Geometrai szlifierki do płaszczyzn

Dyskusje na temat ogólnych konstrukcji i budowy maszyn oraz obliczeń mechanicznych

Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Geometrai szlifierki do płaszczyzn

#1

Post napisał: strikexp » 22 maja 2020, 21:52

Ciągle wraca mi do głowy pytanie jak to jest z geometrią szlifierki do płaszczyzn. Tzn, we frezarce jest dla mnie jasne że brak prostopadłości osi X i Y do osi Z spowoduje że szeroki frez będzie z jednej strony zabierał mniej materiału niż z drugiej. I wjechanie detalem z nieodpowiedniej strony spowoduje że frez będzie rysował już obrobiony materiał.

Natomiast zastanawiam się jak to jest w szlifierkach do płaszczyzn. Tam niby też tarcza jest pewnej grubości i jak będzie pod skosem to z jednej strony będzie szlifowała bardziej niż z drugiej. Tylko po czasie to też powinno doprowadzić do jej odkształcenia do płaszczyzny stołu, a co za tym idzie prawidłową obróbkę.
Jednak zastanawia mnie co innego. Powiedzmy że na szynach HIWIN zmontuję stół X-Y. I on nie będzie miał prawidłowej geometrii względem tarczy szlifierskiej. I teraz jeśli przeszlifuję stół, to obrabiany potem detal na nim będzie miał jednakową grubość na całej powierzchni?
Albo pytając inaczej, czy szlifierka do płaszczyzn to jest jakiś super precyzyjny sprzęt. Czy po prostu sama sobie robi płaszczyznę przeszlifowując własny stół. Który potem niekoniecznie jest równoległy względem jaskółki czy jakiejś szyny po której jeździ ?



Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Geometrai szlifierki do płaszczyzn

#2

Post napisał: tuxcnc » 23 maja 2020, 05:46

strikexp pisze:
22 maja 2020, 21:52
Albo pytając inaczej, czy szlifierka do płaszczyzn to jest jakiś super precyzyjny sprzęt. Czy po prostu sama sobie robi płaszczyznę przeszlifowując własny stół. Który potem niekoniecznie jest równoległy względem jaskółki czy jakiejś szyny po której jeździ ?
Twój błąd polega na tym, że zakładasz idealny model, w którym są płaszczyzny.
W rzeczywistej maszynie prowadnice są wygięte w banany, albo jeszcze ciekawiej powichrowane, więc żadne szlifowanie błędów nie naprawi.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Geometrai szlifierki do płaszczyzn

#3

Post napisał: orion32 » 23 maja 2020, 11:18

Mógłbym Ci odpowiedzieć na Twoje pytania, ale zwyczajnie nie śmiem. Liderowi forum, z takim dorobkiem, ja skromny żuczek?
Tak poważnie, to nie chce mi się zaspokajać twojej kolejnej fanaberii, bo niczego to nie zmieni.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


Autor tematu
strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Geometrai szlifierki do płaszczyzn

#4

Post napisał: strikexp » 23 maja 2020, 11:24

@orion32
Przestań się udzielać nie na temat tam gdzie nikt Cię o zdanie nie pyta.

@tuxcnc
Tak mam tego świadomość, ale tutaj nie chodzi o prowadnice. Ale czy przy założeniu że byłyby proste, tarcza szlifująca zrobiłaby idealną płaszczyznę na takim stole i można by na niej szlifować detale. Ponieważ wydaje mi się że tak, jednak wolę zapytać dla pewności.


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Geometrai szlifierki do płaszczyzn

#5

Post napisał: orion32 » 23 maja 2020, 11:47

Było napisać, że pytanie nie dotyczy mnie. Teraz wiem, więc spadam. Baw się dalej dzieciaku. :D
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obliczenia Mechaniczne / Projektowanie Maszyn / Podstawy Konstrukcji Maszyn (PKM)”