Spalone dwa falowniki!!!

Dyskusje na temat elektrowrzecion do napędu narzędzi skrawających

Autor tematu
peezeet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 155
Rejestracja: 07 lut 2013, 18:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spalone dwa falowniki!!!

#31

Post napisał: peezeet » 09 sty 2020, 19:11

Obrazek

Poleciało tylko jedno z sześciu IGBT. koszt 13,-PLN :)




kobas1663
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2020, 10:04
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Spalone dwa falowniki!!!

#32

Post napisał: kobas1663 » 28 maja 2020, 10:16

Witam,

Na wstępie chciałbym się przywitać ponieważ jestem tutaj nowy.

Mam takie pytanko czy któryś z kolegów ma wiedze jaka powinna być rezystancja uzwojenia mokrego chińczyka 1.5kv, pytam bo również załatwiłem 2 razy falownik w podobny sposób jak kolega i jestem w trakcie ponownej naprawy. Pomiar zwykłym miernikiem pokazuje zwarcie między uzwojeniami ale po pomiarze miernikiem izolacji pokazuje, że ma R=1.2 Ω co jest zadziwiająco niskie ale wyczytałem gdzieś, że jest to możliwe. Wolę zapytać niż czekać na nowe IGBT 3 tygodnie. Drugi wystrzał nastąpił co prawda raczej z mojej winy ale nie zmienia to faktu, że jeszcze trzeba sprawdzić wrzeciono.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Spalone dwa falowniki!!!

#33

Post napisał: TOP67 » 28 maja 2020, 11:00

Rezystancja ma znaczenie przy zasilaniu prądem stałym. Przy zmiennym ważna jest reaktancja, która rośnie wraz ze wzrostem częstotliwości.

Zwykłym omomierzem łatwo sprawdzić przerwanie uzwojenia. Ale już zwarcie międzyzwojowe jest nie do wykrycia (chyba, że dotyczy pierwszego i ostatniego zwoju). A przy tak małych wartościach ogromne znaczenia ma jakość kabli i złącz.

Co nie zmienia faktu, że nie wiem jaka powinna być wartość w tym wrzecionie.


kobas1663
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2020, 10:04
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Spalone dwa falowniki!!!

#34

Post napisał: kobas1663 » 01 cze 2020, 11:25

Tu się z tobą zgodzę ale z ciekawości chciałem się dowiedzieć bo jak by ktoś potwierdził tak małą rezystancję to zawsze troszkę bardziej pewniejsze. Nic zobaczymy, zwarcia do masy nie ma więc jak tylko skończę to składać to przetestuje. Co się może stać najwyżej wywalę do kosza i przestanę się bawić w chińskie zabawki.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Spalone dwa falowniki!!!

#35

Post napisał: Steryd » 01 cze 2020, 12:05

Różnica w uzwojeniach, to będzie kilka metrów miedzianego przewodu o niemałym przekroju, (przy 1,5kW a nie kv, pewnie gdzieś ok 0,25mm2) przy oporze właściwym rzedu 0,0016 *10do -6 Ω m to miernikiem akurat zobaczysz.
Można?
Morzna!!!


kobas1663
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 28 maja 2020, 10:04
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Spalone dwa falowniki!!!

#36

Post napisał: kobas1663 » 09 cze 2020, 07:32

Witam,

Muszę powiedzieć, że mój temat został rozwiązany. Dla informacji faktycznie dla mokrego chińczyka 1.5kW rezystancja uzwojenia mierzona miernikiem rezystancji wynosi 1.2 Ω .
Falownik po wymianie IGBT oraz jednego sterownika i 2 diod Zenera działa i jak na razie ma się dobrze. Koszt naprawy 40zł. Części z chin, czas oczekiwania 3 tygodnie.

Tak Panie Steryd, obyło się bez wycinania uzwojenia liczenia zwojów grubości drutu i przeliczaniu wartości rezystancji. Dodatkowo dziękuję za poprawienie mnie co do błędnie wpisanej wartości w poprzednim poście.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektrowrzeciono”