Samochód elektryczny

Ogólne dyskusje o naszym hobby.

Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Samochód elektryczny

#181

Post napisał: Daniu » 29 lip 2020, 17:52

IMPULS3 pisze:
29 lip 2020, 17:22
kamar pisze: A produkcja samochodu elektrycznego od podstaw to prawie lotnisko w Radomiu :)

No to co powiesz na temat MAN-a który produkował tylko ciężarówki i nagle zaczął produkować dostawczaki.
Tez mi produkcja. Wzięli VW Crafftera i nakleili znaczek MAN.

Wracając do naszego narodowego elektryka, to uważacie, ze ulepienie prototypu z gliny, ewentualnie karoserii z włókna to szczyt technologii i juz będzie z górki? A gdzie choćby napędy? Kupią od tesli? Nie bo będzie za drogie. Kupią od chinoli, ewentualnie z meleksa bo taniej i patriotycznie. A na koniec polski znawca motoryzacji powie, ze gowno, ze za drogie i kupi zachodnie.
Bawią mnie wielcy patrioci co dużo gadają jak to trzeba nasze kupować, a sami kupują ściągane bo lepsze, Ew z Chin bo tańsze.


„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 97
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Samochód elektryczny

#182

Post napisał: IMPULS3 » 29 lip 2020, 18:03

kamar pisze:Merkel im dała na to kasę (na utopienie :))

A czy może być inaczej?
https://www.stopvw.pl/gdyby-gigantyczne ... ieselgate/
Daniu pisze:Tez mi produkcja. Wzięli VW Crafftera i nakleili znaczek MAN.

Chwilowo, zapewne jak sprzedaz osiągnie odpowiedni stopień to zobaczysz cos innego.
Daniu pisze:Wracając do naszego narodowego elektryka,

A dlaczego narodowego? Chodzi raczej o nie wyrzucanie rzeki pieniędzy na inne rynku tylko choć mały procent pozostawienia na swoim podwórku.
Daniu pisze:Bawią mnie wielcy patrioci co dużo gadają jak to trzeba nasze kupować, a sami kupują ściągane bo lepsze, Ew z Chin bo tańsze.

A masz wyjście?


Daniu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 23
Posty: 831
Rejestracja: 01 lip 2013, 00:27
Lokalizacja: Krk

Re: Samochód elektryczny

#183

Post napisał: Daniu » 29 lip 2020, 18:40

IMPULS3 pisze:
29 lip 2020, 18:03
[
Daniu pisze:Tez mi produkcja. Wzięli VW Crafftera i nakleili znaczek MAN.

Chwilowo, zapewne jak sprzedaz osiągnie odpowiedni stopień to zobaczysz cos innego.
Skąd te zapewnienia??Rozumiem, ze rozmawiałeś o tym z dyrektorem produkcji.
Po tym jak działają producenci samochodów odnoszę inne wrażenie. Różne marki sprzedają taki sam model wprowadzając jedynie niewielkie zmiany...
„Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy, dobre czasy tworzą słabych ludzi, a słabi ludzie tworzą trudne czasy”…


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 97
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Samochód elektryczny

#184

Post napisał: IMPULS3 » 29 lip 2020, 18:48

Daniu pisze:Skąd te zapewnienia??Rozumiem, ze rozmawiałeś o tym z dyrektorem produkcji.

Przypuszczenia a nie zapewnienia, nie wmawiaj mi czegoś czego nie napisałem. :) W tej chwili korona kryzys wszytko zmienił więc może być różnie.


allegro8228
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 01 wrz 2007, 08:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Samochód elektryczny

#185

Post napisał: allegro8228 » 29 lip 2020, 19:08

Panowie nie ma tu co się przekomarzać, prawda jest taka że tego typu proste konstrukcje/silniki były już produkowane w latach 80~90 chociażby w Zakładach Doświadczalnych, a później wykorzystywane jako wózki pocztowe, do transportu wewnętrznego, itd. Z tego co udało mi się dowiedzieć od byłych pracowników, części typu silniki, prądnice, ładowarki były wysyłane nawet na eksport do USA, a tam montowane do wózków golfowych. Niestety wyżej wymienione zakłady zostały zreformowane i tej chwili można tam kupić kapcie, warzywa, odwiedzić fryzjera itp. Sprzęt na którym to wykonywali rozdysponował się, to samo dotyczy wiedzy/dokumentacji/doświadczenia. Mi udało się uratować, bodajże dwa napędy jeszcze w folii oraz zasilacz laboratoryjny. To tyle jeżeli chodzi o historię.
Odnośnie napędów DC problemy pozostały te same:
- zasilanie/akumulatory
- temperatura
- zasięg szczególnie zimą i nie na płaskim
Zmieniło się:
- sprawność ( i tu się kłaniają właśnie skrzynie biegów/gotowe mosty nowego typu ),
- akumulatory o mniejszej masie mogą dać więcej energii,
- hamowanie przeciwprądem i odzysk energii z hamowania,
- sterowanie i optymalizacja układów zasilania
I tego nic nie zmieni, wg. mnie to tylko chwilowe odgrzewanie kotleta, moda która zostanie wyparta przez ogniwa wodorowe. Niestety jeżeli chodzi o spuściznę po w/w zakładzie to nie ma nic, zero, więc skąd ci konstruktorzy mają mieć wiedzę/doświadzcenie? Skoro po poprzednich zakładach nie ma nic. I to jest w tym najsmutniejsze.
I jeszcze jedno podstawowe pojęcie PKMów "Na prototypach się nie zarabia" nie ma takiej opcji, nawet jeżeli części się zgodzą to budżet zrujnuje robocizna.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 97
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Samochód elektryczny

#186

Post napisał: IMPULS3 » 29 lip 2020, 19:22

allegro8228 pisze: wg. mnie to tylko chwilowe odgrzewanie kotleta, moda która zostanie wyparta przez ogniwa wodorowe.

A według finalnie wygra akumulator, czy to na ogniwach czy superkondensatorach czy czymkolwiek innym. W połaczeniu z inteligentna siecią elektryczną bedzie swego rodzaju stabilizatorem energii na świecie.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 45
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Samochód elektryczny

#187

Post napisał: kamar » 29 lip 2020, 19:22

Daniu pisze:
29 lip 2020, 18:40
Różne marki sprzedają taki sam model wprowadzając jedynie niewielkie zmiany...
Właśnie przymierzam się do zakupu elektryka, mianowicie Fiata 500 - używa ktoś ?


allegro8228
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 01 wrz 2007, 08:47
Lokalizacja: Białystok

Re: Samochód elektryczny

#188

Post napisał: allegro8228 » 29 lip 2020, 19:51

allegro8228 pisze:
29 lip 2020, 19:08
A według finalnie wygra akumulator, czy to na ogniwach czy superkondensatorach czy czymkolwiek innym. W połaczeniu z inteligentna siecią elektryczną bedzie swego rodzaju stabilizatorem energii na świecie.
Czas pokaże, natomiast jestem pewien, że w dużym stopniu wyprze układy hydrauliki siłowej, ponieważ zanieczyszczenia oleju, regulacja przepływu i wysokie ciśnienia w maszynach typu "prasa krawędziowa" co raz bardziej komplikuje ich budowę oraz użytkowanie, zresztą Safana E-Brakea 4m/200T użytkujemy już 10 rok i działa. Choć ona również miała błędy wieku prototypowego i musiała być poprawiana.

Dodane 8 minuty 37 sekundy:
Jako ciekawostkę odnośnie co nam pozostało po dawnych napędach prądu stałego, dodam że tuż za zachodnią granicą mamy prężnie działającą firmę budującą sterowniki do takich napędów, założoną zresztą przez dwóch Polaków :) https://automatykaonline.pl/Firmy/miControl-GmbH

Dodane 1 minuta 31 sekundy:
Niestety uczyli się tego w Niemczech.


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 45
Posty: 16187
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Samochód elektryczny

#189

Post napisał: kamar » 30 lip 2020, 04:57

kamar pisze:
29 lip 2020, 19:22
mianowicie Fiata 500 - używa ktoś ?
Pytałem całkiem poważnie, planuję coś takiego wrzucić do bagażnika aby zwiększyć zasięg mojego kręgosłupa.


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 97
Posty: 7517
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

Re: Samochód elektryczny

#190

Post napisał: IMPULS3 » 30 lip 2020, 09:01

kamar pisze:planuję coś takiego wrzucić do bagażnika aby zwiększyć zasięg mojego kręgosłupa.

Chyba będziesz pierwszy który zrobi recenzję na forum. :) Ewentualnie zapytać Strikexp, on na pewno wie. :)
Nie mialem okazji jeżdzić na elektrycznej hulainodze, (jeżdzilem tylko rowerem i chyba wolałbym w tę stronę pójść) ale gdybym mial kupować to szukałbym bardziej terenowej aby sobie lepiej radziła z potencjalnymi przeszkodami. Są takie na dosć grubych oponach.
Ewentualnie przy najbliższej okazji wypożyczyć gdzieś w miescie i najpierw zrobić sobie test.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Ogólne Dyskusje o Hobby”