: Ustawienie tokarki do gwintowania

#11

Post napisał: Grzegorz53 » 01 wrz 2020, 22:08

Cześć, zmierz suwmiarką 10 skoków śruby i podziel przez 10 i masz wymiar skoku. Jeżeli jest to skok calowy, to może ma 6,35 mm czyli 1/4 cala. Dalej sprawdź kąt zarysu gwintu pewnie będzie 29°.
Na tokarce ustawisz 4 zwoje na 1".

Dodane 18 minuty 27 sekundy:
Widzę, że dla Twojej tokarki to poza zakresem możliwości.




Autor tematu
123ag
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 66
Rejestracja: 21 paź 2018, 20:45

Re: Ustawienie tokarki do gwintowania

#12

Post napisał: 123ag » 02 wrz 2020, 10:26

Na 1 cal wychodzi Prawie 5 zwoi.
Czyli to calowy trapezowy ?
Obrazek


atlc
Posty w temacie: 5

Re: Ustawienie tokarki do gwintowania

#13

Post napisał: atlc » 02 wrz 2020, 11:02

123ag pisze:Na 1 cal wychodzi Prawie 5 zwoi.
Czyli to calowy trapezowy ?

Ciężko stwierdzić bo wróżką trzeba być żeby domyślić się co Ty mierzysz.
Zmierz 10 zwoi i podaj wymiar.

Dodane 1 minuta 13 sekundy:
Pomijając jak przykładasz suwmiarkę, to ja tam liczę 4 zwoje.


Grzegorz53
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 572
Rejestracja: 30 gru 2009, 23:21
Lokalizacja: W-wa

Re: Ustawienie tokarki do gwintowania

#14

Post napisał: Grzegorz53 » 02 wrz 2020, 11:08

No jak prawie 5? Na zdjęciu to są 4 zwoje +ździebko około 1,5 mm. Wygląda na skok 6 mm. 4 zwoje dają 24 mm i zostaje 1,4mm do 1". Zmierz odległość 10 lub 20 zwoi i będziesz miał dokładnie.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 754
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Ustawienie tokarki do gwintowania

#15

Post napisał: pavyan » 02 wrz 2020, 16:00

Tak sobie patrzę na to zdjęcie, i się dziwuję... suwmiarka obejmuje ponad 4,5 zwoja.
Ze zdjęcia wyraźnie wynika że nie rozumiesz, na czym polega zmierzenie skoku gwintu suwmiarką lub linijką (porzadną, stalową). Tu nie ma miejsca na słowo "prawie".
To musi być bardzo dokładny pomiar, szczególnie jeżeli jest dostępny krótki kawałek gwintu - tu na szczęście nie ma tego problemu. Oczywiste jest też, że jeśli będzie się mierzyć na długim odcinku to wynik wyjdzie zawsze dokładniejszy, ponieważ ew. błąd pomiaru rozłoży się na tyle nitek gwintu, ile obejmie pomiar.
Przy pomiarze gwintu trójkątnego czasem wygodniej jest użyć liniału stalowego i mierzyć patrząc "pod światło" na szczytach gwintu, niż używać suwmiarki (szczególnie przy calowych, bo to są dla nas "metryków" nieoczywiste i dziwne wartości skoków).
Tu jest gwint trapezowy (choć na mało wyraźnym zdjęciu wygląda na prostokątny?), i musisz mierzyć odległość od np. lewej krawędzi nitki do również lewej krawędzi którejś kolejnej nitki, odległej o kilkadziesiąt milimetrów (masz tu długi gwint), a nie do zupełnie przypadkowego punktu, który wybrałeś. To z zasady jest bez sensu.
Po porządnym pomiarze (nie pomyl się przy liczeniu nitek i dzieleniu) może się okazać, ze Twoja tokarka ma ten skok.
Przy gwincie trójkątnym jego skok to każda - że tak się wyrażę - "nitka" lub "rowek" (najprościej: odległość między szczytami), ale przy trapezowym lub prostokątnym skok to jest "nitka + rowek", bo nie mają one ostrego, wyraźnego szczytu ułatwiającego zresztą pomiar.
PS: Kiedyś musiałem zrobić jakiś kretyński, rzeczywiście "nieistniejący" gwint zewnętrzny (na szczęście), dziwny zarówno średnicą jak i skokiem. Średnica, żaden problem - ale skok był debilny, nic nie pasowało (może koła zmianowe by pomogły, ale nie sprawdzałem).
Poradziłem sobie w ten sposób, że po ustawieniu najbliższego mniejszego skoku, na długości ok. 15mm musiałem cały czas, możliwie płynnie i równomiernie (!), korzystając z podziałki, dodawać nożowi skoku "szufladką" ściśle obliczoną wartość na każdy obrót :D Potem wycofywałem ją na "zero", i pogłębiałem gwint w ten sam sposób aż do skutku, czyli wkręcenia nakrętki.
Udało się nadspodziewanie dobrze, a ja od zawsze błogosławię swoją niewielką staruszkę-tokarkę za jej wspaniałe 28obr/min :D - bez tego "ślimaczenia" nic bym nie zdziałał i to nie tylko ten jeden raz.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


Autor tematu
123ag
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 8
Posty: 66
Rejestracja: 21 paź 2018, 20:45

Re: Ustawienie tokarki do gwintowania

#16

Post napisał: 123ag » 02 wrz 2020, 17:26

Czy teraz dobrze mierzę 10 zwoj Obrazek i ?


Adam Domański
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 712
Rejestracja: 04 lut 2008, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Ustawienie tokarki do gwintowania

#17

Post napisał: Adam Domański » 02 wrz 2020, 17:32

Teraz tak. I ten gwint też wygląda mi na prostokątny.


atlc
Posty w temacie: 5

Re: Ustawienie tokarki do gwintowania

#18

Post napisał: atlc » 02 wrz 2020, 17:39

Tak.
Chodzi o to, że im więcej zmierzysz, tym dokładniejszy pomiar na jeden zwój otrzymujesz.
Mierząc jeden, jak dostaniesz wynik 6,13 to będziesz się zastanawiał co to za skok, mierząc 10, wiesz, że jeden zwój to 6,013 czyli zdecydowanie 6 i setkowy błąd pomiarowy. Wykluczasz w ten sposób też mierzenie skosem do osi mierzonej śruby.
Szkoda, że nie napisałeś że to gwint na ściągaczu hydraulicznym :)

Dodane 1 minuta 16 sekundy:
Adam Domański pisze:I ten gwint też wygląda mi na prostokątny.

Tak, to jest gwint prostokątny, dorabiałem kiedyś belkę prostą do takiego ściągacza, chociaż w tamtym był skok 5 akurat, tyle że tamten był 5 ton, ten wygląda na 10.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7870
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ustawienie tokarki do gwintowania

#19

Post napisał: tuxcnc » 02 wrz 2020, 17:46

atlc pisze:
02 wrz 2020, 17:39
to gwint na ściągaczu hydraulicznym (...) tamten był 5 ton, ten wygląda na 10.
No właśnie.
Tak się zastanawiam co będzie jak te dziesięć ton pójdzie na nakrętkę o przypadkowym skoku i zarysie, z przypadkowego materiału ...


atlc
Posty w temacie: 5

Re: Ustawienie tokarki do gwintowania

#20

Post napisał: atlc » 02 wrz 2020, 18:08

tuxcnc pisze:nakrętkę o przypadkowym skoku

Nie jest źle, po 16 postach udało się ustalić skok gwintu :D
Ja swój robiłem frezem teowym na frezarce i działało to dobrze.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Toczenie / Tokarki Konwencjonalne”