Tokarka Konwencjonalna czy CNC ??

Praca inżynierska, porównaine ich i wykazanie wyższości na detalu

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.

Autor tematu
Manran
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2020, 11:28

Tokarka Konwencjonalna czy CNC ??

#1

Post napisał: Manran » 02 kwie 2020, 11:56

Witam,
jestem tu nowym użytkownikiem i potrzebuje opinii ekspertów których tutaj naprawdę nie brakuje ponieważ nieraz już się kierowałem tym forum podczas studiów i się zawsze sprawdzało.
Potrzebuje waszej pomocy, ponieważ piszę pracę dyplomową dotyczącą porównania tokarki konwencjonalnej i cnc i chciałbym wykazać wyższość konwencjonalnej w kwestii czasu wykonania (ale również tp, tg, tpz itp) jakiegoś detalu i również że będzie jakiś detal łatwiej na niej wykonać, a jakby się znalazło to również aspekty wydajnościowe oraz technologiczne można opisać. Może być to na razie półwyrób, toczenie może być oczywiście jedynie wyjętą operacją z całego planu produkcyjnego. Raczej na cenie samej tokarki się nie skupiam chodzi mi raczej o technologiczność produkcji.
Czy ktoś z was kiedyś pracował na takim detalu i widać było że konwencjonalna przewyższa cnc ?? Fajnie jakby był to element który ma odzwierciedlenie w rzeczywistości i było na nim pokazana ta różnica, oczywiście w pracy karty technologiczne, instrukcyjna itp będą również zawarte w pracy. Szukałem w książkach ale jakoś nie mogłem znaleźć, może również macie tytuły polecenia ?
Mam nadzieje że jakoś będziecie wstanie mi pomóc a jeżeli jest to poruszony temat zły na dane forum oczywiście jakbyco usunę posta.
Pozdrawiam




ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Tokarka Konwencjonalna czy CNC ??

#2

Post napisał: ak47 » 02 kwie 2020, 12:15

Znam przypadki gdzie rewolwerówka była szybsza od CNC. Ale kształt detalu wychodził z noża (wyciętego na drucie) , do tego dochodziło wiercenie i roztoczenie otworu na głębokość i średnicę co załatwił przeszlifowany frez.

Oczywiście takie tempo, że szybciej od CNC kolega utrzymał z 15 minut :D potem mu się zwyczajnie odechciało, a i nie ma co pokazywać kierowniczkom, że ktoś podołał.
Potem rewolwer poszedł w kąt a detale przerzucili na CNC bo można było postawić kogoś bez doswiadczenia aby tylko zmieniał materiał (maszyna bez podajnika)

Konwencjonalna szybsza jest chyba tylko na robieniu fazek albo zabielaniu. Jak masz więcej jak dwie czy trzy operacje to z CNC nie wygrasz w normalnej codziennej pracy. Zresztą poczekaj jak tu kolega Kamar wpadnie ;)


Autor tematu
Manran
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2020, 11:28

Re: Tokarka Konwencjonalna czy CNC ??

#3

Post napisał: Manran » 02 kwie 2020, 12:25

O dzięki dzięki za odpowiedź, poczekam na kolegę Kamara :D, Właśnie jakiś półwyrób nawet może być, bo wiadomo że z odlewni czy skądś element czasem potrzebuje jakieś obróbki która na tokarce cnc się nie będzie opłacała i własnie takiego elementu szukam :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”