mach 3 turn kasowanie luzów na osiach i offset narzedzi

Dyskusje dotyczące najpopularniejszego programu sterującego maszynami CNC

Autor tematu
szwajcow
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 13 gru 2009, 01:28
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

mach 3 turn kasowanie luzów na osiach i offset narzedzi

#1

Post napisał: szwajcow » 15 kwie 2020, 12:06

Witam!!

Robię drugie podejście do modernizacji tokarki na "CNC" i po tygodniu prac i poznawaniu Macha TURN mam kilka pytań.

1. Dlaczego kasowanie luzów nawrotnych nie działa w ręcznym trybie posuwów "Continous" dziala natomiast przy "step" oraz przy pisania g-code z reki w mdi jak i z programu

2. Co włącza/wyłącza przycisk "Shuttle Mode"? (w okienku po naciśnięciu TAB)

3. Czym rózni sie "program coordinates" od "tool coordinates"?

4. Zakładka TOOL TABLE - w okienkach pokazuja sie wartosci dla osi X i Z takie jak ustawione w zakładce manual ( tzn albo maschine, albo , program, albo tool coordinates) i takie tez offsety sa wpisywane do narzedzia.. Na jakiej wartosci przejsc do tool table? Zdrowy rozsadek podpowiada mi tool coordinates

5. Na co ma wpływ wartość w " Dystance From Front to Rear Post" i o jaką odległość chodzi.. Miedzy ich środkami? Czy miedzy czubkiem noża ? jesli tak to którego?

6. Na co ma wpływ i jakie wartości może przyjmować parametr Direction ( L - R )?? (0 - 1)??

7. Jak działa, a w zasadzie jak do tego podejść, Mapowanie śruby. ???
Następnym krokiem będzie i tak wymiana napędów na śruby kulowe i przekładnie planetarne wiec może gra nie warta świeczki jednak zanim mechanikę zmienię chciałbym upewnić się ze wszystko działa tak jak w instrukcji.

Problem Nr1 Tool Table
Jako kompletny laik opisze wszystko na przykładzie od początku.

1 Bazuje tokarkę w Z-max i X max ( czyli Z najdalej od uchwytu i X przedni imak największa średnica - najbliżej operatora)

Home/ limits ustawione auto zero - kordynaty maszyny ustawiaja sie na 0,0
Zakładka fixtures jest pusta, tool lable ma wyzerowane wszystkie offsety

2. MDI - T0101 - zmieniam narzedzie z "zero" na nr 1

3. dojeżdżam ręcznie narzędziem (obecnie w trybie step aby kasowanie luzów działało) do "stożka kontrolnego zamontowanego w uchwycie wystającego 100mm z uchwytu.

4. wciskam "part zero" - koordynaty programu i narzędzia ustawiają sie na 0,0, fixtures G54 dostaje offsety

5. przechodze do tool table, zmieniam na narzedzie 2, front, dojeżdzam narzędziem do czybka stożka i klikam touch X i touch z ( offsety sie przepisuja do tool table editor)

Uwaga nr 1 : jesli z zakładki manual wyszedłem z wyswietlanymi koordnatami maszyny w tool table wyswietlaja sie on i offsety odnosza sie do maszynowych, jesli wszedlem z wyswietlonymi kordynatami materiału to w tool table wyswietlaja sie i wpisuja te własnie... ( łatwo popełnić błąd ale moża przyjac ze tak ma byc i pilnowac.)

Uwaga 2 Jesli dojade narzedziem nr 2 do 0,0 klikne touch zapisza sie offsety, ale jesli bez ponownego ruszania narzedzia nacisne touch jeszcze raz, offsety sie powieksza. ( tego komplenie nie rozumiem)

Po takim ustawieniu kilku narzedzi ( zrobiłem 4) wracam do MANUAL i pisze w MDI:

T0202
dostaje narzedzie 2 z offsetem 2
z0x0 narzedzie 2 ustawia mi sie w 0,0

i tak z kazdym z 4.. Wszystko działa pieknie

Ale jesli w tool table zdefiniuje nastepne ( bez roznicy które narzedzie) jako tylne czyli
ustawiam tool 5
przełaczam na rear
suport zmienia mi kierunek jazdy - wszystko jasne .
dojezdzam do 0,0 narzedziem tylnym i klikam touch
narzędzie sie definiuje, offset dopisuje sie x z narzedzia nr 1 a w z z koordynatów maszynowych
fixtures dostaje offset w G55 tylko w x ( nie wiem dlaczego)

i po przejsciu do manual i wbraniu w MDI

T0101 czy jakiejkolwiek innej wartości narzedzia wszystko sie rozjezdza...

i pytanie moje :

Dlaczego???

Bardzo proszę choc o nakierunkowanie mnie w rozwiązaniu problemów

Pozdrawiam

3. dojezdzam


Wiem niewiele ale szybko sie ucze

Wróć do „Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)”