Wymiary elementów śrubunka

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
rasowasarna
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2020, 00:40

Rysunek wykonawczy przyłączki- wymiarowanie

#1

Post napisał: rasowasarna » 18 kwie 2020, 13:04

Hej, mam za zadanie zidentyfikować co to za rodzaj gwintu, jak go zmierzyć na rysunku oraz zidentyfikować elementy z projektu.
Kolejnym etapem jest narysowanie rysunku wykonawczego elementu nr 1 i wykonanie powidoku-półprzekroju złącza jako rysunek złożeniowy.
Nr wariantu wymiarowego 3.
Kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać, od czego zacząć. :(

Z góry dziękuję za pomoc :D
Załączniki
zdj.png



Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 531
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Rysunek wykonawczy przyłączki- wymiarowanie

#2

Post napisał: JacekBelof » 18 kwie 2020, 13:21

Od odczytania wymiarów gwintów (są dwa typy -dwa połączenia calowe i jedno metryczne) jest tabelka na dole, po lewej stronie:
Wariant 3:
Wymiar G to gwint calowy rurowy G1 1/4 cala
Wymiar M to gwint metryczny M64
Do rysunku będziesz potrzebował niektóre wymiary tych gwintów, znajdziesz je w pierwszym lepszym poradniku mechanika.
Co do złożenia, to półprzekrój masz już prawie gotowy, trzeba rylko zastąpić tą harmonijkę zarysu gwintu odpowiednim uproszczeniem rysunkowym, No i pozostaje dorysować półwidok, ale to już bolka z masłem.
Jak się uporasz ze złożeniem, to pozostaje przemalować z niego pojedynczy element (ten którego ma być rysunek wykonawczy), dorysować ewentualnie drugi rzut i zwymiarować.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


Autor tematu
rasowasarna
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2020, 00:40

Re: Rysunek wykonawczy przyłączki- wymiarowanie

#3

Post napisał: rasowasarna » 18 kwie 2020, 13:30

JacekBelof pisze:
18 kwie 2020, 13:21
Od odczytania wymiarów gwintów (są dwa typy -dwa połączenia calowe i jedno metryczne) jest tabelka na dole, po lewej stronie:
Wariant 3:
Wymiar G to gwint calowy rurowy G1 1/4 cala
Wymiar M to gwint metryczny M64
Do rysunku będziesz potrzebował niektóre wymiary tych gwintów, znajdziesz je w pierwszym lepszym poradniku mechanika.
Co do złożenia, to półprzekrój masz już prawie gotowy, trzeba rylko zastąpić tą harmonijkę zarysu gwintu odpowiednim uproszczeniem rysunkowym, No i pozostaje dorysować półwidok, ale to już bolka z masłem.
Jak się uporasz ze złożeniem, to pozostaje przemalować z niego pojedynczy element (ten którego ma być rysunek wykonawczy), dorysować ewentualnie drugi rzut i zwymiarować.
Bardzo dziękuję za pomoc. Czy mogę jeszcze Pana prosić o potwierdzenie, czy dobrze rozpoznałem elementy na rysunku?
1- nakrętka
2-łącznik
3-rura
4-pierścień dociskowy


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Rysunek wykonawczy przyłączki- wymiarowanie

#4

Post napisał: jasiu... » 18 kwie 2020, 13:51

Dlaczego dwie rury mają ten sam numer 3? Przecież to nie jest ta sama rura. za to jedynka z czwórką tworzą śrubunek. Wpisz sobie w wyszukiwarce połączenie śrubunkowe. Dwójka to redukcja. Na przykłąd taka: https://www.castorama.pl/produkty/insta ... ukcje.html

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 531
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Rysunek wykonawczy przyłączki- wymiarowanie

#5

Post napisał: JacekBelof » 18 kwie 2020, 15:34

Wygląda, że tak... sporo zależy od tego jak "konstruktor" ponazywa swoje "dzieła".
Aha... masz tam, na elemencie nr 1 symbol kwadratu - oznacza to, że element ten jest kwadratowy, musisz dobrać rozmiar tak, żeby pasował do znormalizowanych rozmiarów kluczy płaskich.
jasiu... pisze:Dlaczego dwie rury mają ten sam numer 3?
Jeżeli są konstrukcyjnie takie same, to zupełnie normalne... czasem, łatwo żeby zliczyć ilość elementów, stosuje się oznaczenia w stylu 1.1, 1.2, 1.3, lub 1-1, 1-2, 1-3 - numer elementu, numer kolejny wystąpienia w złożeniu.
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Rysunek wykonawczy przyłączki- wymiarowanie

#6

Post napisał: jasiu... » 18 kwie 2020, 19:52

Tylko, czy te dwie rury są takie same? To po co takie złącze rozłączne? Najczęściej śrubunki stosuje się, jeśli do jakiegoś zasilania chcemy przyłączyć coś, co powinno dać się odłączyć. Jednakowe numery sugerują np. identyczną długość rur. Czy w tym przypadku jest tak samo? No właśnie, dlatego lepiej w tabelce te rurki porozróżniać. To nie są normalia, typu wpust, czy nakrętka, gdzie odruchem można stosować ten sam numer części.


adadur
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 11 wrz 2018, 08:23

Re: Rysunek wykonawczy przyłączki- wymiarowanie

#7

Post napisał: adadur » 20 kwie 2020, 11:03

Jasiu ... ale te rury są takie same i przyjmij to do wiadomości. Nie chodzi tu o ich fizyczny kształt ale o ich wielkości charakterystyczną: średnice, nie długość (załóż że są wydane z metra).
JacekBelof wszystko w zasadzie wyjaśnił.
Nazewnictwo jest czysto umowne ... nie znaczy to, że dowolne ... najlepiej posługiwać się nazewnictwem producenta/ów tego typu przyłączek.
Bardzo podobne: http://stainlesssteelballvalve.m.sell.e ... -type.html

Dodane 4 minuty 35 sekundy:
jasiu... pisze:
18 kwie 2020, 13:51
[...] Dwójka to redukcja. Na przykłąd taka: https://www.castorama.pl/produkty/insta ... ukcje.html
Absolutnie to nie to samo!


kamil_2780
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2020, 12:03

Wymiary elementów śrubunka

#8

Post napisał: kamil_2780 » 14 maja 2020, 12:53

Cześć
Potrzebuje dobrać wymiary każdego z elementów (1,2,3,4) i je naszkicować. Wariant wymiarowy III.
Nakrętka M64, wymiar rury też jestem w stanie znaleźć. Mam problem z wymiarem łącznika (2) i nie wiem co to za element 4?
Z góry dziękuję za pomoc :D
Załączniki
rysunek.png

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”