Mini frezarka do obróbki drewna

Mini frezarka do obróbki drewna - pytanie o CNC 3018

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC
Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#21

Post napisał: TOP67 » 08 cze 2020, 21:53

Fusion 360 przynajmniej na początek możesz mieć za darmo. Są wersje prywatne i dla startupów.

W przypadku Proxxona nie kupuj MF 70 CNC ready, tylko wersję manualną przerobioną na CNC. Zrobiłem kilka takich konwersji, przy okazji zwiększając wydatnie pole robocze. Link podawałem wyżej.

Jeśli masz jakiś gotowy model, to podeślij spróbuję ile potrwa frezowanie.



Tagi:

Awatar użytkownika

pepepe1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 142
Rejestracja: 03 wrz 2004, 19:25
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#22

Post napisał: pepepe1 » 08 cze 2020, 22:28

Żeby szybciej trzeba kombinować. Wewnątrz koperty kieszeń, gniazdo na szkiełko druga kieszeń, kształt zewnętrzny koperty ścieżka - wszystko w 2D, prostym frezem. Czas 5 minut? Zmienić narzędzie na kulkę i górną obłą koronę w 3d, spiralnie i papierkiem poprawić, i łapki, a od biedy można i ręcznie wyprowadzić. Technologicznie, obłą część koperty można wytoczyć i dokleić, od razu jest mocowanie szkiełka w podtoczeniu.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#23

Post napisał: kubus838 » 08 cze 2020, 22:34

Zieciu321 pisze:
08 cze 2020, 20:47
Nie mniej mam do was pytanie, ponieważ o swojej zabawie w drewnie myślę poważnie i konsekwentnie dążę do tego, by było to jedyne moje źródło utrzymania. Zacząłem robić drewniany zegarek, wszystko dostępnymi narzędziami - 100% ręcznie, jest to jednak czasochłonne i dlatego mam pytanie:
- jaką maszynę CNC proponujecie (jaka moc) do zrobienia czegoś takiego w relatywnie szybkim czasie:
Zwykłą frezarkę cnc trzy osiową plus oprogramowanie CAD/CAM. Podobną do tej którą wybrałeś. Nie ważne jakiej firmy byle była taka jak opisałem wyżej. A tak na marginesie może pomyśl i zbuduj według swojego projektu.
Zieciu321 pisze:
08 cze 2020, 20:47
Powiedzmy, kryterium dla interesującej mnie maszyny to wykonanie takiego czegoś w 30-90 minut.
To raczej nie możliwe - obejrzyj projekty dostępne w sieci.
Zieciu321 pisze:
08 cze 2020, 20:47
Pytanie jest mocno na przyszłość, na pewnie nie kupie maszyny w przeciągu 2-3 miesięcy - nie mniej jeśli ręcznie wykonane zegarki będą cieszyły się zainteresowaniem pewnie będę rozważał zakup takiego urządzenia, by móc robić zegarki w większej ilości - a jeśli da radę maszyna zrobić zegarek to pewnie będę miał możliwości robić wiele innych interesujących rzeczy.
Z góry dzięki za podpowiedzi :)
Jak już to maszyna wykona części składowe zegara. Sama zegara nie "zrobi". Ale powiem Ci więcej, zegary zrobione ręcznie cieszą się dość dużym popytem. A jeszcze więcej, zegary których części są produkowane przez obrabiarki tak trzeba delikatnie "tuningować" tak aby nie było widoczne, że produkowane były "maszynowo".

A tak na koniec to jakiej maszyny użyjesz i jakiego oprogramowanie to jest tylko Twój wybór. Maszyna ma być sztywna i bezkolizyjna a oprogramowanie ma się Tobie podobać. Resztę zrobisz sam po krótkiej nauce.
Takie "doradzanie" i "gdybanie" to jest puste gadanie. Popytaj tu i tam a wszystkiego się dowiesz a później wszystko się nauczysz. Jest tyle projektów zegarów w sieci, że możesz wybrać co chcesz.

robert


logopeda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 450
Rejestracja: 04 gru 2013, 08:31
Lokalizacja: Ostrzeszów

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#24

Post napisał: logopeda » 10 cze 2020, 19:42

"Żeby szybciej trzeba kombinować. Wewnątrz koperty kieszeń, gniazdo na szkiełko druga kieszeń, kształt zewnętrzny koperty ścieżka - wszystko w 2D, prostym frezem. Czas 5 minut? Zmienić narzędzie na kulkę i górną obłą koronę w 3d, spiralnie i papierkiem poprawić, i łapki, a od biedy można i ręcznie wyprowadzić. Technologicznie, obłą część koperty można wytoczyć i dokleić, od razu jest mocowanie szkiełka w podtoczeniu."

heh.. nie chcę zniechęcać autora tematu (kibicuję zawsze takim pomysłom)
Ale zapytam :) co z dolną częścią koperty jak ma być mocowany dekiel? I jaki profil ma mieć koperta na dole bo przecież nie płaski ?

Awatar użytkownika

pepepe1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 142
Rejestracja: 03 wrz 2004, 19:25
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#25

Post napisał: pepepe1 » 10 cze 2020, 21:27

A takim deklem zamknąć od spodu:
Obrazek


Autor tematu
Zieciu321
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 03 cze 2020, 20:44

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#26

Post napisał: Zieciu321 » 13 cze 2020, 15:33

Jestem ogromnie wdzięczny za wasze rady :)
Była mała weryfikacja planów i niestety jak pisałem wcześniej nie jestem wstanie zainwestować w porządną frezarkę - btw zegarek powstaje ręcznie i w sumie fajnie to idzie :)

Mimo wszystko temat powrócił jak bumerang. Dostałem propozycje, by wykonać biżuterie w kształcie kół, trójkątów z wygrawerowanym napisem => jakby są rozpatrywane dwie opcje, normalna grawerka, by było widać napis oraz druga opcja to wyfrezowanie napisu (na wylot).
Z góry dodam, że wypalanie laserem nie wchodzi w grę.
Przypomnę, że chodzi o drewno i grubość materiału to od 4 do 6mm sama wielkość obrabianego elementu to koło max średnica 50mm.

Dlatego postanowiłem trochę odświeżyć temat z nieco innym pytaniem:
Czy ta frezarka cnc3018 nadaje się do samego grawerowania (ewentualnie również do tego by wyciąć litery w materiale) czy zważając na jej wady związane ze sztywnością konstrukcji może się to nie udać.
Dodam, że chodzi tutaj o grawerowanie słowa około 10 znaków, wielkość od 2 do 10mm i szerokość od 10 - 30mm

Rzuciła mi się w oczy inna mini frezarka, CNC 1810 - obszar roboczy jak dla mnie OK, sam wygląd jej sprawia, że wydaje się lepsza - jeśli chodzi o konstrukcję. Miał ktoś może z nią do czynienia i może się na jej temat wypowiedzieć i porównać do 3018?

Ewentualnie pytanie jak tanim kosztem wzmocnić konstrukcję w 3018 jak i 1810, by podnieść jakość pracy?
Niestety dalej poruszam się w tym zakresie cenowym - nie jest to zlecenie na kilka tysięcy, by móc poczynić od razu inwestycję :)

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#27

Post napisał: TOP67 » 13 cze 2020, 15:45

CNC 1810 jest na tyle tania, że można ją kupić dla samej nauki. Jej masywność wynika bardziej z proporcji. Jest po prostu mała, a zbudowana z takich samych profili. Co oczywiście pozytywnie wpływa na jej sztywność.

Tak przy okazji, to dokonałem kolejnej konwersji MF70 i wystawiłem ją na giełdzie.


Autor tematu
Zieciu321
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 19
Rejestracja: 03 cze 2020, 20:44

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#28

Post napisał: Zieciu321 » 13 cze 2020, 16:25

Mógłbym prosić o podanie linka?


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#29

Post napisał: kubus838 » 13 cze 2020, 16:34

Zieciu321 pisze:
13 cze 2020, 15:33


Dlatego postanowiłem trochę odświeżyć temat z nieco innym pytaniem:
Czy ta frezarka cnc3018 nadaje się do samego grawerowania (ewentualnie również do tego by wyciąć litery w materiale) czy zważając na jej wady związane ze sztywnością konstrukcji może się to nie udać.
Dodam, że chodzi tutaj o grawerowanie słowa około 10 znaków, wielkość od 2 do 10mm i szerokość od 10 - 30mm
Tego typu maszyny nadają się do grawerowania lub frezowania(wycinania) na wylot. Jednym z warunków jest delikatny plik obróbkowy tzn posuw powolny i ilość przejść maksymalna. Ja robiłem pliki gdzie przy grubości 4mm było więcej ramp Z tego co pamiętam to rampy ustawiałem co 0,25 - 0,3 mm. Oczywiście bardzo wolne wejście narzędzia w materiał tak około 40-70 mm/min. A wyjście ustawiałem na 80-100 mm/min. A kąt wejścia na 10 stopni. Samo frezowanie ustawiałem na 200-250 mm/min. Oczywiście to przy obróbce kształtowej, bo przy obróbce wykończającej wygląda to troszkę inaczej.

Jest sposób aby wzmocnić konstrukcje tego urządzenia i mu podobnych - wymienić elementy aluminiowe na stalowe. Drugim sposobem jest coś takiego wymyślić aby frezarka się nie wyginała. Wzorcem w tym przypadku jest dźwig budowlany - zrobiony z rur a unosi dziesiątki ton. Jest też i trzeci sposób. Jeden z kolegów ostatnio pisał, że tak robił kilka maszyn i nie narzekał na "tańczące frezy". A jest to usztywnianie profili aluminiowych żywicą zmieszaną z jakimś pyłem/piachem/granulkami. Po prosty w profile aluminiowe była "wlewana" taka mikstura która szybko zastygała.

robert

Awatar użytkownika

TOP67
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2224
Rejestracja: 17 wrz 2018, 10:47
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mini frezarka do obróbki drewna

#30

Post napisał: TOP67 » 13 cze 2020, 18:41

Zieciu321 pisze:
13 cze 2020, 16:25
Mógłbym prosić o podanie linka?
sprzedam-proxxon-mf-70-cnc-t106468.html

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”