Hartowanie 62HRC

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Hartowanie 62HRC

#11

Post napisał: WZÓR » 12 kwie 2020, 18:45

cinek507 pisze:
12 kwie 2020, 18:42
WZÓR pisze:
12 kwie 2020, 16:32
cinek507 pisze:
12 kwie 2020, 14:48


Dzięki za odzew. Ale nie konieczna?? Czy mógłbyś to jakoś uargumentować?? Chciałbym zrozumieć też na przyszłość dlaczego nie robić tego na gotowo przed hartowaniem... Zapomniałem dodać że jest tam też chropowatość Ra1.6.
Nie za bardzo mogę też odnaleźć informacje w literaturze na ten temat.
https://multistal.pl/oferta/stal-narzed ... 1lv-1_2379

,, Opis:
ledeburytyczna, chromowa stal narzędziowa do pracy na zimno ; o bardzo małych odkształceniach przy hartowaniu, ..... "

p.s.
Pogodzisz tolerancje jakie podałeś z tym opisem ?

http://ppmm.pl/chr/chrop_obr.htm

Mariusz.
Szkoda, że nie ma opisanych konkretnie rzędu wielkości tych odkształceń, bo "bardzo małe" to pojęcie względne ;)
Spokojnie osiągam Ra1,6 po badaniu nawet bliżej Ra0.63 tu nie ma żadnego problemu... Szlifowanie generuje dodatkowe koszty a tak jak Wam napisałem wyżej ja te koszty chce ZMNIEJSZYĆ. Zresztą nie zbaczajmy z tematu.
To może spytaj odbiorcę czy akceptuje takie detale , a nie pytaj na forum czy będzie to źle , czy też dobrze. :)

Mariusz.


Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
cinek507
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 11
Posty: 41
Rejestracja: 01 cze 2018, 14:13

Re: Hartowanie 62HRC

#12

Post napisał: cinek507 » 12 kwie 2020, 19:02

kamar pisze:
12 kwie 2020, 18:45
cinek507 pisze:
12 kwie 2020, 18:42
Szkoda, że nie ma opisanych konkretnie rzędu wielkości tych odkształceń, bo "bardzo małe" to pojęcie względne ;)
Nikt Ci nie poda nawet w przybliżeniu bo to zależy od wielu, wielu czynników.
Chcesz obtanić, rób próby a nie wymagaj cudów.
no i się zaczyna... Wydaje mi się, że fora istnieją po to żeby wymieniać się doświadczeniami i poglądami na dane tematy... Ja w tej materii doświadczenia mam mało dlatego pytam. Myślałem, że ktoś mi coś doradzi bo np. robił coś podobnego i wie, że pomysł z wykonaniem na gotowo i hartowaniem jest totalnie do bani, bo ...... (wpisać powód), albo wręcz przeciwnie... I wytłumaczy mi to bo to wie i ma doświadczenie.
Ale nie... lepiej napisać zrób szlifowanie i sprawa załatwiona.
Zresztą wydaje mi się , że pewnie jest to gdzieś opisane w jakichś mądrych tabelach na zasadzie tolerancji jakie odkształcenia są możliwe, ale ja ze znalezieniem tego sobie nie poradziłem dlatego pytam.
I z całym szacunkiem, ale jeżeli nie znasz odpowiedzi na pytanie to lepiej przejść do kolejnego albo jeszcze kolejnego aż trafi się na takie w którym można coś mądrego napisać...

Albo brać przykład z użytkownika WZÓR który sporo wnosi do dyskusji...


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Hartowanie 62HRC

#13

Post napisał: jasiu... » 12 kwie 2020, 19:03

cinek507 pisze:
12 kwie 2020, 18:42

Czy mógłbyś to jakoś uargumentować?? Chciałbym zrozumieć też na przyszłość dlaczego nie robić tego na gotowo przed hartowaniem... Zapomniałem dodać że jest tam też chropowatość Ra1.6.
Nie za bardzo mogę też odnaleźć informacje w literaturze na ten temat.

Szkoda, że nie ma opisanych konkretnie rzędu wielkości tych odkształceń
Są i zależą od twardości. Dla najpopularniejszej NC10, jeśli hartujesz ją na 54 HRC, to praktycznie nie ma żadnych zmian wymiarowych. Bo to zależy właśnie od obróbki, na ile hartujesz.

Przyczyny są dwie, jedna, to niechlujność hartowania (do wyeliminowania), kiedy wykrzywia ci poprzez nierówne chłodzenie i tworzenie się naprężeń.

Druga przyczyna, to że martenzyt ma większą objętość właściwą o około 1,5%. Po przebudowie kryształów po prostu ci puchnie. I teraz w zależności od składu fazowego masz zmiany wymiarowe. Są do tego tabele, choć czasem trudno dotrzeć do nich.


Autor tematu
cinek507
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 11
Posty: 41
Rejestracja: 01 cze 2018, 14:13

Re: Hartowanie 62HRC

#14

Post napisał: cinek507 » 12 kwie 2020, 19:09

WZÓR pisze:
12 kwie 2020, 18:45
cinek507 pisze:
12 kwie 2020, 18:42
WZÓR pisze:
12 kwie 2020, 16:32


https://multistal.pl/oferta/stal-narzed ... 1lv-1_2379

,, Opis:
ledeburytyczna, chromowa stal narzędziowa do pracy na zimno ; o bardzo małych odkształceniach przy hartowaniu, ..... "

p.s.
Pogodzisz tolerancje jakie podałeś z tym opisem ?

http://ppmm.pl/chr/chrop_obr.htm

Mariusz.
Szkoda, że nie ma opisanych konkretnie rzędu wielkości tych odkształceń, bo "bardzo małe" to pojęcie względne ;)
Spokojnie osiągam Ra1,6 po badaniu nawet bliżej Ra0.63 tu nie ma żadnego problemu... Szlifowanie generuje dodatkowe koszty a tak jak Wam napisałem wyżej ja te koszty chce ZMNIEJSZYĆ. Zresztą nie zbaczajmy z tematu.
To może spytaj odbiorcę czy akceptuje takie detale , a nie pytaj na forum czy będzie to źle , czy też dobrze. :)

Mariusz.
Odbiorca udzielił mi odpowiedzi "zrób tak żeby było dobrze, masz sie zmieścić w tolerancji". I właśnie po to moje pytanie czy jeżeli zrobię tak to będzie dobrze ;)
Ale chyba powoli tracę nadzieje

Dodane 4 minuty 32 sekundy:
jasiu... pisze:
12 kwie 2020, 19:03
cinek507 pisze:
12 kwie 2020, 18:42

Czy mógłbyś to jakoś uargumentować?? Chciałbym zrozumieć też na przyszłość dlaczego nie robić tego na gotowo przed hartowaniem... Zapomniałem dodać że jest tam też chropowatość Ra1.6.
Nie za bardzo mogę też odnaleźć informacje w literaturze na ten temat.

Szkoda, że nie ma opisanych konkretnie rzędu wielkości tych odkształceń
Są i zależą od twardości. Dla najpopularniejszej NC10, jeśli hartujesz ją na 54 HRC, to praktycznie nie ma żadnych zmian wymiarowych. Bo to zależy właśnie od obróbki, na ile hartujesz.

Przyczyny są dwie, jedna, to niechlujność hartowania (do wyeliminowania), kiedy wykrzywia ci poprzez nierówne chłodzenie i tworzenie się naprężeń.

Druga przyczyna, to że martenzyt ma większą objętość właściwą o około 1,5%. Po przebudowie kryształów po prostu ci puchnie. I teraz w zależności od składu fazowego masz zmiany wymiarowe. Są do tego tabele, choć czasem trudno dotrzeć do nich.
Bardzo serdecznie dziękuje za merytoryczną odpowiedz. Zabieram się w takim razie za szukanie tabel i przede wszystkim jakiegoś fachowca od hartowania ;) Rozumiem, że nie posiadasz takich tabel??

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Hartowanie 62HRC

#15

Post napisał: WZÓR » 12 kwie 2020, 19:24

cinek507 pisze:
12 kwie 2020, 19:09
WZÓR pisze:
12 kwie 2020, 18:45
cinek507 pisze:
12 kwie 2020, 18:42


Szkoda, że nie ma opisanych konkretnie rzędu wielkości tych odkształceń, bo "bardzo małe" to pojęcie względne ;)
Spokojnie osiągam Ra1,6 po badaniu nawet bliżej Ra0.63 tu nie ma żadnego problemu... Szlifowanie generuje dodatkowe koszty a tak jak Wam napisałem wyżej ja te koszty chce ZMNIEJSZYĆ. Zresztą nie zbaczajmy z tematu.
To może spytaj odbiorcę czy akceptuje takie detale , a nie pytaj na forum czy będzie to źle , czy też dobrze. :)

Mariusz.
Odbiorca udzielił mi odpowiedzi "zrób tak żeby było dobrze, masz sie zmieścić w tolerancji". I właśnie po to moje pytanie czy jeżeli zrobię tak to będzie dobrze ;)
Ale chyba powoli tracę nadzieje
Zostaw 0.3 ÷ 0.4 mm naddatku , po hartowaniu przetocz na gotowo.
W asortymencie Garant są niedrogie płytki do hartowanego.
.... , ja tak swego czasu robiłem.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
cinek507
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 11
Posty: 41
Rejestracja: 01 cze 2018, 14:13

Re: Hartowanie 62HRC

#16

Post napisał: cinek507 » 12 kwie 2020, 19:29

WZÓR pisze:
12 kwie 2020, 19:24
cinek507 pisze:
12 kwie 2020, 19:09
WZÓR pisze:
12 kwie 2020, 18:45

To może spytaj odbiorcę czy akceptuje takie detale , a nie pytaj na forum czy będzie to źle , czy też dobrze. :)

Mariusz.
Odbiorca udzielił mi odpowiedzi "zrób tak żeby było dobrze, masz sie zmieścić w tolerancji". I właśnie po to moje pytanie czy jeżeli zrobię tak to będzie dobrze ;)
Ale chyba powoli tracę nadzieje
Zostaw 0.3 ÷ 0.4 mm naddatku , po hartowaniu przetocz na gotowo.
W asortymencie Garant są niedrogie płytki do hartowanego.
.... , ja tak swego czasu robiłem.

Mariusz.
Właśnie tą ostatnią partię tak zrobiłem i wyszło bardzo dobrze. Tylko chciałem skrócić czas. Chyba że z Garanta znajdę jakieś tańsze płytki bo teraz za jedną borazonową płaciłem prawie 300zł... Do tego 1 płytka = 1 krawędź


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 5372
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Hartowanie 62HRC

#17

Post napisał: jasiu... » 12 kwie 2020, 19:35

Ten temat był wałkowany wcześniej i zobacz wątku: jaka-poprawka-na-zmiane-wymiaru-przy-ha ... 55196.html link podany przez kol. melonmelon. Tam masz wykres, zatytułowany DIMENSIONAL CHANGES DURING HARDENING AND TEMPERING IN LENGTH, WIDTH AND THICKNESS DIRECTION, w zależności od temperatury odpuszczania. Takie wykresy dla każej stali są i producenci je najczęściej mają.


Autor tematu
cinek507
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 11
Posty: 41
Rejestracja: 01 cze 2018, 14:13

Re: Hartowanie 62HRC

#18

Post napisał: cinek507 » 12 kwie 2020, 19:45

jasiu... pisze:
12 kwie 2020, 19:35
Ten temat był wałkowany wcześniej i zobacz wątku: jaka-poprawka-na-zmiane-wymiaru-przy-ha ... 55196.html link podany przez kol. melonmelon. Tam masz wykres, zatytułowany DIMENSIONAL CHANGES DURING HARDENING AND TEMPERING IN LENGTH, WIDTH AND THICKNESS DIRECTION, w zależności od temperatury odpuszczania. Takie wykresy dla każej stali są i producenci je najczęściej mają.
ok, dzięki bardzo za link dokładnie o coś takiego mi chodziło, gdzieś mi umknął ten temat. Z tego co widzę na wykresie nawet nie mam co marzyć o zmieszczeniu się w tolerancji...


Przeto
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 123
Rejestracja: 25 lis 2018, 12:19

Re: Hartowanie 62HRC

#19

Post napisał: Przeto » 13 kwie 2020, 10:50

Dlatego większość ludzi powie Ci żeby robić na gotowo po hartowaniu, a Ty chcesz żeby ktoś przyszedł cały na biało i powiedział, żeby zrobić na gotowo, hartować i będzie ok :lol:

Nawet jak zamówisz stał w jednym kawałku, obróbka będzie taka sama, hartowanie takie samo, to sama stal nie będzie taka sama mimo że to jeden kawałek.


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Hartowanie 62HRC

#20

Post napisał: ak47 » 13 kwie 2020, 11:11

Ja osobiście nigdy nie widziałem, żeby robić coś na gotowo i liczyć, że jakoś to będzie po hartowaniu. Zawsze się zostawiało naddatki i obróbka potem. Coś klientowi nie zagra potem w maszynie i będzie myślał, że twoja wina bo korpusy krzywe po hartowaniu, a nie obrobione. Czy warto przyoszczędzić i tracić klienta ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”