Regał karuzelowy (Vertical carousel)

Dobór łańcucha

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
SCIIBanshee
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2020, 13:50

Regał karuzelowy (Vertical carousel)

#1

Post napisał: SCIIBanshee » 27 lip 2020, 14:25

Cześć wszystkim.
Potrzebuję pomocy w doborze łańcucha napędowego w maszynie zwanej ogólnie Vertical Carousel (Roll storage). Chodzi o pionowe składowanie rolek materiału, gdzie pojedyńcze wałki (z rolkami materiału) poruszają się w pionie. Wałek jest przymocowany z obu stron do łańcuchów (lewa-prawa) i porusza się w górę i dół (w zależności jakie obroty zada operator na silniku elektrycznym). Problemem dla mnie stanowi jak się zabrać za kwestię łańcucha, gdyż nie jest to typowa rzecz a raczej robiona na zamówienie. Zależałoby mi na łańcuchu z samymi tulejami gdzie do środka będzie można włożyć sworzeń z elementem mocującym do wałka transportowego. Orientuje się ktoś jakie orientacyjnie powinno mieć to wymiary lub jak się zabrać za obliczenia takiego łańcucha?
Domyślnie obciążenie jednego wałka (netto) to byłoby c.a. 80kg. Takich wałków na łańcuchu byłoby obsadzonych około 16. Chcę uniknąć szybkiego rozciągnięcia ogniw dlatego warto chyba trochę je przewymiarować. Średnica podziałowa kół zębatych (4 szt. po 2 na łańcuch) to ~500mm.

Zastanawiam się na zaprojektowaniem własnego koła zębatego i łańcucha, gdzie średnica zewnętrzna wynosiłaby ~20mm co jednocześnie doprowadzi do zmniejszenia ilości zębów na kole. Takie koło chciałbym wyciąć np.: na laserze, z blachy 10 lub 16mm.

Pytam ponieważ nigdy nie miałem styczności z projektowaniem tego typu mechanizmu.




Co o tym myślicie? Na razie piszę ogólnie bo nie wiem czy ktoś się w ogóle zainteresuje tematem.

Pozdrawiam.




rodzyn
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 79
Rejestracja: 03 mar 2011, 15:48
Lokalizacja: Polska

Re: Regał karuzelowy (Vertical carousel)

#2

Post napisał: rodzyn » 28 lip 2020, 23:36

Ja bym nie bawił się w projektowanie własnego koła i łańcucha tylko pobrał gdzieś gotowe modele i przeskalował do odpowiednich wymiarów.
Poszukaj tu: https://www.traceparts.com/pl/search/kl ... 1005001002
Może nawet znajdziesz coś gotowego.


gozdd
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 842
Rejestracja: 02 gru 2013, 19:21
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Regał karuzelowy (Vertical carousel)

#3

Post napisał: gozdd » 29 lip 2020, 07:03

Wycinanie koła na laserze to nie jest najlepszy pomysł. Znaczy wycięcie wycięciem, ale trzeba to jeszcze później obrobić.


Autor tematu
SCIIBanshee
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2020, 13:50

Re: Regał karuzelowy (Vertical carousel)

#4

Post napisał: SCIIBanshee » 30 lip 2020, 07:49

Hej.
W tej konstrukcji do napędu "windy" czy też sekcji nośnych dla rolek materiału potrzebny jest łańcuch o wydłużonej podziałce (np.: 60 czy 100). Znalazłem takie coś:
http://www.lancuchy-galla.pl/lancuchy-t ... rkowym-fvc
Łańcuch rurkowy (z pustym sworzniem) o różnych podziałkach. Pusty sworzeń wymagany jest do zamontowania sworznia z elementem montażowym (zaczep nożycowy) pod wałek na materiał.
Znalazłem nawet taki łańcuch i koło łańcuchowe do kompletu, lecz potrzebuje dystrybutora tylko i wyłącznie w Polsce. Ta firma którą podlinkowałem akurat ma w ofercie cięcie laserem + obróbke cieplną. Przy łańcuchu FVC40 odległość między płytkami (od wewnątrz) wynosi bodajże 18 (b1).
Proces technologiczny wykonania koła zębatego:
Cięcie koła z blachy 18mm -> wykonanie szlifowania bocznego zębów (pochył ścianki) -> ulepszanie cieplne.
To jest plan "póki co" ponieważ wciąż szukam firmy która posiada w ofercie koła zębate pod łańcuchy z pustym sworzniem z wydłużoną podziałką. Chodzi głównie o koszta, ponieważ nie mogę sobie pozwolić na wydanie takiej kasy, że same koła będą droższe od całej reszty.

Wziąłem tez pod uwagę wytrzymałość łańcucha. Przyjmuje teraz, że maksymalne obciążenie będzie wynosiło 15x120 czyli 1800kg. Przeliczając to w przybliżeniu na [N] to wychodzi ponad 18000 [N]. Chcę użyć łańcucha w taki sposób, żeby mi się szybko nie rozciągnął, w ofercie mają dostępne produkty nawet do 580[kN]. Przyjąłem że wystarczy mi 40 [kN] (zapas bezp. v=2) biorąc pod uwagę BHP oraz możliwosć zerwania łańcucha przy obciążeniach dynamicznych (ruszanie-zatrzymywanie), przy czym wiem, że maszyna nie będzie w takim stopniu obciążona, ponieważ wziąłem pod uwagę do obliczeń materiały najcięższe, lżejsze ale stosowane najczęściej ważą ~80kg więc jak dla mnie łańcuch o takiej wytrzymałości na rozerwanie jest odpowiedni, napiszcie czy uważacie podobnie. Poza dobraniem samego koła pod łańcuch, i wcześniejszego znalezienia producenta w Polsce, zależy mi głównie na jak największej bezobsługowości i bezpieczeństwie.

Mam jeszcze jedno pytanie (dość głupie ale wole zapytać):
Sumaryczna obciążalność (rozciąganie) łańcucha następuje na całej jego długości czy też w połówkach (od, mniej więcej, szczytu górnego koła na lewo i druga na prawo, czyli że jeżeli mam zalożonych 10 wałków (po 100kg) i 5 znajduje się po jednej stronie koła, a drugie 5 po drugiej stronie, to ogniwo na samej górze (niezahaczone o ząb) będzie obciążone 500kg na stronę lewą i 500kg na prawą tak? Czyli jeżeli łańcuch ma wytrzymałość na zerwanie 40 [kN] to w zasadzie obciążalność jest po 5 [kN] na ogniwo przed górnym kołem i za górnym kołem?
Obrazek

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4695
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Regał karuzelowy (Vertical carousel)

#5

Post napisał: pitsa » 02 sie 2020, 09:28

SCIIBanshee pisze: (zapas bezp. v=2)
Zdaje mi się, że przy łańcuchach stosuje się wyższe współczynniki. W katalogach są przykłady obliczeń. Sprawdź to.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


atlc
Posty w temacie: 1

Re: Regał karuzelowy (Vertical carousel)

#6

Post napisał: atlc » 02 sie 2020, 10:13

Co do koła - wytnij na laserze z hardox-u, pochylenie zęba ktoś Ci zrobi na tokarce.
Będzie tanio i dobrze.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Regał karuzelowy (Vertical carousel)

#7

Post napisał: pukury » 02 sie 2020, 11:09

Hej.
Przy takich " obrotach " i obciążeniu to koło może być z byle jakiej stali .
Robiłem koła łańcuchowe to motocykli - mają gorzej.
I latami pracowały ze stali nieulepszonej .
Przecież to przemieści się o trochę kilka razy na dzień.
Taką mam koncepcję :mrgreen:
pzd.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”